הקאן שוקור כבר לא דוקטור לשם כבוד: אוניברסיטה טורקית ביטלה את התואר לכדורגלן לשעברהקאן שוקור, כוכב העבר של קבוצת גלאטסראיי ונבחרת טורקיה, אינו מחזיק עוד בתואר דוקטור לשם כבוד. אוניברסיטת Çanakkale Onsekiz Mart החליטה אתמול לשלול ממנו את התואר אותו העניקה לו בשנת 2012.

העילה לביטול התואר: קשריו לכאורה של שוקור עם תנועתו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן ותמיכתו בה. גולן ותנועתו מואשמים על ידי המשטר הטורקי באחריות לנסיון ההפיכה שהתחולל במדינה בקיץ שעבר.

שוקור, חלוץ העבר של גלאטסראיי, שיחק בנבחרת הכדורגל של טורקיה, וזכה עמה במקום השלישי בטורניר גביע העולם שהתקיים ב- 2002. בטורניר זה הוא כבש את השער המהיר ביותר במשחקי המונדיאל – 11 שניות משריקת הפתיחה (במשחק מול דרום קוריאה – וידאו מצורף). הוא מלך השערים של הנבחרת – 51 שערים ב- 112 הופעות. לאחר פרישתו ממשחק ב- 2007 הוא נכנס לפוליטיקה, וב- 2011 נבחר לחבר פרלמנט מטעם מפלגת "הצדק והפיתוח" (AKP) – מפלגתו של רג'פ טאיפ ארדואן, ראש הממשלה דאז והנשיא דהיום. ב- 2013 התפטר שוקור מתפקידו, וזאת על רקע התפוצצותה של פרשת שחיתות שנגעה לארדואן ולמעגל הקרוב אליו, והביע תמיכה בתנועתו של גולן.

באוגוסט 2016 – חודש לאחר כשלון ההפיכה – הוצא בטורקיה צו מעצר נגד שוקור, וזאת באשמה כי הוא משתייך לארגונו של גולן. עוד קודם לכן, בחודש יוני באותה שנה, נפתח באיסטנבול משפטו של הכוכב לשעבר: הוא הואשם כי כתב "ציוצים" פוגעניים בחשבון הטוויטר שלו נגד הנשיא ארדואן – בין היתר, הוא האשים אותו במרומז בגניבת כספי ציבור. שוקור הצטרף בכך לרשימה ארוכה של עיתונאים, פוליטיקאים, ספורטאים, ידוענים ואחרים, שהוגשו נגדם כתבי אישום בשל העלבת הנשיא. המשפט התנהל בהיעדרו של שוקור, המתגורר כיום בארה"ב.

נכסיו של שוקור בטורקיה הוחרמו על ידי המדינה. אביו, סרמט שוקור, שוחרר לאחר שלושה חודשי מעצר, אך עדיין מתנהל נגדו משפט בו הוא מואשם במעורבות בטרור.

ׁ(תמונת הנושא: I3o, flickr, public domain)