טורקיה: הגישה ל"טוויטר" נחסמה למספר שעות

הגישה לרשת החברתית "טוויטר" נחסמה היום בטורקיה למשך כשעתיים, וזאת לאחר שבית משפט בעיר סורוץ' (דרום-מזרח המדינה, סמוך לגבול עם סוריה) אסר על פרסומם של סרטוני וידיאו ותמונות מתוך זירת הפיגוע הקשה שהתחולל בה שלשום.

פיגוע ההתאבדות בוצע במרכז תרבות עירוני, בו שהו כ- 300 פעילים פוליטיים ומתנדבים צעירים לפני צאתם לפעילות סיוע לשיקומה של העיר הסורית-כורדית כובאני. הפיגוע התרחש במהלך מסיבת עיתונאים שערכו המתנדבים בגן של המרכז. לפחות 32 איש נהרגו, כמאה נוספים נפצעו.

זמן קצר לאחר הפיגוע, נפוצו ברשת תמונות וסרטוני וידיאו מן המקום, ובהם גם סרט המראה את רגע הפיצוץ.

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות הטורקית "אנאדולו", בית המשפט הורה גם למנוע את הגישה לאתרי אינטרנט ומדיה חברתית בהם הופצו החומרים הויזואליים.

בית המשפט דרש מהרשת החברתית "טוויטר" להסיר 107 תכנים מסוג זה שהופיעו בה, ונתן לה אורכה של ארבע שעות לבצע זאת. "טוויטר" פעלה במהירות להסרת החומרים, אך רק כמחצית מהם הוסרו בטווח הזמן שהוקצב – ובהתאם לצו בית המשפט נחסמה הגלישה בה על ידי מספר ספקי אינטרנט. לאחר כשעתיים, ומשהושלמה הסרת התכנים הדרושים על ידי "טוויטר", הוסרה הגבלת הגישה.

פייסבוק" ו"יוטיוב" קיבלו הנחיה דומה מבית המשפט, נענו במהירות להוראה ונחלצו מהסנקציה.

זו אינה הפעם הראשונה שרשתות המדיה החברתית נתקלות ביחס עוין מצד הרשויות בטורקיה על רקע הרצון לחסום את זרימת המידע. בסוף מרץ השנה פרצו אלמונים חמושים למשרדו של התובע הכללי מוחמד סלים קיראז במשרדו באיסטנבול והחזיקו בו כבן ערובה. קיראז נהרג במהלך המבצע המשטרתי לחילוצו. במהלך שעות ההמתנה הארוכות פרסמו "פייסבוק" ו"טוויטר" תמונות מתוך המשרד, ובהן נראה אחד החוטפים מצמיד אקדח לראשו של קיראז. בתגובה, נחסמה הגישה לשתיהן.

במרץ 2014 נמנעה הגישה ל"טוויטר" ול"יוטיוב", וזאת בעקבות פרשת שחיתות שכללה בהמשכה גם פרסום הקלטות קוליות של ראש הממשלה דאז רג'פ טאיפ ארדואן ובני משפחתו. בית המשפט החוקתי במדינה ביטל בהמשך את ההחלטה, בטענה כי מדובר בפגיעה בזכויות אזרח.

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

העיתון הטורקי "חורייט" דיווח בשנה שעברה, כי בין השנים 2014-2010 נתקלה המדיה הטורקית ב- 150 צווי איסור פרסום. הרקע לצווים אלו כלל עיסוק בפיגועים קשים, פרשיות שחיתות, האזנות סתר במשרדי ממשלה, אסון במכרה ושערוריית שחיתות בכדורגל.

גולשי הטוויטר הגיבו בצורה אופיינית להגבלה על הכניסה לרשת החברתית: באמצעות "ציוצי" זעם ולעג המלווים בקריקטורות ובהאשטאג "טוויטר חוסם את טורקיה" (twitterblockinturkey#).

(צילום מסך, טוויטר)
(צילום מסך, טוויטר)

(מקורות: "אנאדולו", todayszaman; hurriyetdailynews; רשת הטוויטר)