הנייה: המצור על עזה עומד להסתיים, עסקת המאה מתה מוות קליני

ראש הלשכה המדינית של החמאס, איסמאעיל הנייה, אמר הבוקר כי "המצור הלא צודק", כלשונו, שהוטל על רצועת עזה עומד להסתיים.

הנייה אמר את הדברים במהלך דרשה בעזה לרגל חג הקורבן המוסלמי. הוא טען כי "תהלוכות השיבה" לעבר גדר המערכת בחודשים האחרונים החזירו את הסוגיה הפלסטינית למרכז הבמה וחוללו את המפנה שהביא להסדרה המתקרבת ובאה עם ישראל: "זו התוצאה של עמידתכם האיתנה והתנגדותכם, של השהידים שלכם, של הפצעים שלכם", אמר לקהל שומעיו ולתושבי הרצועה, "לא יהיה מחיר פוליטי לסיוע ההומניטרי לרצועת עזה".

מנהיג החמאס מסר כי המשא ומתן מתנהל בחסות מצרים, ונמצא תחת מעקב בינלאומי וערבי. הוא ציין כי "כל טיפול הומניטרי יתבצע תוך הבנה הדדית לאומית ובאמצעות רשת ביטחון ערבית שתעניק ערבויות מתאימות, אך אנו מדגישים כי ההתנגדות היא כתב הערבות החיוני ביותר".

הנייה הוסיף כי "המצור יוסר מבלי לנטוש את העקרונות הלאומיים ואת זכות השיבה לאדמת פלסטין. לא נוותר על העקרונות ועל הרובה". הוא פנה לרשות הפלסטינית בדרישה להפסיק את התיאום הבטחוני עם ישראל "ולהפסיק לרדוף את ההתנגדות".

בהתייחסו ל"עסקת המאה", תכנית השלום של ממשל טראמפ האמורה להתפרסם בקרוב, טען הנייה כי "החג שלנו מביא בשורות טובות – למרות המזימות. אנחנו עדים למוות הקליני של המתקפה האלימה ביותר על הסוגיה שלנו – עסקת המאה. אף אחד אינו יכול להעביר אותה״.

דבריו של הנייה מצטרפים לדבריו שאמר בסוף השבוע סגנו, ח'ליל אל-חיה, במהלך ביקור במצרים. אל-חיה טען כי מאמצי התיווך להגעה לרגיעה נמצאים "בישורת האחרונה": "אנחנו עושים הכל כדי להקל על המצור, אולם תהלוכות השיבה יימשכו עד להסרת המצור".