זעם בטורקיה על ההחלטה בארה"ב להגיש כתבי אישום נגד מאבטחיו של ארדואןהמתח ביחסי טורקיה וארה"ב שב ומתחדד.

משרד החוץ הטורקי זימן אמש (חמישי) את שגריר ארה"ב באנקרה, ג'ון באס, וזאת בעקבות הדיווח על הגשת כתבי אישום בארה"ב נגד 12 אנשים בצוות האבטחה של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. משטרת וושינגטון הוציאה צווי מעצר למאבטחים, ופרסמה את תמונותיהם כ"מבוקשים".

הרקע לכתבי האישום הוא התקרית האלימה שאירעה באמצע החודש שעבר, כאשר במהלך ביקורו של ארדואן בבירת ארה"ב פרצה קטטה ליד ביתו של שגריר טורקיה בוושינגטון בין תומכים ומתנגדים של הנשיא הטורקי. מתנגדיו של ארדואן (ביניהם כורדים רבים) הגיעו אל המקום כדי למחות נגד מדיניותו: הם הניפו את דגל "מפלגת האיחוד הדמוקרטית" (PYD) – המפלגה הכורדית-סורית שהמשטר הטורקי מחשיב אותה כשלוחה של המחתרת הכורדית הפועלת בטורקיה (ה- PKK) – וכן שלטים שדרשו "חופש ל[סלחטין] דמירטאש", יו"ר "מפלגת העמים הדמוקרטית" הפרו-כורדית (HDP), שנעצר בטורקיה לפני כשבעה חודשים ומואשם במעורבות בטרור. בסרטונים שצולמו בזירת האירוע, נראים מאבטחיו של ארדואן כשהם משתתפים באופן פעיל בקטטה, ותוקפים ומכים את המפגינים שמחו נגד הנשיא הטורקי. תשעה בני אדם נפצעו בעימותים ונזקקו לטיפול רפואי.

במהלך החודש שחלף, נעצרו ארבעה אזרחים אמריקניים, מתומכיו של ארדואן, שנטלו חלק בעימותים. בנוסף ל- 12 צווי המעצר שהוצאו כנגד המאבטחים, הוציאה משטרת הבירה האמריקנית צווי מעצר נגד שני אזרחים טורקיים תומכי ארדואן שהשתתפו בהתנגשויות, ואשר מחזיקים גם באזרחות קנדית. התקרית עוררה זעם במערכת הפוליטית האמריקנית, והקונגרס קיבל החלטה המגנה את ההתנגשות והמטילה את האחריות לכך על המאבטחים. מחוקקים רפובליקנים ודמוקרטים קראו לנשיא טראמפ לגרש את השגריר הטורקי ולנקוט בצעדים נוספים נגד אנקרה.

במהלך תדרוך לעיתונאים, מסרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית הת'ר נוירט (Nauert) הודעה בשמו של שר החוץ רקס טילרסון, המשבחת את הגשת כתבי האישום נגד מאבטחיו של ארדואן. לפי לשון ההודעה, מדובר ב"מסר ברור" שארה"ב אינה מוכנה לסבול "אנשים המשתמשים בהפחדה ובאלימות כדי לחנוק את חופש הביטוי ואת הביטוי הפוליטי הלגיטימי. מחלקת המדינה תמשיך לעבוד עם [רשויות] אכיפת החוק ועם הרשויות המשפטיות הרלוונטיות. כאשר תתקבל תוצאה, המחלקה תקבע אם יינקטו צעדים נוספים". נוירט סירבה לענות לשאלה האם הממשל מתכוון לדרוש את הסגרתם את המאבטחים, שחזרו לטורקיה.

וכאמור, השגריר האמריקני בטורקיה זומן למשרד החוץ המקומי, והובהר לו כי טורקיה דוחה בתוקף את ההחלטה להוציא צווי מעצר למאבטחיו של ארדואן. בהודעה שהוציא המשרד נאמר כי החלטת הרשויות בארה"ב היא "שגויה, מוטה ונעדרת בסיס משפטי. הקטטה מול מעונו של השגריר הטורקי נגרמה בשל כשלונן של רשויות הביטחון המקומיות לנקוט בצעדים הדרושים… אזרחים טורקיים אינם יכולים להיות אחראים לאירוע שהתרחש".

גם ארדואן התייחס לסוגיה. במהלך סעודת איפטאר לשבירת צום הרמדאן, תקף הנשיא הטורקי את ההחלטה שהתקבלה בארה"ב ואמר כי טורקיה תתנגד לכך "בדרכים מדיניות וחוקיות". הוא תקף את סידורי האבטחה האמריקניים, ותהה: "אם הם [המאבטחים שלו] לא מגינים עליי, מדוע שאביא אותם לארה"ב?". ארדואן טען כי חברים ב- PKK ובארגון FETÖ (ארגונו של איש הדת הטורקי פתהוללה גולן, שהמשטר הטורקי מאשימו באחריות לנסיון ההפיכה בקיץ שעבר) עשו יד אחת והפגינו קרוב לשגרירות הטורקית בוושינגטון במטרה לעורר פרובוקציה – "ומשטרת ארה"ב לא עשתה דבר. מה היה קורה אם אותו דבר היה קורה בטורקיה?".