הפובליציסט העיראקי ח'אלד אל-קשטיני: משמרות המהפכה נושאות באחריות לכל הבעיות באזור

"מי האחראי – ישראל או איראן?"

זו כותרת מאמרו של ח'אלד אל-קשטיני – עיתונאי וסופר עיראקי – המתפרסם היום ב"א-שרק אל-אוסט".

אל-קשטיני דן בשאלה על מי מוטלת האשמה לכך שהמזרח התיכון הפך להיות "אחד האזורים האומללים ביותר" בעולם – "כאילו קללה ירדה עליו".

"חשבנו שישראל היא הגורם לכך, ותמיד חיפשנו להשמידה, והיא פעלה להשמידנו כדי להימנע מגורל זה… אלא שמזה שנים גורם חדש התווסף למשוואה: איראן. בשימנו לב לקרע, למוות ולהרס בעיראק, תימן, סוריה ולבנון, ולמהומה ואי היציבות באזורים אחרים, נמצא כי הגורם הראשון לבעיות אלו נובע מהחדירה האיראנית. חדירה זו מקורה באידיאולוגיה של יצוא המהפכה האסלאמית. הייתי מאלו שקידמו בתחילה בברכה מהפכה זו והביעו שמחה עליה, אבל העמדתי אותה במבחן: … אם היא כנה בכוונותיה – בניגוד למה שעשה השאה [האיראני] – עליה להחזיר את שלושת האיים אותם גזל השאה מ[איחוד] האמירויות הערביות [איים אסטרטגיים במפרץ הפרסי שנכבשו על ידי איראן בסוף נובמבר 1971 – ג.ש.] – היא לא עשתה [זאת]. אז 'מחקתי' אותה, ואמרתי כי לדעתי מאחורי [המהפכה ישנה] תוכנית להתרחבות אמפריאלית באמתלה דתית עדתית".

אל-קשטיני ממשיך ומגולל את כתב האשמה כלפי הזרוע הצבאית האחראית, לדבריו, לביצועה של תוכנית ההתפשטות האיראנית: משמרות המהפכה – הבאסדראן:

"הם אחראים על כל הבעיות שקורות באזור. לו טהראן היתה כנה בכוונות השלום שלה עם המדינות השכנות, היה עליה להוכיח זאת באמצעות הפיכת הבאסדראן לחלק מהצבא האיראני, וכך היו נושאים באחריות כחלק ריבוני של המדינה ולא נשארים ארגון מיליציוני העושה ככל העולה על רוחו כמו כנופיות…

כפי שאמרתי, אנו מבינים את פחדיה של ישראל מן הערבים, ומכאן את מאמציה לערער את הישויות שלהם. אך הערבים אינם מהווים כל איום על איראן, ואין כל הצדקה לכך שמשמרות המהפכה מציתות מאבקים מקומיים בעולם הערבי ומבריחות את 'המהפכה' האיראנית לתוכו".

אל-קשטיני מסכם כי לדעתו "הקהילה הבינלאומית, המעצמות הגדולות וישראל לא תאפשרנה לאיראן לבלוע את העולם הערבי ולהקים אמפריה פרסית אשר תשתלט על עושרו, תשלוט בו ותכתיב את רצונה… המאמץ האמפריאלי יכזיב, והעם האיראני יישא בעלויותיו החומריות והמוסריות. כולנו נלמד כי עירוב הדת ואנשיה בפוליטיקה – תוצאתו רעה".

מייצאים את המהפכה (אילוסטרציה)
מייצאים את המהפכה (אילוסטרציה)