המופתי לשעבר של ירושלים קורא לפלסטינים להגן בכל כוחם על מסגד אל-אקסא / יהונתן יוסף

המופתי לשעבר של ירושלים, השייח' עכרמה סברי, המשמש כיום כראש המועצה המוסלמית העליונה, הגיב על פרסום התמונה בה צולם שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, במהלך ביקור בבני ברק. לפרידמן הוגשה תמונה של הר הבית כבית המקדש ניצב עליו במקומו של מתחם אל-אקסא.

סברי אמר כי "הצעד שעשה השגריר האמריקאי הגזעני והעוין דיוויד פרידמן בהרמת תמונה מפוברקת, שבה במקום מסגד אל-אקצא נמצא בית המקדש השקרי, מצביעה על כוונות זדוניות כנגד מסגד אל-אקסא. תושבי פלסטין יגנו בכל כוחם על מסגדם".

תגובה זו מצטרפת לשורת הגינויים בקרב ההנהגה הפוליטית והדתית הפלסטינית. בין התגובות ניתן למצוא את דבריו של מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, שאמר כי "זוהי התנהגות פרועה וחצופה, כמוה כתוקפנות על ירושלים, ומי שעושה זאת מנסה להפוך את הסכסוך לסכסוך אלים על רקע דתי באופן מובהק". דובר חמאס פאוזי ברהום אמר כי "השמחה של השגריר האמריקני, דיוויד פרידמן – כאשר קיבל מידיהם של קיצונים ציוניים את תרשים העיר ירושלים, בו נראה מה שמכונה בית המקדש השקרי על חורבותיו של מסגד אל-אקסא – מהווה התנהגות גזענית מסוכנת". התנהגותו זו של פרידמן, הוסיף ברהום, מהווה הסתה להריסת מסגד אל-אקסא ו"משקפת את חומרת השותפות האמריקנית עם הכיבוש הישראלי במתקפה ובמלחמה הדתית על המקומות הקדושים של העם הפלסטיני והאומה הערבית והאסלאמית כולה. נחוצים עמדות וצעדים ערביים ואסלאמיים רציניים כדי להגן על מסגד אל-אקסא, לחזק את העמידה האיתנה של בני עמנו בירושלים ולפעול לאימוצה של אסטרטגיה יעילה וחזקה להתמודדות עם כל התוכניות האמריקניות וישראליות נגד עמנו, זכויותיו ומקומותיו הקדושים".

שגרירות ארה"ב בישראל מסרה כי "השגריר פרידמן לא היה מודע לתמונה שעמדה מולו. הוא התאכזב מאוד מכך שמישהו ינצל את ביקורו בבני ברק כדי ליצור מחלוקת, ומדיניות ארה"ב ברורה לחלוטין: אנו תומכים בסטטוס קוו בחראם א-שריף, הר הבית".

"בכל הכוח": סברי (תמונת ארכיון, צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב שלו)
"בכל הכוח": סברי (תמונת ארכיון, צילום מסך מתוך ערוץ היוטיוב שלו)