התקדמות הקואליציה הסונית בתימן כאיתות עבור האיראנים / ד"ר יבגני קלאובר

מבוא

מאמר זה בוחן שורה של איתותים ומסרים, אותם התוו ארה"ב והקואליציה הסונית בראשות הסעודים בהקשר של ההתבססות האיראנית בתימן; כמו גם שורה של "קווים אדומים" חדשים אותם שרטט ממשל טראמפ עבור האיראנים בתימן, זאת במגמה להצדיק את פרישתו מהסכם הגרעין וכדי להעניק לגיטימציה להתקפות הישראליות על המתקנים האיראניים בסוריה. המאמר מבקש לתאר את ההתקדמות הניכרת של הקואליציה הסונית בתימן בתקופה האחרונה כאיתות לאיראנים מצד ממשל טראמפ באשר לכוונותיו העתידיות. המאמר אף מבקש לעמוד על המניעים הפוליטיים העומדים מאחורי האסטרטגיה המדוברת ועל עלותה הפוטנציאלית בהקשרים הנדונים. בעקבות פרישתו מ"העסקה הגרעינית הרעה", טראמפ שלח איתות ראשון לאיראנים באמצעות מערך של סנקציות חדשות אשר הוטלו על חמישה אזרחים איראניים. אלו האחרונים, לטענת הבית הלבן, קשורים למשמרות המהפכה, כמו גם לאספקתן של טכנולוגיות בליסטיות למורדים החות'ים בתימן. איתות זה ניתן בהקשר של התקדמותה של הקואליציה הסונית בתימן – מהלך גיאו-פוליטי בעל חשיבות עליונה מבחינתו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן.

רקע

מלחמת האזרחים בתימן החלה ב-2014, כאשר המורדים החות'ים השיעים-זיידים השתלטו על עיר הבירה צנעא והדיחו את ממשלתו של הנשיא הנבחר, עבד רבו מנסור האדי. הקואליציה הסונית, בהובלתה של סעודיה, החלה במרץ 2015 בהפצצתם של בסיסי המורדים החות'ים, זאת במטרה להשיב על כנו את השלטון הלגיטימי, בעוד האדי עצמו מסתתר בגולה בחסות תומכיו. מאז 2015 ביצעה הקואליציה הסונית אלפי מתקפות אוויריות נגד מטרות צבאיות ואזרחיות כאחת, שבמהלכן נהרגו אלפי אזרחים חפים מפשע. בנוסף, במהלך הלחימה כשני מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם. ערב הסעודית ואיראן נמצאות משני צדי המתרס של מלחמת האזרחים העקובה מדם המתנהלת בתימן. כאשר ארגונים הנתמכים על ידי ריאד באזורי לחימה בתימן הפגינו חולשה, סעודיה התערבה צבאית למענם; כך נהגה הממלכה מאז ומעולם כלפי מדינות הלוויין שלה, ביניהן תימן, וזאת במטרה לאזן את ההתפשטות האיראנית. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מחשיב את ערב הסעודית כשחקן מפתח לשמירה על האינטרסים האסטרטגיים האמריקניים באזור. בעוד הנשיא לשעבר ברק אובמה סבר כי על ארה"ב לקדם דמוקרטיה במזרח התיכון, והמעיט בערכו של המאבק בין הסעודים לאיראנים, טראמפ – לשמחתם של הסעודים – רואה בהם עוגן אסטרטגי שיש לטפח אותו, מבלי לייחס חשיבות יתירה למצב החירויות בממלכה. מבחינת האיראנים נראה, כי ברור להם, שלאופן שבו תתפתח הלחימה בתימן תהיה השפעה מכרעת על תדמיתם באזור, במיוחד בכל הנוגע ליכולתם להתמודד עם הברית הסונית-אמריקנית-ישראלית הפועלת לצמצום השפעתם בתימן, כמו גם בזירות אחרות במזרח התיכון, במיוחד בגזרת סוריה ולבנון.

