חמישה אסירים פלסטינים פתחו בשביתת רעב במחאה על מעצרם המנהלי

גל חדש של שובתי רעב פלסטינים בבתי הכלא בישראל?

מקורות מדיה פלסטינים מדווחים, כי חמישה אסירים פלסטינים בכלא קציעות פתחו בשביתת רעב ללא הגבלת זמן. הדיווח מסתמך על הודעה שמסרה הלילה "הרשות לענייני האסירים" של הרשות הפלסטינית.

האסירים שובתים רעב במחאה על מעצרם המנהלי. ביום שלישי פורסמה הודעה מטעמם של 250 עצירים מנהליים בבית הכלא לפיה הם עומדים לפתוח בשביתת רעב, וזאת במחאה על מדיניות המעצר המנהלי ובתמיכה באסיר שובת הרעב מוחמד עלאן.

מודל לחיקוי? עלאן (צילום מסך, טוויטר)
מודל לחיקוי? עלאן (צילום מסך, טוויטר)

עלאן, פעיל "הג'יהאד האסלאמי" בן 31, המאושפז בבית החולים "ברזילי" באשקלון, הפסיק אתמול אחרי הצהריים את שביתת הרעב שלו שנמשכה למעלה מחודשיים, וזאת לאחר שבג"ץ החליט להשהות את צו המעצר המנהלי (שהוצא נגדו בנובמבר 2014) בשל ההידרדרות הקשה במצבו הבריאותי.

בשלב זה לא ברור האם הנזק המוחי שנגרם לעלאן בשל שביתת הרעב הוא בלתי הפיך. על פי החלטת בית המשפט, הוא יוכל לקבל ביקורים כאדם חופשי (בכפוף להוראות הרופאים), ואם יתברר בהמשך כי הנזק הבריאותי שנגרם לו אכן בלתי הפיך – יבוטל צו המעצר באופן סופי.

בחודש שעבר (ב- 12 ביולי) שוחרר מהכלא הישראלי ח'אדר עדנאן, פעיל אחר של "הג'יהאד האסלאמי". עדנאן שבת רעב במשך 55 יום, ובסוף חודש יוני הפסיק את שביתתו בעקבות הסכמה ישראלית לשחררו ממעצרו המנהלי. שלשום בערב הוא עמד בראש תהלוכת הזדהות עם עלאן שנערכה ברמאללה ועשתה את דרכה אל בניין המוקאטעה בעיר. ההפגנה נועדה, בין היתר, למחות נגד שתיקתה ואי פעולתה של הרשות הפלסטינית נוכח מצבו של עלאן. כלי תקשורת חמאסיים (ואחרים) דיווחו, כי במהלך ההפגנה הוכה עדנאן והופל על ידי אנשי ביטחון פלסטינים, ונזקק לאחר מכן לטיפול רפואי. בכיר חמאס בגדה המערבית השייח' חסן יוסף גינה את תקיפתו של עדנאן.

(מקור עזר: אתר BBC בערבית)