הכולרה מכה בתימן – שוב / ד"ר יבגני קלאובר

מכה קשה פוקדת את תימן. "הוועד הבינלאומי של הצלב האדום" דיווח לפני כשבועיים, כי "בתימן מתו 115 בני אדם מהתפרצות כולרה מאז 27 באפריל ו-8,500 אנשים שנדבקו במחלה מאושפזים בבתי החולים". לא זו בלבד, אלא שמניין המתים גדל והולך. זאת ההתפרצות השנייה של המגפה במהלך השנה האחרונה, וטרם ניתן לאמוד את מידת הנזק העלול להיגרם למדינה. עד כה דווח על התפרצות המגפה בערים צנעא, חודידה, תעז ועדן. הדיווחים המגיעים לארגונים הבינלאומיים הם חלקיים ומוגבלים – זאת מאחר וקשה להבדיל בין אזרחים שמתו ממחלה לבין אלה שנהרגו כתוצאה מהסכסוך האלים השורר במדינה. לפי הדיווחים האחרונים של האו"ם, מדובר בכ-35,500 מקרי הידבקות ו-361 מקרי מוות.

תימן נמצאת בסכסוך דמים אכזרי בין המורדים החות'ים (השיעים) הנתמכים בידי איראן לבין כוחות המשטר הלגיטימי, להם מסייעים המערב והסעודים. בשנתיים האחרונות נהרגו יותר מ-10,000 בני אדם במהלכו של הסכסוך העקוב מדם. מלחמת האזרחים הורסת ומכלה את אושיות המדינה ומוסדותיה, בהינתן שגם קודם לכן תימן הייתה המדינה הענייה ביותר בעולם הערבי. מאז 2004, החות'ים-השיעים מנהלים מאבק מזוין המכוון נגד הממשלה המרכזית. לפי פרסומים קודמים של האו"ם, כ-19 מיליון בני אדם (80% מאוכלוסייתה של תימן) זקוקים לסיוע הומניטרי, בעוד כ-3 מיליון אזרחים נעקרו מבתיהם. ההתפרצות הקודמת של המחלה, באוקטובר 2016, נבעה מזיהום המים במדינה הסובלת מבצורת תמידית. הסכסוך האלים פגע בחלק ניכר של תשתיות המים, מתקני התברואה וההיגיינה החיוניים של המדינה – דבר שרק הגביר את הנזק הנגרם על ידי המגפה.

איראן מנצלת את המלחמה בתימן לטובת האינטרסים שלה: בכיר ישראלי אמר כי "איראן הפכה את תימן למעבדת ניסויים עבור טילים, רקטות ומזל"טים מתוצרתה". המורדים החות'ים נתמכים בידי האיראנים ועל ידי משמרות המהפכה, אשר העבירו להם בשנים האחרונות כלי נשק רבים. ערב הסעודית גיבשה במהלך חודש מרץ 2015 קואליציה של מדינות ערביות כדי להילחם בחות'ים. העסקה הגרעינית עם איראן ביולי 2015 אפשרה לאיראנים לעלות מדרגה בסיוע למורדים אלה. הקואליציה החדשה של דונלד טראמפ, שהתגבשה לקראת ביקורו של הנשיא האמריקני במזרח התיכון לפני כשבועיים, כללה את ממשלתה הלגיטימית של תימן, אך במהלך הפסגה לא נשמעה כל הצהרה משמעותית באשר למשבר. ממשל אובמה ניסה לטרפד את עסקת הנשק עם הסעודים לאחר שהאחרונים פגעו באוקטובר 2016 בשוגג ב-827 אזרחים בתימן במהלך טקס לוויה. טראמפ, לעומת זאת, חתם עם הסעודים על עסקת נשק חסרת תקדים בהיקפה, ועליו להראות לעולם ולבני ארצו שמדובר בנשק יעיל אשר יכוון ויופעל נגד ה"רעים". כך גם עליו גם להראות – ולהוכיח – כי לא זנח את הנושא התימני. ביום שני, ה-22 למאי, בדרכו לישראל מהפסגה בריאד עם המדינות הערביות והמוסלמיות, פקד טראמפ על כוחות הביצוע המיוחדים (Special Operations troops) לבצע פעולה בתוך שטח תימן שכוונה נגד החמושים של ארגון "אל-קאעדה בחצי האי ערב" (AQAP, Al-Qaeda of the Arabian Peninsula). עד כה, סעודיה לא הצליחה להראות תוצאות משמעותיות בלחימה בתימן – עובדה שלא הפריעה לטראמפ לחתום עמה על עסקת הנשק הגרנדיוזית. בימיו הראשונים של טראמפ בבית הלבן – ב- 29 בינואר – הוא כבר ביצע מבצע דומה בתימן, שעלה למשלם המיסים האמריקני כ-75 מיליון דולר, ובמהלכו נהרגו כמה עשרות תימנים וחייל אחד של חיל הים האמריקני.

