ח'אמנאי: בריטניה – מקור רשעות ורוע

מנהיג איראן עלי ח'אמנאי אמר היום, כי "במשך מאות שנים בריטניה היתה תמיד מקור של רשעות ורוע בקרב האומות באזורנו". הוא הוסיף, כי הסבל שגרמו הבריטים לעמי האזור במכות שהנחיתו עליהם במהלך מאתיים השנים האחרונות הינו "בלתי ניתן להשוואה לאחרים". לדבריו, לא רק איראן אלא גם הודו, עיראק ופקיסטן סבלו מהשאיפה הבריטית להצית סכסוכים בין מוסלמים באזור באמצעות מדיניות של "הפרד ומשול": "גם בפלסטין הזדוניות שלהם עקרה אומה מביתה. כעת, אותה בריטניה טוענת ללא בושה כי איראן מהווה איום על האזור".

ח'אמנאי אמר את הדברים במהלך נאום לרגל יום ההולדת של מייסד האסלאם הנביא מוחמד והאימאם השיעי השישי ג'עפר א-סאדק. הוא נשא את הנאום בפני פקידי ממשל, שגרירים של מדינות מוסלמיות ומשתתפיה של ועידת האחדות הבינלאומית המתקיימת זו השנה ה- 30.

מתקפתו של המנהיג האיראני באה בתגובה להשתתפותה בשבוע שעבר של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי בפסגת מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (ה- GCC), שהתקיימה במנאמה בירת בחריין. בנאומה במהלך הפסגה אמרה מיי כי איראן מהווה איום על בטחונן של מדינות המפרץ בפרט ובמזרח התיכון בכלל, וקראה לבעלות בריתה של בריטניה להדוף את "הפעולות האזוריות התוקפניות של איראן".

הנושא המרכזי בנאומו של ח'אמנאי היה סוגיית האחדות בין העמים המוסלמיים. לדבריו, "עולם האסלאם סובל היום ממצוקות גדולות, והפתרון הוא אחדות אסלאמית. אם נהיה מאוחדים ואם ננוע במאוחד לעבר השגתן של מטרות אסלאמיות, ארה"ב והרשת הציונית הזדונית לא תוכלנה עוד לתפוס עמים בציפורניהן".

ח'מאנאי (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)
ח'מאנאי (תמונת ארכיון, אתר הקרמלין, CC BY 4.0)

המנהיג העליון של איראן אמר עוד בנאומו, כי כיום ישנם באזור שני רצונות מנוגדים זה לזה –  הרצון לאחדות מול הרצון למחלוקת: "אם האחדות תתגשם, המצב לא יהיה כפי שהוא כיום, ומוסלמים יוכלו לקבל יותר כבוד. כיום, מוסלמים נטבחים ממיאנמר עד אפריקה…".

ח'אמנאי הדגיש את חשיבותה של האחדות המוסלמית, באומרו כי "הסונים האמריקנים והשיעים הבריטים, המפנים מוסלמים זה כנגד זה, הם שני הלהבים של אותם מספריים הזורעים פילוג ומלבים את להבות המחלוקות".

(האתר, עמוד הפייסבוק וחשבון הטוויטר של ח'אמנאי; "אילאף"; RT)