ההתקדמות הנוכחית של הקואליציה הסונית בתימן

בימים אלה הקואליציה בהנהגת הסעודים צוברת הישגים משמעותיים במהלך התקדמותה בתימן. בתחילת החודש היא הפציצה את ארמון הנשיאות בבירה צנעא. ערוץ הטלוויזיה החות'י מסר, כי שישה בני אדם נהרגו. על פי אותו מקור, במסגרת הניסיון לחסל את ההנהגה החות'ית שיושבת בארמון הנשיאות, הוטלו על הארמון מספר פצצות. ניסיון זה אמנם לא צלח, אך הוא היווה אירוע בודד בשורה של משימות שנועדו לחסל את המנהיגים החות'ים. כך, לדוגמה, בחודש שעבר נהרג סאלח א-סמאד, ראש המועצה הפוליטית הגבוהה של החות'ים, במתקפה של כוחות הקואליציה במחוז חודיידה [וידאו]. ארה"ב חשפה בימים אלה מסמך, שמעיד על עלייה במספר ההתקפות האמריקניות בתימן המכוונות נגד ארגון "אל-קאעדה בחצי האי ערב" (AQAP) ונגד דאע"ש. עובדה זו הינה עדות מוחצת באשר לרצונו של טראמפ לפתור את הסוגיה התימנית במהירות האפשרית, זאת – בין היתר – על מנת לאותת לאיראנים עד כמה הוא נחוש בדעתו להמשיך ולפעול במגמה להחלישם. כלי תקשורת תימניים פרו-משטריים מיהרו לבשר את החדשות המשמחות אודות הניצחונות הרבים בשטח שניתן לייחס לצבא תימן. החות'ים, בהיותם השבט הלוחמני ביותר במזרח התיכון, אינם ממהרים להניף דגל לבן; הם משיבים מלחמה ותוקפים: כך, בשבוע שעבר (ב-22 במאי), חמישה אנשים נהרגו ו-22 נפצעו כתוצאה מנפילה של טיל חות'י בעיר התימנית מאריב (Marib). כוחות הקואליציה אינם מוותרים: סוכנות הידיעות הרשמית של איחוד האמירויות הערביות, "ואם" (WAM), דיווחה על הניצחונות הצבאיים של צבא תימן, ותיארה את ההתקדמות של כוחות הקואליציה בפעולותיהם הצבאיות הנרחבות.

הגורם החות'י בתימן

המורדים החות'ים הינם אחת הזרועות האיראניות המכוונות כנגד ארה"ב ובעלות בריתה הסוניות במזרח התיכון. הם הוכתרו, ובדין, כ"חיזבאללה של הסעודים", עקב הדמיון שבין האיום השיעי בגבול סעודיה-תימן לזה שבגבול ישראל-לבנון. החות'ים בתימן, כמו חיזבאללה בלבנון, מקבלים נשק ותמיכה כלכלית מאיראן. לאחר הסרת הסנקציות מאיראן, כתוצאה מהעסקה הגרעינית של אובמה, הצליחו החות'ים להגדיל את כמות הטילים ואת הטווח שלהם ביתר שאת. מאז פרוץ העימות בתימן, הם שיגרו למעלה מ-100 טילים לעבר ערב הסעודית. למרבה המזל, רוב הטילים יורטו, או שנחתו בשטחים פתוחים, מבלי לפגוע בערים הסעודיות. במקביל להתקפות החוזרות ונשנות על ריאד באמצעות טילים בליסטיים ארוכי טווח, המורדים הצליחו בחודשים האחרונים להגביר את טווח הירי של הרקטות ואף פגעו במתקני הנפט הסעודיים הנמצאים במזרחה של הממלכה הסעודית. החות'ים פגעו בעיקר בתדמיתם של סעודיה, מכיוון שההתקפות האוויריות הרבות של הקואליציה בראשותה היו חסרות אבחנה, והן "החריבו את מרבית התשתיות של המדינה הענייה ממילא, שצנחה אל תוך תהום של רעב כבד ושל מחלות שדומה שמוגרו מהעולם, כמו כולרה". במהלך כל שנות הלחימה, הסעודים הפעילו נגד החות'ים כוח ברוטלי בלתי מידתי, אך זאת ללא הצלחה צבאית ניכרת בשטח: ההתקדמות הייתה איטית מאוד, וכמה מן הפרשנים אף כינו אותה "מחפירה". רק העיר עדן שבדרום תימן לא נפלה לידיהם של החות'ים, בעוד ששטחים רבים בצפון תימן נותרו עדיין בידיהם. בימים אלה המצב המתואר הולך ומשתנה: דובר הקואליציה הסונית, גנרל תורכי אל-מאלכי (Col. Turki Al-Malki) הודיע ב-22 במאי, כי יותר מ-85% משטחה של תימן שוחררו מידי המורדים, וכי ההתקפה האחרונה גרמה לפיזור, לבלבול רב ולאובדן המורל בקרב שורות האויב השיעי. אל-מאלכי האשים את החות'ים בכך שהם עוצרים משלוח של עזרה הומניטרית (מטעם סעודיה), שיועד לאזרחי תימן כאקט סימלי של צדקה בחודש הרמדאן. הוא הוסיף כי דגלי תימן הוצבו באזורים המשוחררים באזור סעדה (Saada).