כולרה בצנעא (צילום מסך, "אל-מנאר", לבנון)
כולרה בצנעא (צילום מסך, "אל-מנאר", לבנון)

תימן הוגדרה בעבר על ידי האו"ם כאחד מארבעה אזורים בעולם הסובלים ממשבר הומניטרי חמור – לצד סומליה, דרום סודן וצפון-מזרח ניגריה. בחודש מרץ 2017, מזכ"ל הארגון הקציב 4.4 מיליארד דולרים על מנת לטפל בבצורת הקשה הפוקדת את המדינות הללו. המחסור החריף בתימן במים ראויים לשתייה מעלה את הסיכון לכך שרבים יידבקו במחלה. במשבר הנוכחי, המשרד לבעיות הומניטריות מטעם האו"ם (UN’s Humanitarian Affairs Office) הביע דאגה רבה מהעובדה שהנושא כלל לא עלה לסדר היום התקשורתי במדינות רבות. פרחאן חאק (Farhan Haq), סגן הדובר של מזכ"ל האו"ם, אמר לפני ימים אחדים כי מדובר באסון קולוסאלי. מוקד הבעיה הינו, כמו תמיד, התקציב. האו"ם מעריך כי יזדקק ל-2.1 מיליארד דולר על מנת לספק סיוע מיידי. ז'אקלין לופור (Jacqueline Lopour), פעילה ב"מרכז לחדשנות במשילות בינלאומית" (Centre for International Governance Innovation), מעריכה כי האו"ם קיבל עד כה כ-7.3% מהסכום הנדרש – דבר שאינו מאפשר אספקת סיוע הומניטרי יעיל. לופור הוסיפה, כי "עובדי הסיוע מתמודדים עם קשיים עצומים ואינם מצליחים להגיע לחלק מן האזורים הקשים ביותר, ומשאירים מיליונים ללא כל עזרה".

הרשויות בעיר צנעא, הנשלטת על ידי המורדים החות'ים, הכריזו על המשבר כעל אסון לאומי, ואף הפעילו את התקנות לשעת חירום. עקב הסכסוך האלים, הטיפול הרפואי למעשה כמעט משותק, וכמחציתם של המתקנים הרפואיים כלל אינם פועלים. דומיניק סטילהארק, מנהל מבצעים ב"וועד הבינלאומי של הצלב האדום", אמר כי "יש ארבעה חולים בכולרה על מיטה אחת". לפי הדיווחים של האו"ם, "רק כמה מתקנים רפואיים בודדים נותרו מתפקדים, ושני שלישים מהאוכלוסייה נותרו ללא גישה למים".

סוכנות הידיעות הממשלתית בתימן “סאבא” (SABA) מסרה, כי מערכת הבריאות במדינה קורסת וכי היא אינה מסוגלת להתמודד עם המגפה. אתר סוציאליסטי ביקורתי האשים את טראמפ כי המגפה פרצה בגלל עסקת הנשק עם הסעודים והתמיכה הצבועה באיחוד האמירויות המאוחדות, אשר מבצעת בתימן פעילות צבאית באופן עצמאי מהקואליציה בהובלת סעודיה – כל זאת בשעה שאלפי תימנים מתים מדי יום.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית