ח'אמנאי: איראן תביס את ארה"ב וגורלו של טראמפ יהיה כמו של רייגן ובוש הבן; הוא יאבד בהיסטוריה

מנהיג איראן עלי ח'אמנאי הגיב היום לראשונה על נאומו של מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, בו הציג את האסטרטגיה החדשה של ממשל טראמפ כלפי איראן.

בנאום מדיניות החוץ הראשון שלו מאז נכנס לתפקידו, תקף פומפאו שלשום את מנהיגי המשטר האיראני על שניצלו את הסכם הגרעין ליצירת "גל הרס" חתרני במזרח התיכון ולתמיכה בטרור ברחבי האזור ובעולם. הוא אמר כי ארצו תפעיל על איראן "לחץ פיננסי חסר תקדים" ותפעל להרתעת התוקפנות האיראנית. הבכיר האמריקני הבהיר כי הממשל הנוכחי לא יחזור על טעויות קודמיו, וכי כל הסכם חדש בסוגיית הגרעין יצטרך לא רק לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני אלא גם להרתיע את "התנהגותו הזדונית" של המשטר האיראני. פומפאו הציב בנאומו 12 דרישות יסודיות שעל המשטר למלא אותן, ובכללן: הפסקה מוחלטת של העשרת אורניום; מתן אפשרות כניסה בלתי מוגבלת לפקחי "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית" לכל האתרים ברחבי איראן; מסירת דיווח מלא לסוכנות על המימדים הצבאיים שהיו חלק מתוכנית הגרעין האיראנית ונטישת מסלול זה לצמיתות; הפסקת תוכנית הטילים הבליסטיים; הפסקת התמיכה בארגוני טרור מזרח תיכוניים – כולל חזבאללה, חמאס והג'יהאד האסלאמי הפלסטיני; הפסקת התמיכה במורדים החות'ים והוצאת כל הכוחות הפועלים בסוריה תחת פיקוד איראני; הפסקת ההתנהגות המאיימת נגד שכנותיה של איראן, וכן הפסקת האיומים להשמיד את ישראל.

בפגישה שקיים הערב בטהראן עם ראשי הרשויות של הממשל האיראני ועם פקידים, אמר ח'אמנאי כי מראשיתה של המהפכה האסלאמית באיראן, שהתרחשה ב- 1979, ארה"ב רחשה "איבה בסיסית, עמוקה וקבועה" למשטר האיראני. איבה זו, אמר, לבשה צורות שונות של "פעילויות פוליטיות, כלכליות, צבאיות ותעמולתיות" נגד הרפובליקה האסלאמית" שנועדו לחתור תחת קיומה, אך "כל המזימות הללו כשלו… כמו החתול המפורסם בסיפור 'טום וג'רי' [הסרטים האמריקניים המצוירים, בהם טום החתול נכשל בנסיונותיו לתפוס את ג'רי העכבר]". ח'אמנאי ציין כי אם הפקידים האיראניים ימלאו את חובתם – "אין לנו ספק בתבוסתו של האויב".

ח'אמנאי הוסיף, כי גורלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא יהיה טוב יותר משל קודמיו, כדוגמת ג'ורג' בוש הבן, הנאו-שמרנים ורונלד רייגן, והוא "יאבד מן ההיסטוריה".

"אין לנו ספק": ח'אמנאי (משמאל), לצידו הנשיא רוחאני ויו"ר הפרלמנט לאריג'אני (האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0)
"אין לנו ספק": ח'אמנאי (משמאל), לצידו הנשיא רוחאני ויו"ר הפרלמנט לאריג'אני (האתר של ח'אמנאי, CC BY 4.0)

דוברים רשמיים באיראן, פוליטיים וצבאיים, ממשיכים לנפק תגובות זועמות לנאום 12 הדרישות של פומפאו. כך, לדוגמה, אמר היום שר החוץ האיראני, מוחמד ג'ואד זריף, כי דבריו של מזכיר המדינה האמריקני מסמלים את פשיטת הרגל של ארה"ב, שלדבריו משכירה את מדיניות החוץ שלה לכל שדולה המרבה במחיר: "מר פומפאו ושאר פקידי הממשל בארה"ב כלואים לא רק בדמיונם השגוי ובהזיותיהם, אלא כלואים גם על ידי העבר, ואף גרוע מכך על ידי שדולות מושחתות, שהשערוריות שלהן נחשפות לפני דעת הקהל העולמית מדי יום".

ואילו רמטכ"ל צבא איראן, מוחמד חוסיין באקרי, הגדיר את הממשל האמריקני כ"בובה של הציונים", ואמר כי ממשל זה אינו מעז להיכנס למלחמה צבאית ישירה עם איראן ולכן מנסה להפעיל עליה לחץ כלכלי ופסיכולוגי. באקרי, שדיבר בישיבה פתוחה של הפרלמנט בטהראן, הבהיר כי איראן נחושה לחזק את כוח ההגנה שלה למרות הלחצים המגיעים מן המערב, ובמיוחד מארה"ב: "הכוחות המזוינים שלנו נמצאים – היום יותר מכל זמן אחר – בשיא כוח ההגנה והמוכנות הצבאית והקרבית, והם לא מחכים לאישור או לחיוך של אף מעצמה כדי לפתח את כוח ההגנה שלהם".