הכורדים נגד סגן נשיא עיראק נורי אל-מאלכי: הרג יותר ערבים מאשר ישראל

סגן יו"ר הפרלמנט של החבל הכורדי האוטונומי בצפון עיראק מגיב בתקיפות על דבריו של סגן נשיא עיראק נורי אל-מאלכי נגד משאל העם לעצמאות אותו מתכוננים הכורדים לקיים ב- 25 בספטמבר.

בפגישה אתמול עם שגריר ארה"ב בעיראק, דגלאס סילימאן, הזהיר אל-מאלכי כי ארצו לא תאפשר את הקמתה של "ישראל שנייה" באזור הכורדי, וקרא לכורדים לבטל את משאל העם.

בתגובה לדברים אלו אמר ג'עפר אימניקי, סגן יו"ר הפרלמנט של החבל הכורדי, כי דבריו של אל-מאלכי באים מפיו של "דיקטטור ייחודי, שהינו המקור לכל מעשי הזוועה והטרגדיות שבאו על עיראק".

אימניקי ציין כי במשך שמונה שנות כהונתו כראש ממשלת עיראק, אל-מאלכי הרג יותר ערבים מאשר ישראל הרגה במשך עשורים. הפוליטיקאי הכורדי הוסיף כי "ישראל לא עשתה דבר נגד כורדיסטן". הוא הזהיר כי הכורדים לא יאפשרו לאנשים כמו אל-מאלכי "לדרוך בכורדיסטן" ולשלוט על האזור.

הפוליטיקאי השיעי נורי אל-מאלכי, מנהיגה של מפלגת "א-דעווה" האסלאמית הנחשב כמקורב לאיראן, החל לכהן כראש ממשלת עיראק בשנת 2006. גורמים בעיראק (וגם מחוצה לה) האשימו כי הוא נוקט במדיניות עדתית מובהקת שנועדה לקדם את האינטרסים השיעיים ולפגוע בגורמים הסוניים והכורדיים בעיראק. אמצעי תקשורת כורדיים מציינים כי בתקופת שלטונו היחסים בין עיראק והאזור הכורדי הגיעו לשפל. בקיץ 2014 הואשם אל-מאלכי באחריות לתבוסות שנחל צבא עיראק מול ארגון דאע"ש; הוא נאלץ להתפטר, ואת מקומו תפס חיידר אל-עבאדי.

אל-מאלכי (פורטרט, thierry ehrmann, flickr, CC BY 2.0)
אל-מאלכי (פורטרט, thierry ehrmann, flickr, CC BY 2.0)

בשבוע שעבר הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו, כי "ישראל מתנגדת ל-PKK ורואה בו ארגון טרור, בניגוד לטורקיה שתומכת בארגון הטרור חמאסבעוד שישראל מתנגדת לטרור באשר הוא, היא תומכת במאמצים הלגיטימיים של העם הכורדי להשיג מדינה משלו".

דבריו של נתניהו באו לאחר שסגן הרמטכ"ל לשעבר, האלוף יאיר גולן, אמר (בכנס בוושינגטון) כי להשקפתו ה- PKK אינו ארגון טרור. גולן הוסיף והביע את דעתו בדבר הצורך בהקמתה של ישות כורדית במזרח התיכון. לדבריו, הוא אינו יכול לשרטט גבולות מדויקים של ישות כורדית עתידית, ואינו יכול לחזות כיצד – אם בכלל – ניתן לחבר בין הכורדים הפזורים במדינות שונות במזרח התיכון (איראן, עיראק, סוריה וטורקיה): "אולי זה לא יתממש בתקופה שלנו, אני לא יודע. אבל באופן בסיסי, כאשר מסתכלים על איראן במזרח ומסתכלים על אי היציבות באזור, [הרי ש]ישות כורדית מוצקה, יציבה ומלוכדת בתוך הבִּיצה הזו – זה לא רעיון רע".

עמדתו החיובית של נתניהו ביחס לעצמאותם של הכורדים זוכה לאזכור במדיה הכורדית, וזאת על רקע ההתנגדות שמביעה הקהילה הבינלאומית – ובראשה ארה"ב – למשאל העם הכורדי, הצפוי לאשר ברוב גורף את התנתקות החבל מהמדינה העיראקית ואת עצמאותו. בהצהרה שיצאה שלשום ממשרדו של דובר הבית הלבן, נאמר כי ארה"ב אינה תומכת בכוונה הכורדית לקיים את משאל העם לעצמאות. על פי לשון ההודעה, ארה"ב חזרה והבהירה למנהיגים הכורדים כי "המשאל מסיח את הדעת מהמאמצים להביס את דאע"ש ולייצב את השטחים המשוחררים". ההודעה קראה לכורדים לבטל את המשאל "ולהיכנס לדיאלוג רציני ומתמשך עם בגדאד".

(iraqinews ;basnews ;rudaw)