זמר סעודי נעצר לאחר שרקד את תנועת הדאב (וידאו)

דאב אחד יותר מדי…

הזמר והשחקן הסעודי הפופולרי עבדאללה א-שהראני נעצר בשבוע שעבר על ידי הרשויות בסעודיה, לאחר שרקד את תנועת הדאב במהלך הופעה בפסטיבל בעיר טאיף.

תנועת הריקוד המכונה "דאב" כוללת את הורדת הראש לתוך הזרוע והושטת הזרוע השנייה אל העבר השני. ככל הנראה, מקורה של התנועה בסצנת ההיפ-הופ של אטלנטה, ארה"ב, בה החלה בערך ב- 2015. היא התפשטה לידוענים וספורטאים ברחבי העולם, והפכה לטרנד של כל מי שמעוניין להביע מחווה של ניצחון או שמחה. גם פוליטיקאים (כדוגמת הילרי קלינטון) עשו בה שימוש. בארץ הפך הדאב לאופנתי ב- 2016, בעקבות כניסתו למסדרונות "האח הגדול".

בסעודיה, לעומת זאת, השלטונות מקשרים את תנועת הדאב לתרבות של סמים ולעידוד השימוש בהם. הוועדה הלאומית למאבק בסמים (המסונפת למשרד הפנים הסעודי) הוציאה לאחרונה הוראה האוסרת את עשיית התנועה ברחבי הממלכה [כרוז מצורף].

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

לא ברור אם א-שהראני התכוון מראש לבצע את תנועת הריקוד הנחשבת על ידי השלטונות בסעודיה לפרובוקטיבית. על כל פנים, סרטון בו הוא נראה מבצע את הדאב הפך ויראלי ברשתות החברתיות, וגולשים סעודיים מילאו את הרשתות בדיונים סוערים נגד הזמר ובעדו. א-שהראני עצמו נאלץ לצייץ בחשבון הטוויטר שלו התנצלות לממשלה ולקהל הסעודי על "התנועה הספונטנית והבלתי מכוונת" שלדבריו בוצעה על ידו.

ההתנצלות לא עזרה לא-שהראני – והוא נעצר בהוראת הוועדה למאבק בסמים. מזכ"ל הוועדה עבדאללה א-שריף אמר לעיתון הסעודי "עוכאז" כי מה שעשה א-שהראני "סותר את האסטרטגיה הלאומית למאבק בסמים". הוא הוסיף כי הוועדה עוקבת אחרי מי שמסית או מטיף לשימוש בסמים מעל בימות ההופעות, בהתכנסויות של צעירים או באמצעות הרשתות החברתיות. א-שריף הדגיש כי החוק ייושם כלפי כולם, ללא יוצא מהכלל.