הכירו: "ציידי דאע"ש" – יחידת עילית בצבא הסורי במימון ובאימון רוסיבחודשיים האחרונים, לאחר כיבושה מחדש של העיר תדמור (בתחילת חודש מרץ) על ידי הצבא הסורי, העיר וסביבתה – הנמצאות באזור הריף המזרחי של מחוז חומס – הינן זירת הפעילות המרכזית של יחידת עילית בצבא הסורי שהוקמה לאחרונה, המכונה "ציידי דאע"ש".

הצבא הסורי כבש לראשונה את תדמור מידי דאע"ש בחודש מרץ 2016, אך בדצמבר 2016 הצליח ארגון הטרור להשתלט שוב על העיר. הקמתה של יחידת העילית נועדה להדוף התקפות חוזרות של דאע"ש על שטחים שכבר נכבשו בידי הצבא, ולמנוע הישנותן של נסיגות כדוגמת מה שאירע בתדמור. לשם כך, יחידת "ציידי דאע"ש" מומנה, אומנה וחומשה על ידי הכוחות הרוסים המיוחדים הנמצאים באזור אל-לאד'קיה.

היחידה החדשה מתמחה בהגנה על מתקני ממשלה הנמצאים באזורים מדבריים שוממים. בין היתר, משימתם של חיילי היחידה המוצבים בגיזרה זו הינה להגן על שדות הנפט ועל מחסני נשק הממוקמים ליד שדה התעופה הצבאי החשוב "טיאס" המכונה T4 – מערבית לתדמור.

על פי עמוד הפייסבוק של "ציידי דאע"ש", היחידה מורכבת מחיילים בצבא סוריה שהתנדבו לשרת בה, כאשר הכוח המניע אותם הוא נקמה: "אין להם מה להפסיד… בני משפחותיהם נשבו על ידי דאע"ש, עונו… נרצחו, [גופותיהם] הושחתו… כעת, בייאושם, הם מוכנים… לנקום את נקמת מולדתם ומשפחותיהם על ידי השמדת האויב מספר 1 שלהם – דאע"ש. נשמותיהם נאבקות לנקמה. זה נותן להם סיבה לחיות. הם בלתי ניתנים לעצירה. אובדנם האישי אינו הגורם היחיד לכך שלבם נקרע לגזרים. עיניהם מלאות בכעס ובכאב כאשר הם רואים את מולדתם הרוסה, כאשר הם רואים את המשפחות של שכניהם נאלצות לעזוב את בתיהן, כאשר הם רואים את מולדתם הרוסה, נקרעת על ידי כדורים ופגזים, ספוגה בדמם של הסורים…".

"ציידי דאע"ש" השתתפו בקרב לכיבושה מחדש של תדמור. לאחר מכן הם הוצבו בעמדות שמירה והגנה בעיר ובסביבתה (בין השאר, באתרים ההיסטוריים). במקביל הם נטלו חלק במבצעים נגד דאע"ש להרחבת השליטה על האזור הכפרי ולכיבוש מתקני הגז והנפט, ולאחר מכן בשמירה על השטחים שנכבשו.

ליחידה דגל ותג מיוחד, הכוללים את שמה בערבית ובאנגלית. ה"ציידים" מעלים לחשבון הטוויטר ועמוד הפייסבוק שלהם סרטוני תדמית קצרים, שהססמה המובילה בהם היא "הגיע זמן הנקמה". בסרטונים אלו בולט המוטיב האנטי-אמריקני: הציידים מתהדרים בכך שהם ישחררו את סוריה ללא עזרתה של ארה"ב.

לפני עשרה ימים, התייצב אחד מלוחמי היחידה מול המצלמה למונולוג שכלל איומים כלפי הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, וזאת בעקבות מתקפת טילי השיוט האמריקניים (חודש קודם לכן, בתחילת אפריל) על שדה התעופה הצבאי א-שעיראת, דרומית-מזרחית לעיר חומס – תגובה על המתקפה הכימית של מטוסי המשטר הסורי על ח'אן שייח'ון (אזור אידליב), שגרמה למותם של עשרות בני אדם.