הגברת משטר הסנקציות

לאחר נאומו של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו (Mike Pompeo), אשר כלל 12 דרישות מאיראן והבטחה כי ארה"ב תטיל עליה את הסנקציות "הכבדות ביותר בהיסטוריה", הגיע האיתות הראשון לאיראנים: הממשל האמריקני האשים את האיראנים בהעברת טכנולוגיות לייצור טיל בליסטי לטווח קצר מסוג "קואם 1" (Quam-1) לידי החות'ים בתימן והטיל סנקציות על חמישה אזרחים איראנים. החות'ים מוטרדים מהסנקציות, מכיוון שאלה עלולות לצמצם את משלוחי הנשק מטהראן לתימן. בנוסף, החות'ים נערכים למשטר הסנקציות החדש, וזאת באמצעות הגת – צמח המבוקש ברחבי המזרח התיכון ומחוצה לו כסם ממכר: הם "מעודדים את גידול הגת ואת התמכרות האוכלוסייה לסם לטובת רווחים כספיים גדולים"; כתוצאה מכך, תעשיית הקפה בתימן סובלת בשנים האחרונות מירידה משמעותית, ואת מקומה בשוק המקומי תופס ייצור הסם.

דאע"ש עדיין מהווה איום בתימן

למרות ההתקדמות הסונית המרשימה בתימן בשבוע האחרון, דאע"ש טרם הובס. ארגון תקשורת דיגיטלית עצמאי בשם Yemen Observer פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונות, המעידות על יכולות הנדסיות יוצאות מן הכלל שמצויות בידי מהנדסי דאע"ש במדינה. פרשנים ישראליים זיהו בתמונות אלה "מטען נפץ מוסווה כסלע עם מנגנון הפעלה מרחוק" וטענו כי "מדובר ברמת גימור גבוהה ביחס לארגון שאינו מחזיק תעשיות ביטחוניות מדינתיות מסודרות". טכנולוגיות אלה מהוות אתגר צבאי רציני ביותר מבחינתו של צבא תימן, האמור להשתלט על הארגונים החמושים במדינה. מטענים כגון אלה שתוארו לעיל מדגישים את היכולות המתקדמות של הקיצוניים במדינה, ואת העובדה כי "הפער ביכולות הנדסיות בין ארגוני טרור לתעשיות ביטחוניות של מדינה מצטמצם". השבוע פורסם מאמר במגזין The National, ממנו עולה כי דאע"ש בתימן "מרים את ראשו". המאמר טוען כי אנשי דאע"ש בתימן קיבלו פקודה לעבור לאזור אל-ביידה (Al Bayda). זו למעשה הפעם הראשונה מאז שחרורן של הערים א-רקה ומוסול מידי דאע"ש, שלוחמי ארגון הטרור מקבלים פקודה ברורה להתרכז באזור מסוים – והפעם בתימן. הכוחות הצנטריפוגליים הבריחו את החמושים הקיצוניים של דאע"ש למצרים ולאפגניסטן, שם הם עדיין מאורגנים בתאים קטנים; זאת בעוד שבתימן מתרחש לנגד עינינו תהליך ריכוזם הגדול. ארגון דאע"ש נחלש בסוריה ובעיראק, אבל הוא שומר עדיין על נוכחותו באיזורים אחרים ומרוחקים יותר, בהם הממשלות המקומיות והמעצמות הזרות אינן מסוגלות לשלוט.

האתגר של איחוד האמירויות

מבין כל המונרכיות של המפרץ, איחוד האמירויות הערביות הצטיירה כמונרכיה המסתייגת מהקו הסעודי ביחס לתימן. בשעה שהקואליציה הסעודית בתימן ספגה כשלונות רבים במהלך שנות הלחימה, איחוד האמירויות ניהלה שם מערכה אוטונומית, בנפרד מהקואליציה הסעודית. במרץ 2015 הצטרפה איחוד האמירויות, ובלהט רב, לקואליציה הערבית בתימן בראשות סעודיה, על מנת להילחם במורדים החות'ים. יורש העצר של נסיכות אבו דאבי, השייח' מוחמד בן זאיד אאל נהיאן, המכהן כמפקד הכוחות המזוינים של איחוד האמירויות, החליט בשנת 2016 לפרוש מהקואליציה הסעודית, ושר החוץ של האמירויות אישר כי מבחינת ארצו "המלחמה בתימן הסתיימה". הנסיך מוחמד בן סלמאן, שר ההגנה הסעודי, וכיום גם יורש העצר של הממלכה – בהיותו אחראי על המערכה של סעודיה בתימן – הוביל קו תקיף נגד איראן. הוא היה מי שקבע כי "אין אפשרות לדיאלוג עם השכנה והיריבה השיעית, שמבקשת לדבריו להשתלט על המקומות הקדושים לאיסלאם", וכי "אנחנו (הסעודים) – המטרה העיקרית של המשטר האיראני". מבחינתו של מוחמד בן סלמאן, ההצלחה במערכה הסעודית מהווה כרטיס כניסה לכס המלוכה. בימים אלה, איחוד הכוחות עם האמירויות לשם ההתקדמות בתימן הוא המבחן המכריע מבחינתו של הנסיך הסעודי. בינתיים הסעודים מוצאים דרכים יצירתיות להעניש את האמירויות על אי תמיכתה בפרויקט התימני. איחוד האמירויות מחזיקה בעיר הנמל עדן שבתימן, בטענה שהיא מגנה עליה מפני ההתפשטות החות'ית. הסעודים והתימנים מנסים לדחוק אותה הצידה, וכתוצאה מכך האמירויות מחזיקה בידיה משכורות של עובדי הנמל. האתגר של תימן, כמדינה ריבונית, אינו רק חיסולם של המורדים החות'ים ושל דאע"ש, אלא כולל גם החזרת ריבונות ושליטה על נמלים שהופקעו ממנה על ידי גורמים חיצוניים.

הבעיה של מוחמד בן סלמאן התמקדה בחוסר יכולתו לגבש קואליציה סונית איתנה בתימן, בשעה ש"שחקנים" אחרים במערכת – ביניהם איחוד האמירויות הערביות – נשרו ממנה. הרוסים, למשל, ראו בנטישת הקואליציה הסונית בראשות הסעודים נקודת מפנה, והציעו במה חלופית, כזו שתכלול את איחוד האמירויות הערביות. מכך משתמע, למעשה, כי במידה ומוחמד בן סלמאן יחסל את שארית המורדים החות'ים בתימן – הוא יוכל לרשום לעצמו ניצחון גיאופוליטי משמעותי. אם החות'ים יפלו, הוא יצטייר כאיש מלחמה מצליח וכמנהיג אזורי דגול. כאמור, מוחמד בן סלמאן – כשר ההגנה – היה אחראי עד כה על ניהול המערכה הצבאית של סעודיה בתימן. מבחינתו, מערכה זו מהווה מבחן ותנאי לישיבה על כס המלוכה.

היציאה הסעודית מהבוץ התימני

מעמדה של ערב הסעודית נחלש בשנים האחרונות בגלל דשדושה בבוץ התימני, למרות תמיכת הצבא האמריקני – דשדוש אשר שימש תמרור אזהרה בתוככי המונרכיה הסעודית לכל מי שתולה תקוות במינויו של מוחמד בן סלמאן ליורש העצר. במאי 2017 הצהיר הנסיך מוחמד כי לממלכה "אין ברירה", וכי עליה להוסיף ולעמוד איתן בחזית התימנית. חוסר היכולת לנצח בתימן הוביל להידרדרות תדמיתה של המונרכיה הסעודית באזור. ארגון Human Rights Watch הצהיר בינואר 2017 כי פעילות הסעודים בתימן – הכוללת הפצצת בתי חולים והרג של אזרחים תימניים חפים מפשע – הינה למעשה פשע מלחמה. ארגון נוסף, "אמנסטי אינטרנשיונל" (Amnesty International), מתח ביקורת על עסקאות הנשק שחתמה בריטניה עם תימן והודיע כי אלה הובילו לאסון הומניטרי. לקהילה הבינלאומית מנגנוני השפעה פוטנציאליים רבים על הסעודים, ולנסיך מוחמד "לא היו חיים קלים" בזירה זו. במידה ויצליח להוביל את המהלך, שעלה מדרגה בימים האחרונים, הוא יחזיר למונרכיה את שמה הטוב.

הפרשנות להתקדמות הסעודית

ב- 22 במאי ציינה תימן 28 שנים לאיחוד בין צפון המדינה לדרומה. למרבה הצער, אלה היו "חגיגות איחוד" ללא איחוד: למרות ההישגים המרשימים של הקואליציה הסונית, שהצליחה לשחרר כ-85% משטח המדינה מידי המורדים, המדינה התימנית עדיין אינה מצליחה לרכז בידה את השליטה על אמצעי האלימות. "אל-קאעדה בחצי האי ערב" (Al-Qaeda in the Arabian Peninsula), דאע"ש וארגוני טרור אחרים, מהווים עדיין אתגר למדינה. השינויים הגיאופוליטיים שנבעו מפרישתה של ארה"ב מעסקת הגרעין האיראנית הובילו להתחזקותם של הסעודים, כמו גם לאקטיביזציה של המאבק בתימן, שבו הסעודים רשמו לעצמם הישגים מרשימים. הסעודים שלחו איתות לאיראנים בתימן על מנת לסמן כי ארה"ב נחושה במאבק נגדם.

ד"ר יבגני קלאובר הוא פרשן פוליטי, חוקר ומרצה במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב. מחקריו עוסקים בסכסוכים אתניים, בדמוקרטיות בהתהוות ובפוליטיקה השוואתית