הפת"ח נגד קטר וטורקיה: תמיכתן בחמאס מעמיקה את הפיצול הפנים-פלסטיני

ארגון הפת"ח יצא אתמול (ראשון) במתקפה חריפה נגד קטר וטורקיה.

קצפו העיקרי של הפת"ח יצא על ראיון שהעניק השגריר הקטרי ברצועת עזה מוחמד אל-עמאדי לאתר "וואלה". אל-עמאדי – הנושא בתואר הרשמי של יו"ר הוועדה הקטרית לשיקום רצועת עזה – תקף בראיון "גורמים אחרים… בעיקר הרשות הפלסטינית", על כך שבניגוד לישראל אינם מסייעים להשגת פתרון למשבר החשמל ברצועת עזה בהתאם למתווה שהוצע על ידי קטר.

משבר החשמל ברצועה פרץ לפני מספר שבועות כתוצאה ממחלוקת שהתגלעה בין הרשות הפלסטינית לחמאס בנוגע לתשלום המס על הדלקים המועברים מישראל לעזה לצורך תפעול תחנת הכוח ברצועה. כתוצאה ממחלוקת זו, אספקת החשמל לבתים ברצועה (שגם בימים בתיקונם אינה כסדרה) ירדה לכ- 4-3 שעות ביממה בממוצע. המשבר הביא למחאות של תושבים ברצועה, שכללו גם יציאה להפגנות ברחובות ולעימותים עם כוחות הביטחון של החמאס; מאות אזרחים נעצרו.

כפתרון לטווח הקצר, שהושג בהשתדלותו של בכיר חמאס איסמאעיל הניה (שצפוי, כך נראה, להתמנות בקרוב לראש הלשכה המדינית של הארגון במקומו של ח'אלד משעל), הודיעה קטר לפני כחודש כי תעביר לרצועה 12 מיליון דולר. גם טורקיה תרמה את חלקה כשהודיעה כי נענתה לבקשה החמאס ותשלח בדחיפות דלק לצורך תפעולה של תחנת הכוח העזתית.

כזכור, החמאס השתלט על הרצועה ביוני 2007 על חשבונה של הרשות הפלסטינית, שמרכזה ברמאללה. מעורבותן המתמשכת של קטר וטורקיה ברצועת עזה והסיוע הכספי שהן מעניקות לממשל החמאס לטובת פרויקטים שונים של שיקום נוגדים בבירור את האינטרס של הרשות הפלסטינית ושל הפת"ח, הרואים את שלטונו של החמאס כמשטר "הפיכה" בלתי לגיטימי.

אין פלא, שדבריו של אל-עמאדי – זרוע הביצוע של שליט קטר האמיר תמים להזרמת הכספים הנדיבה והישירה לרצועה, שלא דרך מסדרונות הרשות הפלסטינית – "הקפיצו" את הפת"ח. הארגון מיהר להוציא הודעה, בה מובעת פליאה על האופן בו "גורמים אזוריים" מתערבים בשבר הפוליטי העמוק שבין הרשות הפלסטינית [קרי: הפת"ח] והחמאס, ונוקטים בעמדות המחזקות את שלטונו של החמאס ברצועת עזה.

הודעת הפת"ח מוסיפה, כי הפת"ח תומך בכל סיוע שטורקיה וקטר מעניקות בכדי להקל על סבלם של תושבי רצועת עזה בשל "הסגר הישראלי הבלתי צודק", אך הוא דוחה "כל האשמה או בדותה המטילות ספק במחויבותה של הרשות הלאומית [=הפלסטינית] לאחריותה המלאה כלפי עמנו ברצועת עזה. אנו גם דוחים את מעורבותם של גורמים אלו [=טורקיה וקטר] בקמפיין המצדיק את המשך הפיצול [=בין הפת"ח/הרשות הפלסטינית והחמאס]".

הפת"ח תוקף גם את החמאס על נסיונותיו לעקוף את "הלגיטימיות הפלסטינית" [כלומר – הרשות הפלסטינית]. בהקשר זה מצוינת הודעתו בסוף השבוע של איסמאעיל הניה, לפיה קטר מתכוונת להעביר סכום נוסף של 100 מיליון דולר לשיקום הרצועה. הניה אמר את הדברים בטקס חנוכתה של שכונת מגורים חדשים בח'אן יונס – חלק שני של פרויקט "העיר חמד", הממומן על ידי קטר.

הודעתו של הנייה זכתה לקריקטורה לעגנית למדי ׁ(של היוצר איסמאעיל אל-בזם) שהועלתה לאתר המדיה של הפת"ח. הקריקטורה מציגה את הניה כשהוא מחלק ל'עמך' פרוטות בלבד משלל המיליונים הקטרי הצפוי להגיע לידי החמאס.

הפת"ח מסיים את הודעתו בקביעה נחרצת, כי לא יאפשר לעקוף את "נציגו הלגיטימי והיחיד" של העם הפלסטיני ואת "הרשות הלגיטימית הפלסטינית".

ובתוך כך, סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופ"א דיווחה, כי מוחמד אל-עמאדי נפגש אתמול ברמאללה עם ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית ראמי אל-חמדאללה ודן עמו בדרכים לפתרון משבר האנרגיה ברצועת עזה. אל-חמדאללה אמר בפגישה, כי למרות האתגרים והמכשולים הממשלה הפלסטינית משקיעה מאמצים רבים כדי למצוא פתרונות מעשיים ולהבטיח את ביצועם של פרויקטים ברי קיימא שישרתו את מגזר האנרגיה ברצועה. בפגישה נדונו גם הפרויקטים שמבצעת קטר ברצועת עזה בתחומי הדיור והתשתית, ואל-חמדאללה שיבח את הפעילות הקטרית המתמשכת בנדון.