ח'אמנאי: הוצאתו להורג של א-נימר – פשע וטעות פוליטית

47 ההוצאות להורג שבוצעו אתמול בסעודיה – ובכללן הוצאתו להורג של איש הדת השיעי-סעודי נימר באקר א-נימר – ממשיכות להניע הצהרות מאיראן, וגם תגובות אלימות.

מנהיג איראן עלי ח'אמנאי גינה הבוקר את סעודיה על הוצאתו להורג של א-נימר. בנאום בפני אנשי דת בטהראן אמר ח'אמנאי, כי "לשפיכת דמו הבלתי צודקת של שהיד חף מפשע זה תהיינה השלכות", וכי פוליטיקאים סעודים ייענשו על ידי "נקמה אלוהית". לדבריו, א-נימר היה איש דת שמעולם לא קרא להשתמש בנשק ולא תכנן מזימות כנגד המשטר הסעודי, אלא רק מתח ביקורת ציבורית על התנהלותו. המנהיג האיראני הגדיר את ההוצאה להורג של א-נימר כטעות פוליטית של סעודיה, שתסבך אותה.

ח'אמנאי קרא לארגונים ואישים ברחבי העולם המטיפים לחירות, לזכויות אדם ולצדק "שלא לגלות אדישות כלפי הפשעים הסעודים".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הפרלמנט האיראני עלאא א-דין ברוג'רדי הגדיר את הוצאתו להורג של א-נימר כ"פשע בלתי נסלח". בראיון לסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" אמר ברוג'רדי, כי הצעד הסעודי מהווה מהווה הוכחה ליאוש של ריאד נוכח כשלונותיה החוזרים ונשנים במזרח התיכון, בין היתר בתימן. הוא הוסיף, כי מדינות כמו ארה"ב התומכות במדיניותה הבלתי הומנית של סעודיה הינן שותפות לפשע.

דיוקן של א-נימר (Abbas Goudarzi, wikicommons, CC BY 4.0)
דיוקן של א-נימר (Abbas Goudarzi, wikicommons, CC BY 4.0)

הזעם האיראני נוכח הוצאתו להורג של א-נימר מתבטא לא רק בהצהרות של דוברים ובכירי משטר, אלא גם בתגובות בשטח. מפגינים השליכו הלילה בקבוקי תבערה לעבר שגרירות סעודיה בטהראן, ואש פרצה במקום. חלקם פרצו לתוך הבניין. המדיה האיראנית דיווחה, כי כוחות משטרה פיזרו את הפורצים. מוקדם יותר במהלך הערב התרחש אירוע דומה בעיר משהד: מאות מפגינים התאספו מול בניין הקונסוליה הסעודית, בקבוקי תבערה הושלכו לעברו וחלק ממנו עלה באש. דובר משרד החוץ האיראני חוסיין ג'אבר אנסארי קרא בתגובה למנוע התכנסויות מול הנציגויות הסעודיות באיראן, וזאת כדי לשמור על הסדר הציבורי ולהחזיר את הביטחון למבנים הדיפלומטיים הסעודים ברחבי המדינה.

הבוקר, אגב, מתפרסם באיראן, כי נעצרו ארבעים איש שהיו מעורבים בפריצה לשגרירות סעודיה בטהראן והצתתה, וכי צפויים מעצרים נוספים.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית ג'ון קירבי הביע אתמול את דאגתה של ארה"ב על כך, שההוצאה להורג תוביל להחרפת המתחים העדתיים דווקא בשעה שיש להפחיתם בדחיפות. לדבריו, ארה"ב קוראת לסעודיה להבטיח קיומם של הליכים משפטיים הוגנים, לאפשר חופש ביטוי בדרכי שלום למתנגדי המשטר, ולעבוד עם כל מנהיגי הקהילות בממלכה כדי לנטרל את המתחים שנוצרו בעקבות ההוצאות להורג.

האיחוד האירופי גינה אתמול את ההוצאות להורג שבוצעו בסעודיה. שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הוציאה הודעה, לפיה האיחוד האירופי חוזר על התנגדותו העזה לשימוש בעונש המוות בכל הנסיבות, ובמיוחד במקרים של הוצאות להורג המוניות. מוגריני טענה בהודעתה, כי המקרה הספציפי של השיח' נימר א-נימר מעלה "חששות כבדים בנוגע לחופש הביטוי וכיבוד הזכויות האזרחיות והפוליטיות הבסיסיות, עליהן יש לשמור בכל המקרים, גם במסגרת המאבק בטרור". היא הוסיפה, כי מקרה זה עלול לשלהב את המתחים העדתיים "שכבר הביאו נזק רב כל כך לכל האזור, עם השלכות מסוכנות". האיחוד האירופי קרא למשטר הסעודי לקדם פיוס בין הקהילות השונות בממלכה, ופנה "לכל השחקנים לגלות איפוק ואחריות".

בהודעה שפורסמה אמש מטעמו על ידי דוברו, הביע מזכ"ל האו"ם באן קי מון תרעומת עמוקה על ההוצאות להורג בסעודיה. לדבריו, ישנם "חששות רציניים" בנוגע לאופיים של האישומים בפניהם עמד א-נימר ולתקינותו של ההליך המשפטי שנערך לו. המזכ"ל הבהיר כי הוא מתנגד להטלת עונש מוות, וקרא לאיפוק בתגובות על הצעד הסעודי. הוא הביע צער על מעשי האלימות שביצעו מפגינים איראניים כנגד השגרירות הסעודית בטהראן.

גם "החזית העממית לשחרור פלסטין" בין המגנים. בהודעה שהוציא הארגון הפלסטיני נאמר, כי הוצאתו להורג של א-נימר מלמדת כי "סעודיה מתעקשת לשפוך שמן למדורת ההסתה העדתית".

בניסיון למזער את המחאה השיעית בתוך גבולות סעודיה (שניצנים שלה כבר החלו אתמול בהפגנות שנערכו באל-קטיף שבמחוז המזרחי), ומתוך חשש שהלווייתו של א-נימר תהפוך למפגן המוני נגד המשטר, הודיעו אתמול השלטונות הסעודים למשפחתו כי כבר קברו את גופתו. אחיו של א-נימר, מוחמד, אמר כי בהודעה לא צוין היכן נקברה הגופה. עם זאת, המשפחה מתכוונת לערוך טקסי זיכרון.

("פארס"; TASNIM; חשבון הטוויטר של ח'אמנאי; אתר האיחוד האירופי; "אל-קודס אל-ערבי")

[עודכן: 10:35]