העיתון הלבנוני "אל-אח'באר": פגישה סעודית-סורית בדרג בכיר בתיווך רוסי

העיתון הלבנוני "אל-אח'באר" טען אתמול, כי ראש המודיעין הלאומי הסורי עלי ממלוכ ביקר לאחרונה בסעודיה, ונפגש עם יורש העצר השני ושר ההגנה של הממלכה מוחמד בן סלמאן.

על פי "אל-אח'באר", הפגישה התקיימה ביוזמתה של רוסיה, המנסה לקרב בין סעודיה וסוריה על סמך המכנה המשותף של המלחמה בטרור. בסוף חודש יוני קרא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין למדינות המזרח התיכון – ובכללן סעודיה, סוריה, ירדן וטורקיה – לכונן ביניהן "דיאלוג קונסטרוקטיבי" שיאחד את המאמצים למאבק בקיצוניות ובטרור. פוטין אמר את הדברים במהלך פגישתו במוסקבה עם שר החוץ הסורי וליד אל-מועלם. כשבוע וחצי קודם לכן ביקר הנסיך הסעודי מוחמד בן סלמאן ברוסיה, ושמע – לטענת "אל-אח'באר" – דברים ברוח דומה מפוטין בפגישתו עמו בסנט פטרסבורג: הנשיא הרוסי טען, כי על סעודיה לנטוש את המחשבה שניתן להפיל את משטרו של בשאר אל-אסד, ואין מנוס משיתוף פעולה עמו לצורך המאבק בטרור. הוא הציע לאורחו להיפגש עם בכיר בטחוני סורי; הנסיך מוחמד לא שלל את הרעיון.

"אל-אח'באר" טוען, כי לאחר מגעים מקדימים הגיע ממלוכ לריאד במטוס רוסי שאסף אותו מדמשק. בפגישה בינו ובין מוחמד בן סלמאן נכחו גם ראש המודיעין הסעודי ח'אלד אל-חמידאן וסגן ראש המודיעין הרוסי.

על פי הדיווח המפורט של "אל-אח'באר", שני האישים ניהלו ביניהם דיאלוג כנה וקשה, כאשר כל צד העלה את טענותיו והאשמותיו כלפי הצד שכנגד. ממלוכ האשים את סעודיה באחריות לכל ההרס המתחולל בסוריה, בתמיכה בטרור ובמימונו. הוא טען, כי בניגוד למדיניות החוץ של סעודיה שהצטיינה תמיד ב"תבונה והיגיון", בשנים האחרונות היא נגררת אחרי קטר, הממלאת תפקיד של הרס ברחבי העולם הערבי. הוא הזכיר את שיתוף הפעולה שהיה בעבר בין סוריה וסעודיה בסוגיות שונות, ובכללן הזירה הלבנונית. ממלוכ ציין כי מצבו של המשטר הסורי איתן, וקרא לסעודיה לשנות את מדיניותה כלפיו.

משהו מתבשל מאחורי הקלעים? (תמונת נוף מריאד, BroadArrow at English Wikipedia, wikicommons, CC BY-SA 3.0)
משהו מתבשל מאחורי הקלעים? (תמונת נוף מריאד, BroadArrow at English Wikipedia, wikicommons, CC BY-SA 3.0)

הנסיך הסעודי מצידו טען, כי למשטר הסורי היו הזדמנויות רבות 'לשנות מסלול', אך "לא הקשבתם לקול של עמכם". הוא אמר, כי הבעיה הבסיסית של סעודיה עם המשטר הסורי היא העובדה שהוא נגרר אחרי איראן, והיותו חלק מהציר בראשו היא עומדת – ציר בעל שאיפות המאיימות על קיומן של סעודיה ובעלות בריתה. מוחמד בן סלמאן ציין את לבנון כדוגמה לזירה, בה משטרו של אל-אסד נגרר אחרי חזבאללה הכפוף לאיראן, כאשר הארגון השיעי מנסה להפוך את לבנון למדינת חסות איראנית. הנסיך הביע תקווה, כי הפגישה עם ממלוכ תהווה פתיחה לדיאלוג.

ואכן, "אל-אח'באר" טוען כי הצדדים הסכימו להמשיך בשיחות ביניהם – ללא קביעת המועד או הדרג במסגרתם הן תיערכנה.

העיתון הלבנוני – הידוע כמקורב לחזבאללה וכתומך במשטר אל-אסד – מסכם, כי הערכה ראשונית של המפגש מלמדת על כך שאין עדיין תוצאות מעשיות הנובעות ממנו; ערכו טמון בכך שהוא מהווה "חלון הזדמנויות" להמשך.

יצוין, כי עד כה אין כל אישוש נוסף ממקור אחר ממנו ניתן ללמוד על נכונותה של הידיעה, המתקבלת ברשת בסקפטיות רבה ואף בלעג. סעודיה ידועה בתמיכתה בכוחות שונים של המורדים הנלחמים נגד המשטר הסורי ובעמדתה התקיפה הגורסת כי על בשאר אל-אסד לפנות את מקומו.

העיתון הלבנוני "אל-ג'נוביה" טוען היום מפי מקורות המקורבים לבכירים בממלכה הסעודית, כי הידיעה אודות הפגישה בין עלי ממלוכ ובין שר ההגנה מוחמד בן סלמאן הינה ידיעה נלעגת, המהווה אך ורק פרי דמיונו של "אל-אח'באר".