טורקיה: בדרך לבחירות מוקדמות?

לאחר כחודשיים של מגעים להקמת ממשלת קואליציה בטורקיה נסללה – כך נראה – הדרך לבחירות מוקדמות.

ראש הממשלה אחמט דבוטאולו נפגש היום עם כמאל קיליצ'דרולו, ראש "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP), מפלגת האופוזיציה הגדולה ביותר (המחזיקה ב- 131 מושבים מתוך 550 בפרלמנט). לאחר פגישה של כשעה וחצי, כינס דבוטאולו מסיבת עיתונאים במטה מפלגתו, ובה הודיע כי המו"מ עם ה- CHP הסתיים ללא תוצאות.

תוצאות הבחירות לפרלמנט הטורקי, שהתקיימו ב- 7 ליוני, קבעו כי מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP) איבדה –  לראשונה מאז 2002 – את הרוב שהיה לה (258 מושבים), ועל כן תזדקק לשותפה קואליציונית אחת לפחות (מתוך שלוש המפלגות הנוספות שעברו את אחוז החסימה) בכדי להקים ממשלה.

כבר מתחילת המו"מ היה ברור למדי כי דרך חתחתים לא פשוטה עומדת בפני דבוטאולו – שקיבל מהנשיא רג'פ טאיפ ארדואן את המנדט להקמת הממשלה – וזאת לאור העובדה ששתי מפלגות מיהרו להכריז מיד לאחר הבחירות שלא תצטרפנה לקואליציה בראשות "הצדק והפיתוח": ה- CHP ו"מפלגת העם הדמוקרטית" הפרו-כורדית (HDP) שרצה לראשונה כמפלגה בבחירות לפרלמנט והצליחה לעבור את אחוז החסימה הגבוה של 10% (היא קיבלה 80 מושבים). גם המפלגה הרביעית בפרלמנט, "התנועה הלאומית" האולטרה-ימנית (MHP) על 80 המושבים שלה, אינה מסתמנת כאפשרות ריאלית.

דבוטאולו טרח להדגיש היום, בדבריו לתקשורת, כי מפלגתו ניהלה "התייעצויות כנות" במטרה להקים ממשלת קואליציה ולא להשאיר את טורקיה ללא ממשלה. הוא הפריך את הטענות, לפיהן בניגוד אליו הנשיא ארדואן (איש ה- AKP) העדיף מלכתחילה ללכת במהירות לבחירות מוקדמות מאשר לכונן ממשלת קואליציה. ארדואן ספג מפלה לא קלה בבחירות, מאחר ונכזבה שאיפתו לכך ש"הצדק והפיתוח" תשיג רוב של 2/3 בפרלמנט, באמצעותו קיווה לבצע שינויים בחוקה ולממש את תוכניתו להעברת טורקיה למשטר נשיאותי, שיקנה לו – כנשיא – את רסן השלטון.

דבוטאולו ציין כי הליכה לבחירות הינה האופציה החזקה שנותרה, מאחר ששני הצדדים הגיעו למסקנה שלא נמצא בסיס משותף להקמת ממשלה, וזאת בשל פערי העמדות ביניהם, בין היתר בנושאי מדיניות חוץ וחינוך. לדבריו, בחירות מוקדמות אינן מהוות "משבר גדול", וסקרי דעת הקהל מראים כי הציבור תומך באופציה זו. הוא הוסיף, כי מפלגתו היא שתרוויח יותר מכל השאר מההליכה המוקדמת לקלפי, היות וחסרים לה 18 מושבים בלבד כדי להקים ממשלה ללא צורך בצירוף שותפה קואליציונית.

דבוטאולו לא דחה אמנם על הסף את האפשרות להידברות נוספת עם מפלגת "התנועה הלאומית". עם זאת, מנהיג ה- MHP דוולט בחצ'לי נותר דבק בחוסר התלהבותו הראשונית להצטרף לממשלה בראשות "הצדק והפיתוח": הוא אמר אתמול, כי על דבוטאולו להקים ממשלה עם ה- CHP.

דבוטאולו קרא היום למפלגות בפרלמנט ליטול את היוזמה ולהחליט על הליכה לבחירות-בזק במקום להותיר את ההחלטה בידי הנשיא ארדואן.

בדרך לקלפי? הפרלמנט הטורקי, תמונת ארכיון (VOA, נחלת הכלל)
בדרך לקלפי? הפרלמנט הטורקי, תמונת ארכיון (VOA, נחלת הכלל)

מנהיג המפלגה היריבה ה- CHP, כמאל קיליצ'דרולו, דיבר בפני התקשורת זמן קצר לאחר דבוטאולו. הוא טען, כי במהלך השיחות שנערכו בשבועות האחרונים לא הוצעה למפלגתו הקמתה של "ממשלת קואליציה". לדבריו, דבוטאולו העלה שתי אפשרויות: הקמתה של ממשלה לזמן קצר עד לקיומן של בחירות מוקדמות, או הקמתה של ממשלת מיעוט על ידי ה-  AKP שתיתמך מבחוץ על ידי ה- CHP. קיליצ'דרולו הגדיר את הסיום השלילי של המו"מ כהחמצתה של "הזדמנות היסטורית" עבור טורקיה.

תאריך היעד האחרון של דבוטאולו להקמת ממשלה הינו בעוד עשרה ימים, ה- 23 באוגוסט. אם ייכשל, הפרלמנט או ארדואן אמורים להכריז על הליכה לבחירות.

(מקורות: המדיה הטורקית)