טראמפ: אסד החיה נתמך על ידי פוטין ואיראן, יהיה "מחיר כבד" למתקפה הכימית; רוסיה וסוריה: "פייק ניוז"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב בסדרת "ציוצי" טוויטר זועמים על המתקפה הכימית שהתרחשה אמש בדומא, באזור הרוטה המזרחית של דמשק, והביאה למותם של עשרות בני אדם ולפציעתם של מאות נוספים.

טראמפ כתב בחשבון הטוויטר האישי שלו כי אנשים רבים – כולל נשים וילדים – מתו ב"התקפה כימית חסרת פשר בסוריה" וכי "הנשיא פוטין, רוסיה ואיראן אחראים בגיבוי [שהם נותנים] לאסד החיה. מחיר גדול לשלם".

הנשיא האמריקני פנה בדרישה למשטר הסורי לפתוח את האזור שנפגע לסיוע רפואי וכדי שניתן יהיה לאמת את שאירע: "אסון הומניטרי נוסף ללא שום סיבה. חולני!".

כהרגלו במקרים לא מועטים, תקף טראמפ את קודמו בתפקיד והאשימו בהתמשכותו של הקונפליקט המדמם בסוריה: לדבריו, לו ברק אובמה היה עומד מאחורי הקו האדום שהציב באוגוסט 2013 נגד שימוש נוסף של המשטר הסורי בנשק כימי (הצהרה שהובעה לאחר סדרת המתקפות הכימיות המסיביות שערך המשטר באזור הרוטה באותו חודש) – "האסון הסורי היה נגמר מזמן! אסד החיה היה הופך להיסטוריה".

"מחיר כבד": טראמפ (תמונת ארכיון, Gage Skidmore, flickr, CC BY-SA 2.0)
"מחיר כבד": טראמפ (תמונת ארכיון, Gage Skidmore, flickr, CC BY-SA 2.0)

ומהעבר השני – משרד החוץ הרוסי דחה את הדיווחים לפיהם כוחות המשטר הסורי ביצעו אמש מתקפה כימית בדומא. על פי לשון ההודעה שהוציא המשרד, מדובר ב"פייק ניוז" נוסף בשרשרת של דיווחים מזויפים על השימוש שעושה הצבא הסורי בחומרים כימיים. ההודעה ממשיכה וטוענת כי הטענות הללו נועדו להצדיק מכות צבאיות נרחבות נגד המשטר הסורי, וכי "מטרתן של השערות שווא אלה, שאינן נתמכות על ידי עובדות כלשהן, היא לחפות על טרוריסטים ועל אופוזיציה רדיקלית בלתי מתפשרת המתנגדת להסדר מדיני".

המשטר הסורי ואמצעי המדיה שלו מכחישים אף הם – כמו בפעמים קודמות – את הטענות לפיהן הצבא הסורי עשה שימוש בנשק כימי נגד תושבי דומא. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" טענה כי בית המלוכה הסעודי "הוציא שוב… את ראשו מהמחילה" ומנסה להציל את "שכירי החרב הטרוריסטים שלו שפוזרו על ידו ברחבי העולם" (בהקשר הסורי הכוונה לארגון המורדים "ג'יש אל-אסלאם", הפועל בדומא – המעוז האחרון שנותר בידי המורדים באזור הרוטה המזרחית – והנתמך על ידי סעודיה) באמצעות חזרה על הטענות הבדויות של מתקפה כימית. "מקור יודע דבר" מסר לסוכנות הסורית הרשמית כי על המשטר הסעודי "להפסיק לתמוך בטרוריסטים בסוריה ובאזורים אחרים בעולם".