טילרסון: תומכים בשינוי משטר באיראן; זריף: הזוישר החוץ האמריקני רקס טילרסון אומר, כי מדיניותו של ממשל טראמפ כלפי איראן כוללת תמיכה ב"שינוי משטר בדרכי שלום".

טילרסון אמר את הדברים במהלך דיון על תקציב מחלקת המדינה לשנת 2018 שנערך בוועדת החוץ של בית הנבחרים. בתשובה לשאלה האם ארה"ב תומכת ב"פילוסופיה של שינוי משטר" באיראן, השיב שר החוץ האמריקני:

"המדיניות שלנו בנוגע לאיראן נמצאת ב[שלבי] פיתוח. היא לא הוצגה עדיין בפני הנשיא, אבל הייתי אומר לכם שאנחנו בוודאי מכירים בנוכחותה המערערת את האזור באופן מתמשך של איראן – התשלום שלהם ללוחמים זרים, ייצוא של כוחות מיליציה לסוריה, עיראק ותימן, תמיכתם בחזבאללה. אנחנו פועלים להגיב להגמוניה של איראן. סנקציות נוספות ננקטו נגד יחידים ואחרים. אנחנו בוחנים באופן מתמשך – הן מנקודת מבט דיפלומטית, והן מבחינת התוצאות הבינלאומיות – את היתרונות [בצעד] של הגדרת 'משמרות המהפכה האיראניים' בכללותם כארגון טרור. כפי שאתם יודעים, עשינו זאת לגבי 'קודס' [הכוח האחראי על הפעילות של המשמרות מחוץ לשטחי איראן]. מדיניותנו כלפי איראן היא לדחוף בחזרה את ההגמוניה הזו, להכיל [contain] את יכולתם לפתח כמובן נשק גרעיני, ולעבוד לכיוון של תמיכה בגורמים הללו בתוך איראן שיובילו להחלפה של הממשלה הזו [peaceful transition of that government]. גורמים אלו בוודאי נמצאים שם, כפי שאנו יודעים".

תגובות הגינוי מאיראן לדבריו של טילרסון לא איחרו לבוא. דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי, אמר אתמול כי מדובר בהתבטאויות "מתערבות" ו"בלתי מקובלות" המהוות "הפרה ברורה של כללי המשפט הבינלאומי הרווח". לדבריו, מדיניות החוץ של הממשל האמריקני החדש מתאפיינת באופן ברור בהיותה "מבולבלת, מושפעת מקביעות לא מתאימות ובורחת מהמציאות".

קאסמי הוסיף כי "מאז שנות החמישים [של המאה העשרים], ארה"ב ניסתה להתערב בענייניה של איראן באמצעות אסטרטגיות שונות, כמו הפיכה, שינוי משטר והתערבות צבאית" – וכשלה בכולן. הוא קרא לפקידי הממשל האמריקני ללמוד את הלקח ולא לחזור על נסיונות אלו, שלדבריו תוצאתם עבורם תהיה רק "יותר חרטה".

גם שר החוץ האיראני לא נותר חייב לטילרסון. בסדרת "ציוצים" בחשבון הטוויטר שלו, הבהיר מוחמד ג'ואד זריף מה דעתו על דבריו של עמיתו האמריקני:

"לפני החזרה למדיניות לא חוקית והזויה (delusional) של שינוי משטר כלפי איראן, הממשל האמריקני צריך לחקור את העבר וללמוד ממנו. כשלון הפיכת 1953 ומהפכת 1979 הוכיחו שהעם האיראני אטום לנסיונות חיצוניים לקבוע את גורלו. לאחר עשורים של שינוי משטר וסנקציות שנכשלו, ארה"ב נאלצה להתנצל על הפיכת 1953 ולהכיר בדיפלומטיה כאופציה היחידה. לטובתם – הפקידים האמריקניים צריכים לדאוג יותר להציל את המשטר שלהם מאשר לשנות את [המשטר] של איראן, בה 75% מהאנשים רק [עכשיו] הצביעו [בבחירות לנשיאות]".

(thinkprogress; "טסנים"ifpnews; טוויטר)

[תמונת הנושא: רקס טילרסון, US DoS, flickr, public domain)