הרוג בהתנגשויות בין מפגינים וכוחות ביטחון בדרום תוניסיההסלמה בתוניסיה: הפגנות סוערות בדרום המדינה הביאו היום למותו של אדם אחד.

תושבים בדרום תוניסיה יוצאים מזה מספר שבועות להפגנות על רקע המצב הכלכלי הקשה והאבטלה הגבוהה השוררת באזור. הם זועמים על האחוז הנמוך של מועסקים במגזר הנפט מקרב תושבי האזור. המפגינים דורשים ש- 70% מכוח האדם של חברות הנפט יהיה מקומי, וכן שממשלת תוניסיה תקצה 20% מהכנסות הנפט לצורך פיתוחו הכלכלי של האזור.

המפגינים החלו בשבועות האחרונים לחסום את הכניסה למתקני נפט וגז באזור, ופתחו בשביתת שבת ליד מתקן אל-קאמור [El Kamour]. אתמול החליטה הממשלה לשלוח לאזור תגבורות של המשמר הלאומי.

ההפגנות היום היו במספר מוקדים: בעיר טאטאוין (כ- 500 ק"מ דרומית לבירה תוניס) הציתו מפגינים שתי תחנות משטרה ומספר רכבי ביטחון, וכן שרפו צמיגים וגרמו נזק לרכוש במרכז העיר [וידיאו מצורף]. הם גם ניסו לפרוץ למשרדו של מושל המחוז החדש, מוחמד עלי אל-ברהומי, בדרישה לפיטוריו. באל-קאמור ניסו המפגינים לפרוץ אל המתקן, וכוחות הביטחון הגיבו בירי גז מדמיע. אחד המפגינים נהרג בהתנגשות עם כוחות הביטחון: הוא הובא לבית החולים כשרגליו שבורות ועם חבלות בראשו. מפגין נוסף אושפז בטיפול נמרץ, וכמה עשרות בני אדם (לפי דיווח אחר – למעלה מ- 300) טופלו בשל עצמות שבורות או בשל קשיי נשימה משאיפת גז מדמיע.

 

בעיר הבירה תוניס נאספו עשרות אנשים להפגנה ליד משרד הפנים במחאה על האלימות באל-קאמור.

מוקדם יותר החודש אמר נשיא תוניסיה אל-באג'י קאאד א-סבסי, כי הצבא יגן על מתקני מפתח כלכליים מפני פגיעה על רקע המחאות הגוברות. משרד ההגנה הזהיר אתמול את האזרחים מפני העמדה לדין על רקע של התנגשות עם כוחות הביטחון, וכן הזהיר כי במידה ויהיה צורך לעלות מדרגה ולהסלים את השימוש בכוח נגד המפגינים – עלולים להיות נפגעים.

בעקבות האירועים היום בטאטאוין, דוברי משרדי ההגנה והפנים של תוניסיה כינסו מסיבת עיתונאים בבניין הממשלה. דובר משרד ההגנה בלחסן אל-וסלאתי אמר כי המפגין שמצא את מותו נדרס בטעות על ידי רכב ביטחון של "המשמר הלאומי" שניסה להיחלץ מזעם המפגינים. דובר משרד הפנים יאסר מסבאח הכחיש כי נעשה שימוש באש חיה בטאטאוין כנגד המפגינים.

(המדיה התוניסאית; "אל-ערביה"; "אל-ערבי אל-ג'דיד"; washingtonpost ;dailymail)