הכורדים בסוריה מברכים על החלטת טראמפ לספק להם נשק

הדובר הרשמי של ה- YPG, מיליציית "יחידות ההגנה העממיות" הכורדית הפועלת בסוריה, מברך על החלטתה של ארה"ב לחמש באופן ישיר את מיליציית "הכוחות הסוריים הדמוקרטיים" (SDF) – קואליציה של לוחמים מקומיים שה- YPG הוא הגורם הדומיננטי בה.

אתמול ספג נשיא טורקיה מכה מכאיבה מעמיתו האמריקני. פחות משבוע לפני תחילת ביקורו של רג'פ טאיפ ארדואן בארה"ב, הודיע הפנטגון כי הנשיא טראמפ אישר את התוכנית לספק נשק ל- SDF (ובכך, גם ל-  YPG), וזאת לקראת המערכה המכרעת לכיבושה של העיר א-רקה, בירת דאע"ש בסוריה.

בהצהרה שמסרה דוברת הפנטגון דנה וייט נאמר, כי ה- SDF הוא "הכוח היחיד בשטח שיכול לכבוש בהצלחה את א-רקה בעתיד הקרוב". היא ציינה, כי ארה"ב ערה לחששותיה הביטחוניים של טורקיה, וכי היא מחויבת למנוע "סיכונים בטחוניים נוספים" עבור טורקיה.

על פי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", כדי לרכך את המכה הבטיחו בכירים בממשל האמריקני לעמיתיהם הטורקיים כי לכוחות הכורדיים לא יהיה כל תפקיד בשליטה על א-רקה לאחר כיבושה, וכי הכוח שיוביל את הקרב לכיבוש בירת דאע"ש יכלול לוחמים ערביים שהינם חלק ממיליציית ה- SDF.

דוברת הפנטגון הבהירה עוד בהצהרתה, כי ארה"ב תומכת בחזרתה של א-רקה לניהול ולשליטה של הגורמים הערביים המקומיים, ומבלי של- YPG תהיה נוכחות ארוכת טווח במקום.

כצפוי, ההחלטה מתקבלת בטורקיה בכעס רב. המשטר הטורקי מגדיר את ה- YPG כארגון טרור, ומסרב בתוקף לאורך החודשים האחרונים לאפשר לו ליטול חלק בקרב על א-רקה, וזאת בשל העובדה שהיא רואה אותו כשלוחה של מיליציית ה- PKK הכורדית-טורקית, עמה מנהלת טורקיה מאבק דמים ממושך (ה- PKK מוגדר הן בטורקיה והן בארה"ב כארגון טרור). זאת ועוד, טורקיה חוששת כי הכורדים ינצלו את הישגיהם המצטברים בשדות הקרב בצפון סוריה כדי להקים לאורך הגבול עם טורקיה ישות כורדית עצמאית, שתשאף לחבור אל הבדלנים הכורדים של ה- PKK בטורקיה.

שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושולו הביע היום את התנגדותה של טורקיה לחימושם של הכורדים על ידי ארה"ב. במסיבת עיתונאים במהלך ביקור במונטנגרו חזר צ'בושולו על העמדה הטורקית, לפיה ה- YPG הינו ארגון טרור ואין הבדל בינו ובין ה- PKK.

השר הטורקי הוסיף, כי כל נשק המגיע לידי ה- YPG מהווה סכנה לבטחונה של טורקיה. הוא ציין, כי חלק מכלי הנשק שסופקו על ידי ארה"ב לארגוני הטרור אותרו בשטחה של טורקיה. צ'בושולו אמר עוד, כי ארה"ב מודעת לדאגה הטורקית, וכי ארדואן ידון על כך עם טראמפ בביקורו הקרוב בוושינגטון.

סגן ראש ממשלת טורקיה נורטין קניקלי הגדיר את החלטתה של ארה"ב כ"בלתי מקובלת". בראיון לכלי תקשורת מקומי הביע קניקלי תקווה כי ארה"ב תחזור בה.

"באיחור מה": דובר ה- YPG (צילום מסך, טוויטר)
"באיחור מה": דובר ה- YPG (צילום מסך, טוויטר)

וכצפוי, ה- YPG מברך על החלטתו של דונלד טראמפ. בהצהרה שמסר דובר המיליציה רדור קסליל, נאמר כי אף שהצעד האמריקני בא "באיחור מה", מדובר בהחלטה היסטורית עם השלכות חיוביות מרחיקות לכת. לדבריו, החימוש האמריקני יאפשר לכורדים למלא תפקיד יעיל יותר ומשפיע יותר במאבק נגד הטרור ויסלול את הדרך להקמתה של "סוריה חופשית".