טורקיה: פרויקט סריגת כובעים עבור הפליטים הסורים; אשת הנשיא הצטרפה

אשתו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הצטרפה לאחרונה ליוזמה של נשים טורקיות, הפועלות להקל על סבלם של הפליטים הסורים באמצעות סריגת כובעי צמר לילדים.

דוברים רשמיים מטעם ממשלת טורקיה מדבררים ומפרסמים לא אחת פרטים ונתונים על המאמצים שהיא עושה כדי לסייע להמוני הפליטים, שברחו משדה הקרב הסורי והגיעו לשטחה. גם ארגונים לא-ממשלתיים (כדוגמת ה- IHH) פועלים במישור זה, ואף אזרחים.

חסיבה טוראן, אזרחית טורקית שביקרה במחנה פליטים שהוקם בדרום טורקיה, הושפעה מאוד מסבלם של הפליטים, כפי שהיא מספרת בראיון לעיתון הטורקי "יני שפק".

לדברי טוראן, היא החליטה להשיק יוזמת סיוע ייחודית, המכונה "סורגים את אהבתנו" [תרגום חופשי]. במסגרתה היא אספה נשים טורקיות, הסורגות כובעי צמר עבור ילדי הפליטים הסובלים מהקור. תחילה נעשתה הסריגה בבתים פרטיים ובמסגרת מצומצמת, אך בהמשך התוכנית התרחבה וזכתה לעידוד מצד אגודות נשים.

טוראן מספרת, כי בשבועיים האחרונים היא ביקרה בעיריות ברחבי המדינה, נפגשה עם ראשיהן, והללו תרמו מסרגות וצמר המיועדים לסריגת אלפי כובעים. 'הגברת הראשונה' של טורקיה, אמינה ארדואן, שמעה על הפרויקט, התפעלה ממנו – ולאחרונה, כאמור, הצטרפה אל הנשים הסורגות. גם השרה לענייני משפחה ומדיניות חברתית סימא רמדאן אולו נמצאת בין הנשים העמלות.

טוראן סבורה, כי משימת הסיוע לפליטים ולנזקקים אינה מוטלת אך ורק על הממשלה וארגוני הסיוע השונים, אלא חובתו של כל אזרח לתרום את תרומתו הצנועה כמיטב יכולתו.

לדברי טוראן, המטרה הראשונית היתה לסרוג אלף כובעים, אך תפוקת הסריגה הגיעה עד כה לכעשרת אלפים כובעים. היעד כעת הוא להגיע במהלך עונת החורף להכנתם של חמישים אלף כובעים. טוראן מוסיפה, כי הפרויקט מיועד לא רק עבור הפליטים הסורים אלא גם עבור נזקקים שהגיעו לטורקיה ממקומות שונים ברחבי המזרח התיכון – וזאת ללא הבדל דת, גזע או עדה.

(מקור עזר: "ענב בלדי")