הסלמה: טורקיה הפגיזה יעדים של הכורדים וצבא אסד

"הארגון הסורי לזכויות אדם" דיווח הערב, כי כוחות טורקיים הפגיזו אזורים שבשליטת "יחידות ההגנה העממיות" (YPG) של הכורדים הסורים באזור הריף הצפוני של חלב ובאזור העיירה הסורית עזאז (במחוז חלב) הסמוכה לגבול עם טורקיה.

בין המטרות שהופגזו: שדה תעופה צבאי באזור מינאק. הכורדים השתלטו על האזור לפני יומיים מידי כוחות מורדים סורים, וזאת בסיועו של חיפוי אווירי רוסי [סרטון וידיאו].

ה- YPG הינה הזרוע הצבאית של מפלגת האיחוד הדמוקרטית" (PYD), המפלגה הכורדית הגדולה בסוריה. טורקיה מחשיבה מפלגה זו ואת זרועה הצבאית כגופי טרור.

מקורות צבאיים מסרו לסוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו", כי אש נורתה על ידי הכורדים לעבר בסיס צבאי טורקי במחוז קיליס, הסמוך לגבול עם סוריה, והכוחות הטורקיים הגיבו באש מיידית לעבר מקור הירי.

המקורות הצבאיים מסרו עוד, כי הכוחות הטורקיים השיבו אש גם בתקרית שהתרחשה בגזרה אחרת, וזאת בתגובה לאש שנורתה על ידי כוחות המשטר הסורי לעבר המחוז הטורקי האטאי, קרוב לגבול עם סוריה.

ראש ממשלת טורקיה אחמט דבוטאולו אישר הערב, כי ההפצצות על אזור עזאז נעשו בתגובה לאש שנורתה מכיוון זה לעבר טורקיה. לדבריו, ההתפתחויות בסוריה מאיימות על בטחונה הלאומי של טורקיה, והוא שוחח בטלפון עם סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, והבהיר לו כי טורקיה תנקוט בכל הצעדים הדרושים במקרה של איום על טורקיה.

דבוטאולו הזהיר את הלוחמים הכורדים שלא לעשות שימוש בשדה התעופה במינאק נגד טורקיה או האופוזיציה הסורית, ודרש מהם לסגת באופן מיידי מאזור עזאז.

מוקדם יותר היום נאם דבוטאולו בפני המועצה המייעצת של מפלגתו, מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP), והבהיר כי ארצו תנקוט בכל האמצעים הדרושים במקרה של איום עליה מן הצד הסורי. הוא ציין, כי טורקיה נקטה כך בעבר כאשר התקיפה מטרות של מחתרת ה- PKK בעיראק: "לא נהסס לנקוט באמצעים אלו, ואנו מצפים מבעלי בריתנו ומידידינו לתמוך בנו כאשר נעשה צעד זה".

בהתייחסו למתקפה שמבצעים כוחות המשטר הסורי בסיוע רוסי אווירי על אזור חלב, אמר דבוטאולו כי סגירת הדרך הלוגיסטית המחברת בין חלב וטורקיה על ידי כוחות המשטר הינה צעד ברברי ופראי.

("הארגון הסורי לזכויות אדם"; "אנאדולו"; "אל-ג'זירה")