ולאיתי: טורקיה רצתה להתפלל במסגד האומיי בדמשק – אך העם הסורי וממשלתו ניצחוהמתיחות ביחסים בין טורקיה ואיראן ממשיכה לספק כותרות והצהרות משני הצדדים.

ההסלמה הנוכחית החלה ביום ראשון, כאשר שר החוץ הטורקי מבלוט צ'בושאולו תקף את איראן והאשים אותה כי היא מערערת את יציבותו של המזרח התיכון. צ'בושאולו אמר את הדברים במהלך ועידת הביטחון שנערכה במינכן. הוא הוסיף כי איראן נוקטת במדיניות עדתית שנועדה למוטט את בחריין וסעודיה ולהפוך את סוריה ועיראק למדינות שיעיות.

דובר משרד החוץ של איראן, בהראם קאסמי, הגיב על דבריו של צ'בושאולו באומרו כי מדובר בהצהרות "בלתי קונסטרוקטיביות". לדבריו, ארצו אינה חפצה בהמשך שיח זה עם טורקיה והיא תבליג על דברים אלו, "אך גם לסבלנות יש גבול". הוא הוסיף כי המצב הלא יציב השורר בטורקיה והבעיות הרבות מהן היא סובלת גורמים לבכיריה להתנהג באופן חריג: "אלו החולמים על הקמתה מחדש של האימפריה שלהם ונוקטים בצעדים מתערבים, בלתי חוקיים ובלתי לגיטימיים שגרמו לשפיכות דמים באזור – אינם יכולים להתנער מאחריותם באמצעות האשמות".

תגובה נוספת הושמעה על ידי יועצו של מנהיג איראן, עלי אכבר ולאיתי, שנפגש אמש בטהראן עם יושבת ראש הפרלמנט הסורי הדיה עבאס. בדברו עם כתבים לאחר הפגישה, התייחס הבכיר האיראני בעוקצנות לנוכחות הצבאית שמחזיקה טורקיה בסוריה (במסגרת מבצע "מגן הפרת") ובעיראק. הוא אמר כי איראן מבינה את מצבה של טורקיה ואת הלחץ בו היא נתונה מכל הצדדים, וטען כי לא השיגה אף אחת מהמטרות שהציבה לעצמה בהכניסה כוחות צבאיים לסוריה. לדבריו, הטורקים ציפו להתפלל במסגד האומיי בדמשק, אך ציפיות אלו לא התגשמו ולעולם לא יתגשמו, והעם הסורי וממשלתו הם אלו שמנצחים לבסוף. ולאיתי קרא ל"תוקפנים" שנכנסו ללא רשות לסוריה ולעיראק להסיג את חייליהם מסוריה ומעיראק, ולא – תושבי שתי מדינות אלו יבעטו אותם החוצה.

ולאיתי (צילום מסך ארכיוני, אל-מנאר)
ולאיתי (צילום מסך ארכיוני, אל-מנאר)

ולאיתי התייחס גם לדברים שנאמרו על ידי שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר ביום ראשון בוועידה במינכן. אל-ג'ובייר הגדיר את איראן כמי שהינה נותנת החסות הגדולה ביותר לטרור בעולם וכמי שמערערת את יציבותו של האזור, וקרא לקהילה הבינלאומית להציב בפניה קווים אדומים ברורים. ולאיתי הגיב באומרו כי מדובר ב"הערות חסרות בסיס ובלתי חכמות" שאיראן רגילה להן ואינה מייחסת להן חשיבות. לדבריו, ארה"ב ובעלות בריתה באזור – ובהן סעודיה – זממו לכבוש את סוריה ולחלקה ולהרוס את ממשלתה, אך איראן, חזבאללה, עיראק ובהמשך רוסיה שיתפו פעולה כדי לנטרל מזימות אלו. ולאיתי הוסיף, כי הברית האסטרטגית בין איראן וסוריה תימשך עד להשגת הניצחון המלא של הממשלה והעם בסוריה.

דוברו של נשיא טורקיה, איבראהים קאלין, הגיב היום על דבריו של וליאתי. במסיבת עיתונאים באנקרה, אמר קאלין כי איראן צריכה להעריך את המאמצים שטורקיה עושה במאבק נגד ארגון דאע"ש [=הטענה הרשמית של טורקיה להצדקת נוכחותה הצבאית בסוריה ובעיראק] ולא למתוח עליה ביקורת. קאלין אמר כי איראן היא "שכנה חשובה" עבור ארצו, אך אין זה אומר שטורקיה תתעלם מהמאמצים האיראניים לחדור לתוך האזור. קאלין הבהיר, עם זאת, כי טורקיה אינה מעוניינת בהסלמה ביחסים עם איראן.

ׁ(סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית "אירנא"; hurriyetdailynews)