חוקר סעודי קורא לכונן שלום עם ישראל ולפתוח את שגרירות סעודיה בירושלים / גבי שניידר

ביטוי נוסף לרוח הפייסנות כלפי ישראל הנושבת בתקופה האחרונה מסעודיה והבאה לידי ביטוי גלוי בעיקר ברשתות החברתיות: החוקר הסעודי עבד אל-חמיד אל-חכים קורא לכונן שלום עם ישראל ולמקם את השגרירות הסעודית בירושלים.

בסדרת ציוצים שכתב בשבוע שעבר בחשבון הטוויטר שלו, מביע אל-חכים את תפיסת עולמו ביחס לאיראן, לסכסוך הישראלי-פלסטיני וליחסים בין סעודיה וישראל. בתחילת השבוע (ב- 30 באפריל) הוא כתב כי

"על הרשות [הפלסטינית] להחליט באיזו שוחה היא עומדת – עם שוחת השלום או עם שוחת הטרור. עליה לומר לעמה בגלוי את האמת, כי מחיאות הכפיים לרוצחים ולטרור שלהם ימשיכו את הסבל שלהם ואת הסחר בדמם, וכי חייהם יקרים יותר משטח אדמה או מאבני מסגד. עליה להכריז על עמדותיה בנוגע להחלטת טראמפ בעניין ירושלים ולנצל אותה להשגת השלום. אחרת – הרשות והחמאס הם שני צדדים למטבע אחת".

בציוץ דומה שנכתב באותו יום הוסיף אל-חכים כי "לסעודיה יש הזכות להגשים את האינטרסים שלה בשלום עם ישראל, היא לא תחכה עוד ארבעים שנה של כישלון פלסטיני".

למחרת (ב- 1 במאי) הגיב אל-חכים על נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שגילה כי ישראל הצליחה לחשוף את ארכיון הגרעין של איראן ולהעבירו לארץ. לדברי אל-חכים,

"האזרח הסעודי נמצא כעת ברגע היסטורי של בחירה: בין ברית עם תוכנית טורקית שרוצה להכפיף אותו אליה במעטה של ח'ליפות; לאומיות שכשלונה הוּכח – או שלום עם ישראל כדי לעמוד מול אויבו האיראני. בחירה זו תאפשר למולדתו [=סעודיה] למלא תפקיד מוביל. השלום עם ישראל, אם כן, משמעו ראשית כל אינטרס סעודי".

ב- 2 במאי העלה אל-חכים ציוץ נוסף באותו נושא:

"מסר לחברות במפרץ: מי עומד איתנו עכשיו בלב אחד מול השאיפה האיראנית? בוודאי לא הערבים, שהם חלשים ומעולפים. לא טורקיה, שלה אינטרסים אסטרטגיים עם איראן והסוגיה שלנו אינה בסדר העדיפות שלה. כן, ישראל היא זו העומדת איתנו, והודפת את התוקפנות של המשטר האיראני. הבה ונשיג שלום עם ישראל, כי המפרץ שלנו בסכנה".

בעקבות נאומו האנטישמי של אבו מאזן ברמאללה, בו טען כי השואה נגרמה בשל התפקיד החברתי שמילאו היהודים כמלווים בריבית, כתב אל-חכים את הדברים הבאים:

"בביקורי הראשון בישראל ובגדה, נפגשנו עם הראיס אבו מאזן. חשתי שהוא אינו מסוגל להתמודד עם מוקדי הכוח ברשות המתנגדים לשלום במטרה להשיג את אינטרסיהם ואינו מסוגל לעמוד מול החמאס. הרשות זקוקה לסאדאת חדש, מנהיג אמיץ כמו [יורש העצר הסעודי, הנסיך] מוחמד בן סלמאן. החלטת טראמפ בנוגע לירושלים חשפה כי החלטת הרשות שבויה בידיהם של הסוחרים בחמאס, ברשות ובמשטר האיראני".

ולקינוח, הציוץ של אל-חכים (שלשום) ממנו עולה תמיכתו בפתיחתה של שגרירות סעודית בירושלים:

"מהי המשמעות של פתיחת שגרירות ישראלית בריאד ופתיחת שגרירות סעודית בירושלים? המשמעות היא הכרזה על תעודת פטירה לתוכנית האיראנית שהפיצה אנרכיה באמצעות האסלאם הפוליטי השיעי, וכן [הכרזה] על מותו של האסלאם הפוליטי הסוני ויצירת מזרח תיכון חדש טוב יותר עבור עמי האזור. ההיסטוריה תזכור שמוחמד בן סלמאן הוא זה שהציל את האזור".

אלו אינן ההתבטאויות הפרו-ישראליות הראשונות של החוקר הסעודי, שביולי 2016 אף ביקר בארץ במסגרת משלחת סעודית בראשותו של הגנרל הסעודי בדימוס אנור עשקי (בכיר לשעבר במודיעין הסעודי). אל-חכים – שבין השנים 2017-2008 כיהן כמנהל מרכז המזרח התיכון ללימודים אסטרטגיים ומשפטיים בעיר ג'דה – אמר בדצמבר 2017 (בראיון לרשת האמריקנית בשפה הערבית "אל-חורה") כי על הערבים "להבין ולהכיר בכך שירושלים היא סמל דתי עבור היהודים והיא קדושה עבורם כפי שמכה ומדינה קדושות למוסלמים". אל-חכים קרא לעולם הערבי לשנות את השקפתו האידיאולוגית ביחס ליהודים: "עלינו להאמין שהיהודים הם חלק בלתי נפרד מהאזור". הוא הוסיף, כי מדינת ישראל היא "תוצאה של הזכות ההיסטורית של היהודים באזור" וכי החלטתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבירתה של ישראל מהווה הזדמנות לקידום המו"מ לשלום בין ישראל והפלסטינים.

בקרוב שגרירות סעודית? (ירושלים, תמונת נוף: אתר פיקיויקי, מצילומי יהודית גרעין-כל, CC BY 2.5)
בקרוב שגרירות סעודית? (ירושלים, תמונת נוף: אתר פיקיויקי, מצילומי יהודית גרעין-כל, CC BY 2.5)