היסטוריה בהולנד: אשה ממוצא מרוקני נבחרה ליו"ר הפרלמנט

היסטוריה בהאג: חברת הבית התחתון (ה- Tweede Kamer) של הפרלמנט ההולנדי חדיג'ה עריב נבחרה באמצע השבוע שעבר (רביעי) לתפקיד היו"ר. לאחר שלושה סיבובי בחירה, היא זכתה בסיבוב הרביעי ל- 83 קולות מתוך 134 חברי פרלמנט שהשתתפו בהצבעה. עריב היא הראשונה ממוצא ערבי הזוכה להתמנות לתפקיד.

עריב בת ה- 55 נולדה במרוקו, ובגיל 15 היגרה להולנד. ב- 1998 היא נבחרה לראשונה לפרלמנט מטעם מפלגת העבודה ההולנדית (PvdA). בפעילותה הפרלמנטרית התמקדה עריב בנושאי מגדר, גזענות ואפליה. בין ועדות הפרלמנט בהן כיהנה: ועדת הביטחון והצדק, ועדת הבריאות, הרווחה והספורט והוועדה ליחסי חוץ.

היסטוריה: עריב (נובמבר 2015. Partij van de Arbeid, flickr, CC BY 2.0, cropped)
היסטוריה: עריב (נובמבר 2015. Partij van de Arbeid, flickr, CC BY 2.0, cropped)

על עריב נמתחת לא אחת ביקורת מהצד הימני של המפה הפוליטית בהולנד, וזאת בשל אזרחותה הכפולה – ההולנדית והמרוקנית. ב- 2008, מנהיג מפלגת הימין "למען החירות" (PVV) חרט וילדרס תקף אותה בשל חברותה ב"מועצה הלאומית לזכויות אדם" של מרוקו, המשמשת כגוף מייעץ למלך מרוקו. ב- 2012 הצליחה המפלגה הימנית לסכל את בחירתה של עריב לתפקיד יו"ר הפרלמנט. גם הפעם התנגדה מפלגה זו למינויה של עריב ליו"ר הבית, ומנהיגה הגדיר את בחירתה כ"יום שחור בהיסטוריה של הפרלמנט".

עריב אינה המרוקנית הראשונה הזוכה להגיע למעמד פוליטי רם: קדם לה אחמד אבו טאלב (אף הוא בעל אזרחות מרוקנית, נוסף לזו ההולנדית), המכהן משנת 2009 כראש עיריית רוטרדם.

בהולנד חיים כ- 380 אלף תושבים ממוצא מרוקני – מתוך כ- 17 מיליון תושבי המדינה.

עריב תכהן בתפקידה כיו"ר הפרלמנט עד מרץ 2017 – מועד קיומן של הבחירות לפרלמנט.

(moroccoworldnews; nltimes.nl; "א-שרק אל-אוסט"; "א-נהאר"; "אל-חיאת")