ח'אלד משעל קורא לאבו מאזן לדחות את כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית

ראש הלשכה המדינית החמאס ח'אלד משעל קרא הערב ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לדחות את כינוסה של המועצה הלאומית הפלסטינית של אש"ף (המל"פ), המתוכנן לאמצע החודש.

משעל אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שכונסה על ידו בדוחה בירת קטר, אשר הוקדשה ברובה להצגת עמדת החמאס בנוגע למשבר הפוליטי הפנים-פלסטיני.

משעל – כשמאחוריו תמונתה של ריהאם דואבשה, שמתה הלילה מפצעיה, כחמישה שבועות לאחר הצתת ביתה בכפר דומא – החל את מסיבת העיתונאים בהתייחסות למסגד אל-אקסא. הוא טען כי ישראל החלה בחלוקה בפועל של זמני השימוש במסגד, והבהיר כי החמאס לא יסכים לכך בשום אופן. הוא קרא לזעם ולגיוס כללי של בני העם הפלסטיני – כולל אלו הנמצאים בפזורה – לעזרת אל-אקסא, ואמר כי יש להתנגד בכל האופנים לתכניותיה של ישראל בנוגע למסגד. משעל הוסיף ופנה למדינות ערב לשאת באחריותן כלפי המסגד, וקרא לאמץ אסטרטגיה משותפת להצלתו ולהגנתו.

בנוגע למשבר הפוליטי הפנימי, משעל קבע כי כינוס המל"פ באופן חד צדדי וללא הסכמה יזיק לסוגיה הפלסטינית, יעמיק את הפיצול הפנימי ולא יקנה לאש"ף לגיטימיות נוספת. לדבריו, החמאס מעוניין שאש"ף יהפוך לגוף נרחב וכולל עבור כל בני העם הפלסטיני, והוסיף כי אין כל ערך למוסדות שהחמאס והג'יהאד האסלאמי אינם זוכים בהם לייצוג. משעל הבהיר, כי תנועתו מעוניינת להיות שותפה בקבלת ההחלטות ובאחריות. הוא ציין, כי בפגישתו לפני מספר ימים בדוחה עם סאיב עריקאת הוא הפקיד בידיו מסר עבור אבו מאזן, לפיו עליו לדחות את כינוס המל"פ.

בהמשך דבריו הקריא משעל מהכתב את עמדת החמאס בנוגע למתווה הפוליטי בו יש לנקוט כדי לצאת מהמבוי הסתום הפנימי. "נייר העמדה" (שהוכנס לאחר מסיבת העיתונאים לאתר הרשמי של החמאס) כולל חמישה סעיפים: הסעיף הראשון קורא, כאמור, לדחיית כינוס המל"פ עד להשגתה של הסכמה לאומית, ולהכנה נאותה לכינוסו "בצורה הנכונה התואמת את מה שהוסכם עליו בעבר". הסעיף השני קורא לכינוסה המיידי של "מסגרת ההנהגה הזמנית" של אש"ף – גוף מעבר, על הקמתו הסכימו לראשונה הפת"ח והחמאס כבר לפני כעשור (הסכם קאהיר, מרץ 2005), כשלב ביניים בדרך לביצוע רפורמה ארגונית במוסדות אש"ף שתוביל להכללת כל הפלגים הפלסטיניים בתוכו. משעל ציין, כי החמאס מוכן לערוך את פגישת ההתייעצות של "מסגרת ההנהגה הזמנית" בכל בירה ערבית.

בשני הסעיפים הבאים החמאס דורש לחדש את עבודתו של הפרלמנט הפלסטיני (היושב ברמאללה), ליישם את תהליך הפיוס הפנים-פלסטיני, ולהקים ממשלת אחדות לאומית שתכהן "עד לעריכת בחירות חופשיות והוגנות בכל מוסדותינו הפוליטיים בהזדמנות הקרובה ביותר עליה יוסכם". יש לערוך בחירות לפרלמנט, לנשיאות ולמל"פ, "ולחזק את השותפות בין כולם בניהול ההחלטה הלאומית".

בסעיף האחרון מביע החמאס את דעתו, כי יש לערוך דיאלוג לאומי שיכלול את כל הפלגים הפלסטיניים, ואשר יוביל להסכמה על "אסטרטגיית מאבק משותפת להתנגדות לכיבוש".

(מקורות עזר: ערוץ "אל-אקסא"; "שהאב"; "אל-מיאדין"; אתר החמאס)