המתח באיראן בין שמרנים ורפורמיסטים: רפסנג'אני מזהיר מפני התלקחות פנימית

נשיא איראן לשעבר עלי אכבר האשמי רפסנג'אני, הנמנה על הזרם הרפורמיסטי במדינה, מותח ביקורת חריפה על האגף השמרני, הנוקט לאחרונה בצעדים למנוע מהרפורמיסטים את האפשרות לחזק את מעמדם הפוליטי.

בסוף החודש (ב- 26 בפברואר) תיערכנה בחירות לפרלמנט באיראן ול"מועצת המומחים" – גוף בן 88 חברים, האחראי לבחירתו של המנהיג העליון והמפקח על עבודתו. "מועצת שומרי החוקה" –  גוף המצוי בדומיננטיות שמרנית, ואשר בסמכותו 'לסנן' את רשימות המועמדים לבחירות – פסלה בשבועות האחרונים יותר מ- 7,000 איש מתוך 12,000 שהגישו את מועמדותם לפרלמנט, ואישרה כ- 20% בלבד מתוך כ- 800 שהגישו מועמדות לבחירות ל"מועצת המומחים".

בשבוע שעבר נודע, כי בין אלו שנפסלו מלהיבחר ל"מועצת המומחים" נמצא גם חסן ח'ומייני, נכדו של מייסד הרפובליקה האסלאמית של איראן האייתוללה רוחאללה ח'ומייני.

ח'ומייני הנכד, בן 43, הינו איש דת המזוהה עם הזרם הרפורמיסטי באיראן. פסילתו, יחד עם רבים אחרים, נתפסת על ידי הרפורמיסטים כמהלך שמרני יזום שנועד להשפיע מראש על תוצאות הבחירות ובכך להכריע את המאבק על דמותה העתידית של איראן מבחינה פוליטית. בכירי האגף הרפורמיסטי ודובריו –   ובהם רפסנג'אני והנשיא הנוכחי חסן רוחאני – משמיעים בשבועות האחרונים ביקורת נגד המגמה השמרנית לדחוק את הרפורמיסטים לשוליים.

בשדה התעופה מהראבאד בבירה טהראן נערך אתמול טקס לציון יום השנה לחזרתו של מייסד הרפובליקה האסלאמית של איראן מגלותו בצרפת בשנת 1979 [אחד מציוני הדרך לקראת המהפכה, שפרצה עשרה ימים לאחר מכן]. בנאומו בטקס, יצא רפסנג'אני נגד אנשי הדת ב"מועצת שומרי החוקה" על שפסלו את חסן ח'ומייני, מי שלדבריו הוא "הדומה ביותר לסבו". הוא האשים אותם, כי מזה 12 שנה הם זורעים מחלוקת באיראן מבלי שהיה להם כל חלק במהפכת 1979. הוא טען, כי בפסילתו של ח'ומייני הם גמלו רעה לסבו, שבלעדיו לא הייתה מתחוללת המהפכה, ובלעדיו הם עצמם לא היו קיימים.

רפסנג'אני, תמונת ארכיון (.Seyed Shahaboddin Vajedi, Akkasemosalman, CC BY 4.0)
רפסנג'אני, תמונת ארכיון (.Seyed Shahaboddin Vajedi, Akkasemosalman, CC BY 4.0)

סוכנות הידיעות הסטודנטיאלית של איראן "איסנא" ציטטה את רפסג'אני כמי שיצא נגד השמרנים באיראן, באומרו: "מי החליט שאתם ראויים לשפוט את האחרים? מי נתן לכם את הזכות לאחוז בכל הנשק ובכל בימות התפילה ביום שישי ולנהל את הטלוויזיה הרשמית? שאללה ימחל לכם!". רפסנג'אני הוסיף וקרא לזרם השמרני לתת לתושבי איראן לבחור כרצונם ולא לכפות עליהם את תוצאות הבחירות, אחרת – הזהיר – עלולה לצמוח מכך "רעה" ("אנרכיה או בדומה לה" – על פי הציטוט המובא באתר "אל-קודס אל-ערבי"). כלי תקשורת ערבים (כדוגמת "אל-ערביה") מפרשים את דבריו של רפסג'אני כרמז להיתכנותו של מרי עממי דוגמת תנועת המחאה שפרצה ב- 2009 בעקבות הבחירות לנשיאות, בהן ניצח הנשיא המכהן דאז מחמוד אחמדינג'אד, איש המחנה השמרני.

דבריו של רפסנג'אני מהווים ביקורת חסרת תקדים על המנהיג העליון עלי ח'אמנאי, האחראי מתוקף תפקידו למינוי אנשי הדת ב"מועצת שומרי החוקה" (המהווים שישה מתוך 12 חברי גוף זה), למינוי דרשני יום השישי במסגדים ברחבי איראן ולמינוי מנכ"ל רשות השידור האיראנית. רפסנג'אני עצמו הודח ב- 2009 מתפקידו כדרשן יום השישי במסגד בטהראן, וזאת בעקבות תמיכתו בתנועת המחאה. הוא מכהן כיום בתפקיד יושב ראש המועצה לאבטחת האינטרס של המשטר באיראן, וגם חבר ב"מועצת המומחים" אליה הגיש שוב את מועמדותו בבחירות הקרובות.

("איסנא"; "אל-ערביה"; "אילאף"; "ערבי 21"; "אל-קודס אל-ערבי")