המלחמה הקרה ממשיכה: לקראת הסלמה בלוב ובתוניסיה? / ד"ר יבגני קלאובר

לפני כשבועיים, העיתון הצרפתי "לה מונד" (Le Monde) דיווח כי כוח קומנדו צרפתי הגיע ללוב כדי להילחם בדאע"ש. על פי אתר וואלה, "גורמים בטחוניים בלוב מסרו כי כוח קומנדו צרפתי נחת בעיר בנגאזי שבמזרח לוב"[1]. לפי אותם גורמים, כוח הקומנדו הוצב בבסיס צבאי הנשלט על ידי הממשלה, אשר חולשת על חלקים מצומצמים של המדינה הלובית, בראשות גנרל ח'ליפה חפתר, המוכר על ידי המערב.

אמנם, יש לזכור כי העשייה הפוליטית של חפתר אינה יכולה להיות מוגדרת כציות לסמכות של הממשלה. חפתר והמיליציות שלו אינם חלק מצבאה הרשמי של המדינה הלובית. גנרל חפתר עמד מאחורי הלחימה בבנגאזי בשנת 2014. הוא עבר לשם כבר בשנת 2011, בתחילת מלחמת האזרחים הלובית. מטרתה של המיליציה "הצבא הלאומי הלובי" בראשותו הייתה להיאבק בדאע"ש ובממשלה המרכזית החלשה, אשר – לדידו של חפתר – אפשרה לדאע"ש לפעול. בזמנו, חפתר אמר כי "מערכת 'כבוד לוב' נענית לקריאת העם הלובי, וזוהי משימתנו לה נשבענו אמונים"[2]. "הצבא הלאומי הלובי", אשר נוסד על ידי חפתר, היה ממתנגדי משטרו של קדאפי עוד בשנות ה- 80; הוא נאלץ להימלט לארה"ב, בה שהה כמעט 20 שנה, עד לתחילת מלחמת האזרחים ב- 2011.

הצרפתים תומכים בגנרל חפתר. המטרות המוצהרות והרטוריקה של צרפת ברורות למדי – למצוא ולנטרל את המחבלים, שבין היתר, היו אחראים לפיגועים בפריז בנובמבר 2015. ההתערבות הצרפתית בלוב מתרחשת לאחר ששמותיהם של ארבעת המחבלים של דאע"ש נמצאו במסמכים של דאע"ש שהודלפו. כלי התקשורת הגרמניים ("סודויטש צייטונג") והעיתון הסורי "זמאן אל-וסל" פרסמו חלק מהמסמכים המודלפים. וואלה מדווח, כי המסמכים כוללים את שמותיהם של סאמי עמימור, איסמאעיל עומר מוסטפאי ופואד מוחמד אגאד, שביצעו את הטבח באולם המופעים "בטקלאן", ואילו מתאם המתקפה המשולבת, עבד אל-חמיד אבאוד, מופיע תחת כינויו אבו-עומר אל-בלג'יקי[3]. לפי אותו מקור, שר הפנים של גרמניה, תומאס דה מיזייר, אישר כי המסמכים המודלפים הם אותנטיים, ואמר כי הם יובילו ל"חקירות מהירות וברורות יותר, ולעונשי מאסר חמורים יותר". כמה שאלות נותרו ללא מענה: איך בדיוק מתרחש המעבר של לוחמי דאע"ש מסוריה ועיראק לשטח הלובי, כמה גדודים בפועל מצויים שם, ואיזה שחקן מדינתי עומד מאחורי המעברים האלה?

"פעולה צבאית לא רשמית": הולנד (Ministerio de Relaciones Exteriores, Perú, flickr, CC BY-SA 2.0)
"פעולה צבאית לא רשמית": הולנד (Ministerio de Relaciones Exteriores, Perú, flickr, CC BY-SA 2.0)

