המופתי של סוריה: אללה מינה את אל-אסד לנשיא – רוצים להחליפו? בקשו מאללה

נחרץ כהרגלו: המופתי של סוריה, אחמד בדר א-דין חסון, אמר אתמול כי מי שמינה את בשאר אל-אסד לנשיא סוריה הוא אללה.

חסון אמר את הדברים במפגש שנערך אתמול עם תושבים בעיר חלב, לאחר התפילה במסגד א-ראודה שבמערב העיר, בה השתתף ונשא את דרשת יום השישי.

חסון, יליד חלב, היה הדרשן הקבוע במסגד א-ראודה במשך שבע שנים (החל משנת 2000). זו הפעם הראשונה מאז שכוחות המשטר השלימו (בסוף השנה שעברה) את השתלטותם מחדש על חלב שהוא שב אל העיר כדי לשאת בה דרשה.

במהלך נאומו במסגד, שילב חסון מסרים פוליטיים רבים. בין היתר, הוא קרא לערבים ולמוסלמים "ללמוד מסוריה, אשר נלחמה לאחר שרוב מדינות העולם התקבצו נגדה". הוא פנה בנימה פייסנית למורדים הסורים להפסיק את המאבק במשטר ולשוב לחיקה של המולדת. מאידך, הוא קרא ללוחמים הזרים המשתתפים בלחימה על אדמת סוריה לעזוב אותה ולחזור לארצותיהם. המופתי הסורי קרא לאלו שעזבו את העיר חלב במהלך הקרבות לשוב אליה כדי לסייע בשיקומה.

חסון הזהיר את תושביה הכורדים של סוריה שלא להיגרר אחרי מזימותיו של המערב וללכת שבי אחרי ההבטחות להקמת מדינה כורדית, וקרא להם לדבוק במדינתם ובמולדתם.

המופתי הגדיר בנאומו את המשטר הסורי כ"מגן ההתנגדות" נגד תכניותיה של ישראל להשתלט על המזרח התיכון. הוא הבהיר כי "אנחנו נאבקים בפלסטין כדי להחזיר את הזכות, לא כדי להילחם ביהודים. אנחנו לא תוקפים אף אחד".

חסון יצא בדבריו נגד צעירים בסוריה, שלדבריו משתמטים מחובת ההגנה על המולדת ובמקום זאת יושבים בבתי הקפה ומעשנים נרגילות. הוא קרא להם להצטרף לשורותיהם של כוחות המשטר.

צאו מסוריה! חסון (צילום מסך, "אל-איח'באריה", סוריה)
צאו מסוריה! חסון (צילום מסך, "אל-איח'באריה", סוריה)

מתוקף תפקידו, המופתי הסורי הינו חלק מהמערכת הממסדית הסורית, והוא ידוע בנאמנותו המוחלטת לבשאר אל-אסד. לפני כשנתיים (באפריל 2015), במהלך המערכה הארוכה והמדממת בין כוחות המשטר הסורי ובין המורדים על השליטה בעיר חלב, קרא חסון בפומבי למקבלי ההחלטות להפציץ את האזורים בחלב שבשליטת האופוזיציה מהם נורית אש, גם כאשר יש בהם אוכלוסיה אזרחית, ולהורסם כליל.

וכאמור, לאחר התפילה אתמול במסגד א-ראודה נפגש חסון עם תושבים בחלב. בסרטון מתוך המפגש שהופץ ברשת (במקור – על ידי העיתונאי החלבי תומך המשטר שאדי חלווה) נשמע המופתי כשהוא אומר: "אני נשבע באללה! מי שהשליט את בשאר אל-אסד, חאפז אל-אסד, שוכרי אל-קוותלי (לשעבר נשיא סוריה) וגמאל עבד א-נאסר (לשעבר נשיא מצרים) הוא לא אני ולא אתם – אלא אללה". חסון הוסיף בלעג, כי מי שדורש את סילוקו של אל-אסד – שיפנה לאללה ויבקש זאת ממנו.

(סאנ"א; אל-איח'באריהאל-מיאדין; ענב בלדי; בלדי; all4syria)