הממשל האמריקני הודיע על קיצוץ של יותר מ- 200 מיליון דולר בסיוע לפלסטינים

הממשל האמריקני הודיע אמש (שישי) על קיצוץ של יותר מ- 200 מיליון דולר מתקציב הסיוע הכלכלי לפלסטינים.

בהודעה שמסרה מחלקת המדינה האמריקנית לקונגרס נאמר כי ההחלטה באה לאחר בחינה מחדש של הסיוע לפלסטינים, עליה הורה נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. בחינה זו נועדה "להבטיח שהתקציב הזה מושקע בהתאם לאינטרסים הלאומיים האמריקניים ושל משלם המיסים האמריקני". על פי ההודעה הקצרה, הגורם המרכזי לקיצוץ הוא שליטתו של החמאס ברצועת עזה: "ההחלטה לקחה בחשבון את האתגרים שהקהילה הבינלאומית ניצבת בפניהם בבואה להעניק סיוע לעזה, היכן ששלטון החמאס מסכן את חיי התושבים ומדרדר עוד יותר את המצב ההומניטרי והכלכלי הרע". מחלקת המדינה הבהירה כי הכספים יועברו ל"פרויקטים בעלי חשיבות גבוהה במקומות אחרים, בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארצות הברית".

דוברים פלסטינים הגיבו בזעם על הודעת הממשל. יו"ר הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי מדובר בפרובוקציה וכי טראמפ נוקט בבריונות נגד הרשות הפלסטינית: "ארצות הברית מתנערת מהתחייבויותיה הבינלאומיות", אמר הבכיר הפלסטיני והוסיף: "הסיוע איננו בבחינת חסד או טובה לעם הפלסטיני כי אם חובה של הקהילה הבינלאומית בתור מי שנושאת באחריות להמשך הכיבוש הישראלי".

נביל אבו רודיינה, שר ההסברה הפלסטיני וסגן ראש הממשלה, אמר כי הקיצוץ נועד "לאלץ את הפלסטינים לזנוח את טענותיהם בנוגע לירושלים". הוא הוסיף כי מדובר ב"צעד שממשיך את הלחץ הפוליטי-כלכלי על ההנהגה הפלסטינית. האמריקנים צריכים לדעת כי לא יהיה שלום ללא מזרח ירושלים בתור בירת פלסטין".

חברת הנהגת אש"ף, חנאן עשראווי, אמרה כי הצעד האמריקני הינו "סחטנות זולה כאמצעי להשגת מטרות פוליטיות", וכי מדובר במדיניות של בריונות וענישה כלפי עם הנמצא תחת כיבוש. עשראווי הוסיפה כי "העם הפלסטיני והנהגתו לא ייכנעו לאיומים, וזכויותיהם לא ניתנות למכירה".

טראמפ, תמונת ארכיון (US DoS, flickr, public domain)
טראמפ, תמונת ארכיון (US DoS, flickr, public domain)

דיווח: הממשל יוריד את זכות השיבה משולחן המשא ומתן

חברת החדשות פרסמה הערב דיווח לפיו הממשל עומד להודיע בתחילת חודש ספטמבר על מדיניותו החדשה ביחס לאונר"א (UNRWA) – סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם עבור הפליטים הפלסטינים. מדיניות זו תבטל בפועל, מבחינת הממשל, את תביעתם של הפלסטינים לזכות שיבה.

בתחילת החודש דיווח ה- Foreign Policy כי ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו של טראמפ, בחן לאחרונה את האפשרות להביא לסגירתה של אונר"א. המגזין האמריקני טען כי מדובר בחלק ממהלך נרחב של הממשל שנועד להפקיע מהפלסטינים את מעמדם כפליטים באזור ולהוריד את סוגיית הפליטים משולחן המשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. לאורך שנות קיומה של אונר"א, הממשלים האמריקניים תמכו בה וסייעו לה מבחינה פיננסית. עם זאת, בישראל ובארצות הברית – ולא רק בהן – עלתה הטענה כי אונר"א מנציחה באופן מלאכותי את סוגיות הפליטוּת הפלסטינית, בין היתר באמצעות הענקת מעמד של פליטים לצאצאיהם של הפלסטינים שברחו מהארץ במהלך מלחמת העצמאות ב- 1948 ובמלחמת ששת הימים ב- 1967. באופן זה, מספר הפליטים הפלסטינים, כפי שאונר"א מציגה זאת, מגיע לכ- 5 מיליון בני אדם. על פי הידיעה הערב, טראמפ יודיע כי אינו מקבל את הגדרת הפליטות של אונר"א. הממשל יפרסם דו"ח על מספר הפליטים הפלסטיניים, שיקבע כי ישנם בסך הכל חצי מיליון פליטים פלסטינים – עשירית מהמספר בו נוקבת אונר"א. הממשל יקפיא את תקציב סוכנות האו"ם ביהודה ושומרון ויצהיר כי מעמד הפליט הפלסטיני לא יעבור עוד בירושה. בנוסף, הממשל יבקש מישראל לשקול מחדש את המנדט שהיא נותנת לאונר"א לפעול בשטחי יהודה וישראל, וזאת כדי למנוע את האפשרות שמדינות ערב יספקו לסוכנות מימון חלופי למימון האמריקני המוקפא.

בתחילת השנה הודיע ממשל טראמפ כי הוא מקפיא את העברתם של 65 מיליון דולר לאונר"א – מתוך 125 מיליון דולר שהובטחו לארגון – והבהיר כי הסכום ישוחרר כאשר אונר"א "תשנה את דרכי הפעולה והמימון שלה". למרות שממחלקת המדינה נמסר כי לא מדובר ב"עונש", פקידי ממשל אחרים הבהירו כי המהלך נועד ללחוץ על הפלסטינים לשוב לשולחן המשא ומתן עם ישראל. ארצות הברית היא התורמת הגדולה ביותר לאונר"א – למעלה מ- 300 מיליון דולר בשנה – ולכן הקפאת הכספים גרמה לגירעון תקציבי חמור בארגון.

במועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית סירבו להגיב לידיעה ומסרו כי "הממשל יודיע על המדיניות שלו בנושא אונר"א בזמן המתאים".