לצד מטרותיה הרשמיות והמוצהרות, לצרפת יש גם אינטרסים במזרח התיכון. הצרפתים לא זנחו את הרעיון של הפלת משטר אסד. לאחר ההתקדמות של רוסיה במדינה הסורית, והנסיגה הרוסית אשר משאירה את לטקיה המחוזקת לאסד, הצרפתים רוצים להמשיך לתמוך במתנגדי המשטר ובכך להחליש את הרוסים שממשיכים לגבות את אסד. לפי הגרסה הצרפתית, הנשיא פרנסואה הולנד אישר "פעולה צבאית לא רשמית" של יחידה מיוחדת וחשאית של "המנהל הכללי לביטחון חוץ" (DGSE), ארגון הריגול המודיעיני של צרפת[4]. לפי נתונים של נשיא המכון לחקר מזרח התיכון, פרופסור יבגני סטנובסקי, הצרפתים דאגו גם להעביר ללוב כ- 180 לוחמים מכוחותיהם שהוצבו קודם במדינת בנין. גם ראש ממשלת איטליה מתאו רנצי אמר לפני פחות מחודש, כי ארצו תאפשר למטוסים אמריקניים להשתמש בשדה התעופה בסיציליה, כדי לתקוף מטרות של דאע"ש בלוב. רנצי הכריז כי איטליה תשתתף בפעילות הקואליציה הבינלאומית נגד דאע"ש בלוב, אלא שהוא אינו תומך בגנרל חפתר. האיטלקים תומכים בממשלה אלטרנטיבית בראשות פאיז סראג' (Fayez Saraj), לאור ניגוד האינטרסים שקשורים למקורות האנרגיה בלוב. כך אפשר להעיר בנימה צינית, שהמערב "בונה" דמוקרטיות במזרח התיכון. בינתיים, לפי הנתונים של פרופסור סטנובסקי, כוחות המערב מכינים לוחמים לוביים ללחימה בדאע"ש, כשבפועל הם שולחים אותם לסוריה ובאופן ציני "יוצרים צבא סוריה חופשי ממקום ריק" על מנת להחליש את הרוסים. למעשה, "הצבא הסורי החופשי" שקיבל מכה ניצחת מהרוסים, ושורותיו התדלדלו –ממלא כעת את שורותיו. פרט קטן וזניח כביכול: "הצבא הסורי החופשי" אינו מורכב מחיילים סוריים, אלא מחיילים לוביים שאומנו על ידי המערב על מנת להחליש את הציר אסד-פוטין.

מלוב לתוניסיה

לוחמי דאע"ש, אשר נתקלו בקשיים בסוריה ובעיראק, הופכים להיות פעילים ביתר שאת בצפון אפריקה. צבי יחזקאלי מדווח, כי לוחמי דאע"ש בלוב "זיהו פרצה ובמהרה הצליחו לייצר שלוחה חדשה בתוניסיה, המדינה שהובילה את האביב הערבי"[5]. נוכחות הארגון בשטחים הסמוכים לגבול הלובי מהצד התוניסאי התגברה בחודשים האחרונים. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה, כי חמושים אסלאמיסטים תקפו בשבוע שעבר מספר מבנים של צבא תוניסיה בעיר בן קרדאן, במזרח המדינה, בסמוך לגבול הלובי. לפי "רויטרס", כתוצאה מחילופי האש נהרגו 30 בני אדם, בהם 13 מהחמושים ו- 6 אזרחים. דובר צבא תוניסיה מסר, כי חייליו עצרו מספר פעילים המזוהים עם דאע"ש[6]. מוואלה נמסר מידע יותר עדכני, לפיו לפחות 30 בני אדם נהרגו במערכה[7].

יש לציין כי המצב בתוניסיה החל להתדרדר עוד בחודש נובמבר 2015, כאשר מחבל מתאבד פוצץ עצמו באוטובוס במרכז הבירה תוניס. האוטובוס שהתפוצץ הסיע את אנשי כוחות הביטחון המיוחדים של הנשיא. כתוצאה מהפיגוע נהרגו 13 בני אדם, ועוד 20 נפצעו. כך נראה, כי הנסיכות האסלאמית אשר הוקמה על ידי לוחמי דאע"ש בעיר הולדתו של קדאפי בלוב, סירת, התפשטה מערבה, והקימה שלוחה נוספת בבן קרדאן התוניסאית.

