ח'אמנאי: טראמפ חשף את הפרצוף האמיתי של ארה"ב, העם האיראני יגיב לאיומים

סיבוב נוסף במהלומות המוחלפות בימים האחרונים בין וושינגטון וטהראן, והפעם מפיו של מנהיגה העליון של איראן, עלי ח'אמנאי.

ח'אמנאי נפגש היום עם סגל הפיקוד של חיל האוויר האיראני, וזאת לרגל יום חיל האוויר המצוין היום באיראן. במהלך המפגש הוא התייחס לדברים שאמר לאחרונה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ואמר כי "העם האיראני יגיב" לאיומיו של טראמפ ביום השנה לנצחון המהפכה האסלאמית באיראן, המצוין כל שנה ב- 10 בפברואר.

בתגובה לניסוי בטיל בליסטי שערכה איראן בתחילת השבוע שעבר, כתב טראמפ לפני מספר ימים (ב- 3 בפברואר) בחשבון הטוויטר שלו כי "איראן משחקת באש" וכי "הם אינם מעריכים עד כמה אובמה היה 'נחמד' אליהם. אני לא!". יום קודם לכן כתב טראמפ כי איראן נמצאת "תחת אזהרה רשמית", וכי היה עליה להיות אסירת תודה לקודמו בתפקיד על הסכם הגרעין "הנורא" שארה"ב חתמה עמה בקיץ 2015: "איראן הייתה 'על סף גסיסה' ומוכנה לקריסה עד שארה"ב באה ונתנה לה חבל הצלה בדמות העסקה האיראנית: 150 מיליארד דולר".

בתגובה לדברים אלו, אמר ח'אמנאי היום: "מדוע עלינו להודות לאובמה? על [יצירתו של] ארגון הטרור דאע"ש? על המלחמות הנמשכות בעיראק וסוריה? על התמיכה הבוטה [שלו] במרד 2009 באיראן [=תנועת המחאה שפרצה באיראן לאחר הבחירות לנשיאות, בהן גבר הנשיא המכהן דאז מחמוד אחמדי נז'אד (המועמד המועדף על ח'אמנאי) על מועמד המחנה הרפורמיסטי מיר חוסיין מוסאווי; המונים יצאו לרחובות בטענה כי הבחירות זויפו, אך המחאה דוכאה בכוח על ידי כוחות הביטחון האיראניים].

ח'אמנאי (מתוך האתר שלו, CC BY 4.0)
ח'אמנאי (מתוך האתר שלו, CC BY 4.0)

לדברי ח'אמנאי, אובמה היה מי "שהטיל סנקציות 'משתקות' על העם האיראני, אך הוא נכשל כמובן בהשגת מבוקשו. אף אויב לא יוכל לעולם לשתק את האומה האיראנית". המנהיג האיראני הבהיר, כי העם האיראני אינו מפחד מטראמפ וכי הוא יוכיח את עמדתו הנחושה מול איומים בעצרת שתתקיים ב- 10 בפברואר, אשר תציין 38 שנה למהפכה האסלאמית באיראן.

ח'אמנאי הוסיף ואמר: "עלינו להיות אסירי תודה על הבחור החדש [=טראמפ] שהגיע לאחרונה, בגלל שהוא עשה עבורנו את העבודה לקלה יותר לחשוף את הפרצוף האמיתי של ארה"ב. את מה שאמרנו במשך יותר משלושים שנה על השחיתות הפוליטית, הכלכלית, המוסרית והחברתית בתוך הממסד האמריקני – הוא [טראמפ] יצא וחשף במהלך קמפיין הבחירות ולאחריהן".

(האתר של ח'אמנאי; סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA)