ח'אמנאי: האלימות נגד המוסלמים במיאנמר מסמלת את מותו של פרס נובל לשלום

מנהיג איראן עלי ח'אמנאי תקף היום בחריפות את אונג סן סו צ'י, כלת פרס נובל לשלום והמנהיגה בפועל של מיאנמר, על רקע האלימות נגד בני הרוהינגה המוסלמים המתחוללת בה בשבועות האחרונים.

בדברו בטהראן בפני סטודנטים ללימודי דת, גינה ח'אמנאי את האלימות נגד המיעוט המוסלמי במיאנמר בעלת הרוב הבודהיסטי ואת השתיקה וחוסר המעש, כהגדרתו, של הארגונים הבינלאומיים ופעילי זכויות האדם נוכח המתרחש. הוא קרא לצעדים מעשיים ולהתערבות מצידן של המדינות המוסלמיות, וקרא להן להפעיל "לחץ פוליטי, כלכלי ומסחרי" על ממשלת מיאנמר ו"להשמיע זעקה בחוגים הבינלאומיים נגד פשעים כאלה".

המנהיג העליון של איראן טען כי לא מדובר אך ורק בסכסוך עדתי בין מוסלמים ובודהיסטים; לדבריו, פנאטיות דתית מילאה אמנם תפקיד מסוים במשבר, אך בעיקרו של דבר מדובר בסוגיה פוליטית. הוא האשים את "ממשלת מיאנמר, אשר מוּבלת על ידי אשה חסרת רחמים שזכתה בפרס נובל לשלום", כי היא האחראית לאלימות נגד המוסלמים בשטחה, אלימות שלדבריו מסמלת את מותו של פרס נובל לשלום.

מותו של הפרס: ח'אמנאי (האתר שלו, CC BY 4.0)
מותו של הפרס: ח'אמנאי (האתר שלו, CC BY 4.0)

ח'אמנאי הוסיף, כי הממשלה האכזרית של מינאמר מבצעת פשעים נגד מוסלמים לנגד עיניהם של ארגונים בינלאומיים, מדינות מוסלמיות, וכן מדינות צבועות הטוענות כי הן תומכות בזכויות אדם. הוא אף מתח ביקורת על מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש בשל כך שהסתפק בגינוי מילולי של האירועים.

המשבר הנוכחי החל ב- 25 באוגוסט, לאחר שמורדים מוסלמים תקפו למעלה משלושים עמדות משטרתיות במדינת רקהין שבמיאנמר. כוחות הביטחון הבורמזיים הגיבו במסע נקמה נרחב, שעל פי העדויות המצטברות מהשטח נועד לבצע טיהור אתני וכולל שריפת כפרים, רציחות ומעשי זוועה נגד אזרחים חפים מפשע. בני הרוהינגה – שהשלטון במיאנמר אינו מכיר בהם כבאזרחי המדינה – החלו בבריחה המונית מבתיהם לעבר בנגלדש הסמוכה. מספרי הפליטים מטפסים בהתמדה; הערכה מעודכנת של האו"ם מדברת על כ- 370 אלף איש שמצאו מקלט בבנגלדש.

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, הנסיך הירדני זיד בן רעד אל-חוסיין, הגדיר אתמול את המתרחש במיאנמר כ"דוגמה קלאסית של טיהור אתני".