טורקיה: 25 שנות מאסר לחבר פרלמנט, האופוזיציה החלה בצעדת מחאה

בית משפט באיסטנבול גזר אתמול 25 שנות מאסר על אניס ברברולו, חבר פרלמנט מטעם "מפלגת העם הרפובליקנית" (CHP) האופוזיציונית, לאחר שהרשיעו בריגול.

ברברולו הועמד לדין והורשע בשל חלקו בחשיפה של העיתון הטורקי "גומהורייט" מחודש מאי 2015, בה נטען כי הממשלה הטורקית מסתייעת בסוכנות המודיעין הלאומית (MİT) כדי להעביר נשק לארגוני מורדים אסלאמיסטיים בסוריה באופן בלתי חוקי – וזאת בניגוד להכחשותיה. העיתון האופוזיציוני טען כי שלוש משאיות השייכות ל- MİT עשו בינואר 2014 את דרכן לסוריה, כשהן עמוסות בנשק ותחמושת המיועדים למורדים בסוריה. בהוראה שניתנה על ידי תובע בעיר אדנה, המשאיות נעצרו בדרום טורקיה, בסמוך לגבול עם סוריה, ומפקד כוח הז'נדרמריה במקום הורה לערוך בהן חיפוש.

המשאיות נכנסו לבסוף לסוריה. נגד המעורבים בחיפוש שנערך בהן הוגשו כתבי אישום והפרשה הושתקה, אך חשיפת "גומהורייט" – שנתמכה בסרט וידאו שסופק על ידי ברברולו – הציתה אותה מחדש. הממשלה הטורקית מצדה הכחישה את הטענות נגדה, ואמרה כי המשאיות הכילו סיוע הומניטרי עבור המיעוט הטורקמני בצפון סוריה הנלחם במשטר הסורי ובדאע"ש. הנשיא ארדואן האשים כי אנשי ארגונו של יריבו המושבע, איש הדת הטורקי פתהוללה גולן הגולה בארה"ב, הם העומדים מאחורי החיפוש במשאיות, שלדבריו היה בלתי חוקי ונועד לפגוע במעמדה הבינלאומי של הממשלה (כזכור, המשטר הטורקי מאשים את FETÖ, ארגונו של גולן, בעמידה מאחורי נסיון ההפיכה הכושל בקיץ שעבר). ארדואן תקף גם את עיתונאי "גומהורייט" שחשפו את הפרשה – העורך קאן דונדר והכתב ארדם גול – והצהיר בפומבי כי דונדר "ישלם מחיר כבד". השניים הורשעו בשנה שעברה בעבירה של חשיפת מסמכים מדינתיים סודיים ונידונו לחמש שנות מאסר.

ברברולו נדון תחילה למאסר עולם בשל "חשיפתו, למטרות ריגול פוליטי וצבאי, של מידע מדינתי שצריך להישאר חשאי", אך בהמשך גזר הדין הופחת ל- 25 שנות מאסר. למרות שעומדת בפניו האפשרות לערער, ברברולו בן ה- 61 החל לרצות באופן מיידי את עונש המאסר.

העמדתם לדין של ברברולו, והעמדתם לדין של חברי פרלמנט נוספים בכתבי אישום אחרים, התאפשרה לאחר שבקיץ שעבר (ביוני 2016) אישר הפרלמנט הצעת חוק ממשלתית להסרת חסינותם של 138 חברי פרלמנט. ברברולו הוא חבר הפרלמנט הראשון של מפלגתו הנכנס לכלא; הוא מצטרף ל-  13 חברי פרלמנט מ"מפלגת העמים הדמוקרטית" (HDP) הפרו-כורדית שנעצרו בחודשים האחרונים ומואשמים בקשרים עם המחתרת הכורדית – ה- PKK.

חברי מפלגתו של ברברולו עזבו אתמול את אולם הפרלמנט, במחאה על גזר הדין. חבר המפלגה אנגין אלטאן מתח ביקורת על המאסר ואמר כי המניע העומד מאחוריו הינו פוליטי – להפחיד את האופוזיציה.

והיום, במחאה על מאסרו של ברברולו, החלה "מפלגת העם הרפובליקנית" בצעדה מאנקרה לאיסטנבול, הנושאת את השם "צעדת הצדק". בראש הצעדה עומד מנהיג המפלגה כמאל קיליצ'דרולו, כשלצדו בני משפחתו, חברי מפלגתו ואלפי תומכים הנושאים שלטים עם המלה "צדק" (adalet). קיליצ'דרולו הודיע אמש כי הוא מתכוון לצעוד מאנקרה לעבר בית הכלא מאלטפה באיסטנבול בו מוחזק חברו למפלגה – מרחק של כ- 450 ק"מ. בפתיחת צעדת המחאה, שאמורה להימשך כ- 25 ימים, הגדיר מנהיג האופוזיציה את הצעדה כ"קדושה", ואמר כי "מספיק זה מספיק": "אנחנו רוצים שלום במדינה שלנו… אם יש מחיר שצריך לשלם, אנחנו נשלם אותו. עלינו להילחם יחד עבור העתיד של מדינה זו. צעדה זו אינה נוגעת למפלגה פוליטית מסוימת. לא יכול להיות שלום במדינה שבה בתי הכלא מלאים. לא יכול להיות שלום במדינה שבה אין צדק. צדק, צדק, צדק! עלינו לעשות מה שצריך עבור רעיון קדוש זה… כל העולם צריך לשמוע אותנו: אנחנו עומדים מול דיקטטורה בטורקיה, במולדת שלנו!…".