התוניסאים התגלו כיחידים אשר הצליחו לשמר את שלמותה של המדינה ואת יציבותה היחסית לאחר תחילת האביב הערבי. הם אף קיבלו פרס נובל לשלום (2015) בגין המאמצים לכונן דמוקרטיה ולהביא לקונסולידציה. יחד עם זאת, תומכי דאע"ש רואים בה מאחז אסטרטגי חשוב להמשך ההתפשטות. נשיא תוניסיה אל-באג'י קאיד א-סבסי ניסה להרתיע את דאע"ש. הוא אמר כי "מדובר במתקפה חסרת תקדים, מתקפה מאורגנת ומתוכננת," וכי למעשה "המטרה שלהם היא להשתלט על האזור שם ולהכריז על הקמת מחוז חדש". עוד הוסיף, כי "צבא תוניסיה ומשמר הגבול התוניסאי היו מוכנים לפעולה כזו, אולי לא בסדר גודל כזה, אבל רוב התוניסאים מנהלים עכשיו מלחמה נגד העכברושים האלה"[8]. ההתקפה על בן קרדאן נעשתה לא רק על ידי חמושים של דאע"ש המיובאים מלוב (נסיכות סירת), אלא גם על ידי תומכי הארגון מתוך תוניסיה עצמה. פרקטיקת התפשטות זו אינה חדשה, ואף מוכרת לנו היטב: התקפה בו-זמנית מבפנים ומבחוץ.

נלחמים נגד העכברושים: א-סבסי, תמונת ארכיון (Magharebia, flickr, CC BY 2.0)
נלחמים נגד העכברושים: א-סבסי, תמונת ארכיון (Magharebia, flickr, CC BY 2.0)

הגורמים הקיצוניים מהווים אתגר משמעותי לממשלה בתוניסיה: לפני "מהפכת היסמין", משטרו של בן עלי – חילוני בטבעו – אסר על חבישת חיג'אב במקומות ציבוריים, כגון בתי ספר. אך לאחר הבחירות ב- 2011 ועלייתה לשלטון של מפלגת א־נהדה האסלאמיסטית, הרעלות חזרו לזירה הציבורית. בשנה האחרונה, על רקע פיגועי טרור בחסות "המדינה האסלאמית", ניכרת חזרה מסוימת לימיו של בן עלי, והאיסור על לבישת כיסוי ראש אסלאמי נפוץ יותר במדינה[9]. כך למשל, לאחרונה, חברת התעופה הלאומית של תוניסיה, TUNISAIR, קרקעה דיילת אשר התעקשה לעבוד כשהיא חובשת חיג'אב. שר התחבורה התייצב לצד החברה ואמר שהחיג'אב מחליש את השמיעה ב- 30%. לנשיא תוניסיה צפויה התמודדות משמעותית עם הסונים הקיצוניים, אשר מקבלים תמיכה מדאע"ש.

[1] סוכנות הידיעות, וואלה (24/02/2016) דיווח: צרפת שלחה כוחות מיוחדים ללוב כדי להילחם בדאעש.
[2] צבי בראל (19/05/2016) גנרל לובי נלחם באסלאמיסטים, וגם הממשלה לא תעצור אותו, בתוך הארץ.
[3] סוכנות הידיעות, וואלה (12/03/2016) "דאעש-ליקס": מידע על המחבלים מפריז נמצא במסמכים שהודלפו.
[4] רויטרס (25/02/2016) המטרה – דאעש: המלחמה החשאית של צרפת בלוב, בתוך YNET.
[5] צבי יחזקאלי (10/03/2016) בדרך לחליפות אסלאמית באם האביב הערבי? בתוך nana-10.
[6] רויטרס (07/03/2016) תוניסיה: 19 הרוגים במתקפה של אסלאמיסטים במזרח המדינה.
[7] סוכנות הידיעות, וואלה (07/03/2016) תוניסיה: 30 הרוגים במתקפה משולבת של חמושים ליד הגבול עם לוב.
[8] צבי יחזקאלי (10/03/2016) בדרך לחליפות אסלאמית באם האביב הערבי? בתוך nana-10.
[9] רועי קייס (24/10/2015) ממשלת תוניסיה: "החיג'אב פוגע בשמיעה", בתוך YNET.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית.