ויקיפדיה עתרה לבית המשפט החוקתי בטורקיה בבקשה לבטל את חסימת האתר

חברת "ויקיפדיה" ממשיכה לנסות ולקבל סעד משפטי בטורקיה, במטרה להסיר את החסימה שהטילו הרשויות הטורקיות על הגישה לאתר שלה ברחבי המדינה.

ב- 29 באפריל הודיעה הרשות למידע ולטכנולוגיות תקשורת בטורקיה (BTK) כי חסמה באופן גורף את האפשרות של תושבי טורקיה לגלוש לאתר האנציקלופדיה החינמית "ויקיפדיה", בהסתמך על חוק המאפשר חסימת אתרי תועבה או אתרים המאיימים על הביטחון הלאומי.

העילה לחסימה הייתה שני מאמרים ב"ויקיפדיה", בהם נטען כי טורקיה מסייעת לארגוני טרור בסוריה. ממשרד התקשורת הטורקי נמסר כי "ויקיפדיה" הפכה "למקור של מידע המנהל מסע הכפשה נגד טורקיה בזירה הבינלאומית".

בית משפט באנקרה אישר בסוף השבוע שעבר (ב- 5 במאי) את החלטת הרשות הטורקית, וזאת לאחר ש"ויקיפדיה" סירבה להסיר את הדפים המדוברים מאתרה. בית המשפט ציין את מצב החירום השורר במדינה מאז נסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016, וקבע כי ישנם מקרים בהם ניתן להגביל את חופש הביטוי.

אתמול (שלישי) הגישה "ויקיפדיה" עתירה לבית המשפט החוקתי הטורקי בבקשה לבטל את ההחלטה. בעתירתה היא מסתמכת על הטענה כי החסימה פוגעת בחופש הביטוי, מפרה את החלטות בית המשפט האירופי לזכויות אדם, וכן כי ההחלטה לחסום לחלוטין את הכניסה לאתר בשל שני דפים בלבד אינה מידתית.

(dailysabah ;engadget; "אנאדולו")

[תמונת הנושא: לוגו "ויקיפדיה" – wikicommons, CC BY-SA 3.0]