החמאס נגד תורכי אל-פייסל: דבריו משרתים את ישראל ותוקפנותה

ארגון החמאס מפרסם היום הודעת גינוי לדברים שאמר אתמול הנסיך הסעודי תורכי אל-פייסל.

תורכי אל-פייסל כיהן בעבר כראש המודיעין הסעודי וכשגריר ארצו בארה"ב ובבריטניה, וכיום משמש כיו"ר מרכז המלך פייסל למחקר ולימודים אסלאמיים. הוא השתתף אתמול בוועידה השנתית של האופוזיציה האיראנית, שנפתחה בפריז, והמתקיימת מטעם "המועצה הלאומית להתנגדות של איראן" (NCRI).

במהלך נאומו בכנס, תקף תורכי אל-פייסל את משטר האייתוללות באיראן וקרא להדחתו. לדבריו, מיד לאחר עלייתו לשלטון ב- 1979, החל המשטר האיראני לגלות איבה כלפי המדינות השכנות לו במפרץ ולאיים על יציבותן, זאת במסגרת מדיניות "ייצוא המהפכה" של מייסד הרפובליקה האסלאמית של איראן אייתוללה רוחאללה ח'ומייני. משטרו של חו'מייני – אמר – גרם "הרס, עדתיות ושפיכות דמים – לא רק באיראן, אלא בכל מדינות המזרח התיכון", אך הקורבן הראשון שלו היה העם האיראני.

הדובר הסעודי הביע בדבריו את תמיכתה של הממלכה הסעודית במאבקו של העם האיראני נגד המשטר באיראן. הוא האשים את המשטר האיראני בסיוע לטרור, ופירט רשימה ארוכה של ארגונים בהם תומך משטר זה, וזאת במטרה "לזרוע אנרכיה ולזעזע את היציבות בסעודיה ובמדינות המפרץ…". בין הארגונים שהוזכרו בהקשר זה נכללו גם החזבאללה, החמאס ו"הג'יהאד האסלאמי".

משרת את הכיבוש הציוני? תורכי אל-פייסל (תמונת ארכיון, Mueller / MSC, CC BY 3.0 DE)
משרת את הכיבוש הציוני? תורכי אל-פייסל (תמונת ארכיון, Mueller / MSC, CC BY 3.0 DE)

וכאמור, ארגון החמאס גינה היום את דבריו של תורכי אל-פייסל. בהודעה לעיתונות שפורסמה מטעמו נאמר, כי מדובר בהשמצות שאין בהן כל אמת, וכי אלו הן הצהרות הפוגעות בעם הפלסטיני, בסוגייתו ובהתנגדותו לכיבוש: "החמאס הינה תנועה פלסטינית המתנגדת לכיבוש הציוני בתוך אדמת פלסטין, בעלת אג'נדה פלסטינית טהורה לטובת עמה וסוגייתה ולטובת ירושלים ואל-אקצא שלה, [ו]המאמצת את האידיאולוגיה האסלאמית המתונה… [הצהרות אלו] משרתות אך ורק את הכיבוש הציוני, ומספקות לו אמתלות להגביר את תוקפנותו נגד עמנו, ארצנו והמקומות הקדושים שלנו".

ולתגובות מאיראן: סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא" מצטטת מקור במשרד החוץ האיראני, שאמר כי דבריו של תורכי אל-פייסל בכנס בפריז מעידים על כך שסעודיה עושה שימוש בטרוריסטים כמכשיר לקידום תוכניותיה נגד האומות המוסלמיות באזור – כפי שלטענתו עשתה כבר בעיראק, סוריה ותימן.

המקור – שדרש לשמור על עילום שמו – הסתמך בדבריו על הקשר בין ה- NCRI ובין ארגון "מוג'אהדין ח'לק" (שבעבר הוגדר על ידי ארה"ב, בריטניה והאיחוד האירופי כארגון טרור – הגדרה שבוטלה לפני מספר שנים). הוא ציין כי נוכחותו של תורכי אל-פייסל בכינוס של "טרוריסטים פושטי רגל", כהגדרתו, מלמדת פעם נוספת על "טיפשותה הפוליטית" של ריאד.

דברים דומים אמר יועצו של שר החוץ האיראני, חוסיין אמיר עבד אל-להיאן, שטען היום כי הערותיו של תורכי אל-פייסל מאששות את תמיכתה הנרחבת של ריאד בטרוריסטים ומעידות על הקשרים הנרחבים בין המודיעין הסעודי ובין "הצבועים" (כפי שאנשי "מוג'אהדין ח'לק" מכונים על ידי הממסד והמדיה באיראן).

מנגד, ארגון ה- NCRI מברך כמובן על דבריו של תורכי אל-פייסל, ומגדירם כ"מסר של ידידות לעם האיראני, מכיוון שהוא מביע סולידריות עם דרישותיו". בראיון לאתר "אל-ערביה", אמר יו"ר ועדת יחסי החוץ של ה- NCRI מוחמד מחדת'ין כי "המועצה הלאומית להתנגדות של איראן" מעריכה את השתתפותו של תורכי אל-פייסל בוועידה, ומברכת על נאומו אשר ביטא את "הידידות בין עמי האזור, בפרט בין העמים האיראני והסעודי", ואשר הוכיח כי "משטר המולות הוא האויב העיקרי של כל עמי האזור".

ועוד מהמתרחש בוועידה בפריז, הננעלת היום: מנהיגת ארגון ה- NCRI מרים רג'אווי (שהינה גם מנהיגת "מוג'אהדין ח'לק") האשימה את ההנהגה האיראנית בתמיכה בטבח המבוצע על ידי המשטר הסורי, וקראה לשים קץ למעורבותה של איראן בעיראק ובתימן. לדבריה, הפתרון היחיד להשגת יציבות באזור הינו שינוי המשטר באיראן.

בנוסף לפעילים ולמתנגדי משטר השוהים מחוץ לאיראן, השתתפו בוועידה גם חוסה לואיס ספטרו, לשעבר ראש ממשלת ספרד; רודי ג'וליאני, לשעבר ראש עיריית ניו יורק; וניוט גינגריץ', מבכירי המפלגה הרפובליקנית בארה"ב, ומי שכיהן בעבר כיו"ר בית הנבחרים. גינגריץ' מתח ביקורת על מאמציו של ממשל אובמה לפיוס עם איראן. הוא קרא לנקוט בעמדה אמריקנית תקיפה כלפי המשטר באיראן, ולהכיר ב- NCRI כחלופה הדמוקרטית הלגיטימית למשטר זה.

("אל-ערביה"; "א-שרק אל-אוסט"; אתר ה- NCRI; אתר החמאס; The National – אמירויות; "אירנא"; "פארס")