חודשו הטיסות בין מצרים לרוסיה; מטוס רוסי ראשון נחת אתמול בקאהיר

בשדה התעופה הבינלאומי של קאהיר נחת אתמול מטוס שהגיע ממוסקבה – לאחר קרוב לשנתיים וחצי בהן הושעו הטיסות בין מצרים ורוסיה.

בסוף אוקטובר 2015 התרסק מעל שמי חצי האי סיני מטוס נוסעים מסוג A321 של חברת התעופה הרוסית "מטרוג'ט", שהמריא משרם א-שייח' בדרכו לסנט פטרסבורג. 224 נוסעים ואנשי צוות נהרגו [וידיאו – מראות ראשונים מזירת ההתרסקות]. "ולאית סיני" – שלוחת דאע"ש בחצי האי המצרי – טענה כי היא העומדת מאחורי התרסקות המטוס. כשבועיים וחצי לאחר מכן, אישרה רוסיה באופן רשמי כי אכן מדובר בפיגוע טרור (מצרים הודתה בכך רק בפברואר 2016). שבוע לאחר הפיגוע החליט נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להשעות את הטיסות בין ארצו למצרים, החלטה שגרמה נזק רב לתיירות המצרית.

בסוף השנה שעברה הגיע פוטין לביקור במצרים, במהלכו סיכם עם עמיתו המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי על חידוש הטיסות האזרחיות בין המדינות. ואתמול, לאחר דחיות, נחת כאמור מטוס רוסי ראשון בקאהיר.

נשיא רוסיה התייחס אתמול לציון הדרך החשוב ביחסים בין ארצו למצרים. בטקס בקרמלין, בו הציגו 17 שגרירים זרים חדשים את כתבי האמנה שלהם בפניו (ביניהם גם שגרירים חדשים למצרים, ירדן, סעודיה ואיחוד האמירויות הערביות), אמר פוטין כי השותפות האסטרטגית בין מצרים ורוסיה הולכת ומתחזקת וכי שיתוף הפעולה ביניהן "מאוד אקטיבי": "אני רוצה גם לציין כי חודשו הטיסות הסדירות בין הבירות של שתי המדינות. אנחנו ממשיכים לעבוד כדי לחדש את שאר הטיסות".

בשלב ראשון תפעיל חברת התעופה הרוסית "אירופלוט" שלוש טיסות שבועיות בקו מוסקבה-קאהיר. בכיוון ההפוך, יצאו שלוש טיסות שבועיות שיופעלו על ידי "איג'יפטאייר", חברת התעופה הלאומית של מצרים.

[תמונת הנושא: מטוס של חברת "איג'יפטאייר", נחלת הכלל]