ח'אמנאי נגד טראמפ: רוקד ריקוד חרבות עם ראש שבט ומותח ביקורת על איראןמנהיג איראן עלי ח'אמנאי תקף הערב בחריפות את ארה"ב ואת נשיאה דונלד טראמפ על רקע הברית המתהדקת בין ארה"ב וסעודיה.

בטקס שנערך בטהראן לציון מלאת 28 שנה למותו של אייתוללה רוחאללה ח'ומייני, מייסד הרפובליקה האסלאמית, אמר ח'אמנאי: "ראו כמה מגונה האויב שלנו! עם מערכת שבטית מנוונת ונחשלת [=הכוונה למשטר הסעודי], נשיא ארה"ב עומד ליד ראש השבט ומבצע ריקוד חרבות. [בה בעת] הוא מותח ביקורת על הצבעתם של 40 מיליוני איראנים בבחירות החופשיות שלהם".

המנהיג האיראני תיאר בנאומו את המהפכה האסלאמית של 1979, שהפילה את משטרו של השאה הפרסי, כניצחון מושלם שהשיג מטרות מקסימליות ואשר נשמר לנצח. לדבריו, המהפכה לא הייתה אך ורק מהפך שלטוני אלא היוותה שינוי עמוק במסגרת החברתית והפוליטית של איראן: שינוי זה שם קץ לשליטה האמריקנית במדינה, והוא מהווה מוקד של משיכה עבור "צעירים במדינות שלממשלותיהן יש קשרים ארוכים עם ארה"ב. למשל, אם תדברו עם הצעירים בסעודיה – תראו שהם שונאים להיות תלויים בארה"ב".

ח'אמנאי (מתוך האתר שלו, CC BY 4.0)
ח'אמנאי (מתוך האתר שלו, CC BY 4.0)

ח'אמנאי תקף את סעודיה על רקע המלחמה המתמשכת בתימן: "לצערנו, אחינו ואחיותינו בתימן, בחריין, סוריה ולוב עומדים בפני בעיות קשות בעודם צמים את [צום] הרמדאן. במשך שנתיים וחצי הממשלה הסעודית מפציצה את תימן, [אך] הם לעולם לא ינצחו את העם התימני גם אם יפציצו אותו 20 שנה!".

בהתייחסו לתוצאות בחירות לנשיאות שהתקיימו לאחרונה באיראן, הודה ח'אמנאי לעשרות מיליוני המצביעים שהשתתפו בהן, ושיגר עקיצה לעבר המחנה הרפורמיסטי: "בניגוד לבחירות קודמות לנשיאות ב- 2009, בהן אלו שהובסו גרמו בעיות למדינה, אלו שלא ניצחו בבחירות [הנוכחיות] הוכיחו את יכולתם הגבוהה לסובלנות".