הפלסטינים: אבו מאזן יציג "חלופה" לעסקת המאה של טראמפ

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, אמר היום (חמישי) כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יודיע בנאומו בעצרת האו"ם בחודש הבא על דחייתה המוחלטת של "עסקת המאה" – תוכנית השלום של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, האמורה להתפרסם בקרוב. בראיון לרדיו "קול פלסטין" אמר מאלכי, כי אבו מאזן יציג חלופה לתוכנית האמריקנית – את תוכנית השלום אותה הציג בנאומו בפני מועצת הביטחון בחודש פברואר.

למעשה, מדובר בניסיון נוסף וממוחזר של אבו מאזן לבלום את "עסקת המאה" של הממשל האמריקני. בנאומו בניו יורק בחודש פברואר קרא יו"ר הרשות לערוך ועידה בינלאומית במהלך 2018, "שתישען על החלטות הלגיטימיות הבינלאומית". בוועידה זו ישתתפו, בנוסף לישראל ולפלסטינים, גורמים אזוריים ובינלאומיים, בראשם החברות הקבועות במועצת הביטחון והרביעייה הבינלאומית. על ועידה זו, אמר, להחליט על קבלתה של מדינת פלסטין כחברה מלאה באו"ם, על הכרה הדדית של מדינת פלסטין ומדינת ישראל בגבולות 1967, ועל כינון מכניזם בינלאומי שיסייע לשני הצדדים להתקדם בפתרון סוגיות הסדר הקבע. אבו מאזן תקף את הממשל האמריקני על ההכרה בירושלים כבירת ישראל ועל החלטתו להעביר אליה את שגרירות ארצות הברית – החלטות שנועדו להוריד את סוגיית ירושלים משולחן המשא ומתן.

מועד הצגתה של "עסקת המאה" אינו ידוע ואינו ברור בשלב זה. אל-מאלכי הדגיש כי אם התוכנית האמריקנית תוצג על ידי טראמפ בנאומו באו"ם, ההנהגה הפלסטינית תהיה ערוכה להגיב לדברים ישירות במסיבת עיתונאים או באמצעות נאומו של אבו מאזן, יומיים לאחר מכן. שר החוץ הפלסטיני ציין כי ההנהגה הפלסטינית תפעל נגד הממשל האמריקני ו"תוכניותיו לחסל את הסוגיה הפלסטינית", כלשונו, באמצעות שני מסלולים: המסלול הדיפלומטי באו"ם, והמסלול המשפטי: "הפעילות הפלסטינית תספק חלופות למדיניות האמריקנית, המבוססת על כוח ובריונות בהובלתו של נשיא ארצות הברית".

אבו מאזן, תמונת ארכיון (הטלוויזיה הפלסטינית, צילום מסך)
אבו מאזן, תמונת ארכיון (הטלוויזיה הפלסטינית, צילום מסך)