טורקיה, היום שאחרי: ארדואן קורא לכל המפלגות לנהוג "ברגישות ובאחריות"

יום לאחר הבחירות הדרמטיות בטורקיה, תושבי המדינה התעוררו לבוקר של אי ודאות.

מתוצאות הבחירות עולה, כי מפלגת "הצדק והפיתוח" השלטת (AKP) איבדה – לראשונה מאז 2002 – את הרוב שהיה לה: היא קיבלה כ- 41% בלבד מקולות הבוחרים, ו- 258 המושבים שיהיו לה בפרלמנט (מתוך כלל 550 המושבים) יאלצו אותה לחפש שותפה קואליציונית להקמת ממשלה.

הבעיה נעוצה בכך, ששתי מפלגות הכריזו כבר אתמול בפסקנות שלא תצטרפנה לקואליציה בראשות "הצדק והפיתוח": "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) בראשותו של כמאל קיליצ'דרולו, שקיבלה כ- 25.3% מהקולות (131 מושבים); ו"מפלגת העם הדמוקרטית" הפרו-כורדית (HDP) שהימרה נכונה, ובריצתה הראשונה כמפלגה בבחירות לפרלמנט (ולא במסגרת של הצגת מועמדים עצמאיים) הצליחה לדלג מעל משוכת אחוז החסימה הגבוה של 10%: היא קיבלה כמעט 13% מהקולות, ויהיו לה כ- 80 מושבים.

המפלגה הרביעית בפרלמנט הינה המפלגה האולטרה-ימנית "התנועה הלאומית", אשר קיבלה כ- 16.5% מהקולות (לעומת 13% ב- 2011). זו, לכאורה, המועמדת הטבעית להצטרף לקואליציה, אך גם יו"ר מפלגה זו דוולט בחצ'לי לא נראה מתלהב יתר על המידה. הוא אמר, כי על ה- AKP לנסות ולהקים ממשלה עם שתי המפלגות האחרות, ובמידה ותיכשל – יש ללכת לבחירות מוקדמות.

שאלה מקדמית שצריכה להישאל, עוד לפני העיסוק במספרים ובתרחישים שונים, היא מה הכיוון הפוליטי בו תעדיף ללכת מפלגת "הצדק והפיתוח". דוברים שונים של המפלגה משמיעים זמירות שונות בנושא זה. סגן ראש הממשלה בולנט ארינץ' אמר היום לכתבים באנקרה, כי על שלוש מפלגות האופוזיציה לנסות את כוחן ולהקים ממשלה, ואם תיכשלנה – ה- AKP תסכים להיכנס אל המגרש. סגן אחר לראש הממשלה, נומאן קורטולמוש, דווקא טען כי לא ניתן להקים ממשלה ללא ה- AKP. לדבריו, האופציה הראשונה של המפלגה תהיה להקים ממשלה קואליציונית, אך במידה ותיכשל – אין לשלול הליכה לבחירות מוקדמות.

בדיוק בסוגיה זו כינס היום ראש הממשלה אחמט דבוטאולו פגישה במטה מפלגתו עם חברי קבינט ובכירי המפלגה, כדי לדון באסטרטגיה הרצויה בה יש לנקוט אחרי הבחירות. סביר להניח, עם זאת, שהמחליט הסופי יהיה נשיאה של טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, היוצא מאוכזב מתוצאות הבחירות: הן מהוות מכה קשה לשאיפתו לתקן את החוקה ברוב של 2/3 הדרוש לשם כך, ולהעביר את טורקיה למשטר נשיאותי בו הוא יאחוז ברסן השלטון.

משנה את פניו: הפרלמנט הטורקי באנקרה (תמונת ארכיון, VOA, נחלת הכלל)
משנה את פניו: הפרלמנט הטורקי באנקרה (תמונת ארכיון, VOA, נחלת הכלל)

בהקשר זה, אנקדוטה מעניינת עליה מספר אתר hurriyetdailynews – על עשר הדקות שזעזעו את מפלגת השלטון: כשעתיים לאחר סגירת הקלפיות, דיווחה סוכנות הידיעות "אנאדולו" כי על פי הנתונים שבידה מפלגת HDP הפרו-כורדית איננה עוברת את אחוז החסימה, וכי ל- AKP רוב מוצק של 332 מושבים בפרלמנט. עשר דקות לאחר מכן תיקנה הסוכנות את תחזיתה, וטענה כי ה- HDP עוברת את אחוז החסימה, ובשל כך ל- AKP לא יהיה רוב המושבים הדרוש להקמת ממשלה לבדה, כפי שאכן כך מתברר מתוצאות האמת.

ארדואן הגיב היום לראשונה על תוצאות הבחירות. בהצהרה מטעמו, שהתפרסמה היום באתר הנשיאות, קובע הנשיא כי "רצון האומה שלנו – מעל לכל דבר". הוא קורא לכל המפלגות להעריך את תוצאות הבחירות "בצורה בריאה וריאליסטית", לפיהן אף אחת לא קיבלה מנדט להקים ממשלה לבדה. ארדואן דורש מהן להפגין "את הרגישות והאחריות הנדרשות", וזאת כדי לשמר את היציבות, את סביבת האמון במדינה ואת ההישגים הדמוקרטיים שלה. הוא מציין, כי אחוז ההצבעה הגבוה בבחירות (86%) מעיד על נחישותה של טורקיה להמשיך ולצעוד במסלול הדמוקרטי.