יועצו הכלכלי של ארדואן: סעודיה זקוקה לאביב ערביהתבטאות יוצאת דופן של אחד מחברי המעגל הקרוב של נשיא טורקיה.

ייריט בולוט, יועץ בכיר של רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בסוף השבוע כי העובדה שהמשטר בסעודיה מבוסס על מערכת שבטית שבראשה עומד מלך אינה מקובלת יותר על ההיגיון האנושי. לדבריו, סעודיה זקוקה ל"אביב", אם כי "לא כמו זה שהאמריקנים והאירופים מנסים לכפות בטורקיה". בולוט אמר את הדברים בתכנית "ניתוח מעמיק" המשודרת בערוץ הטורקי TRT HABER.

אמצעי תקשורת שונים באזור ומחוצה לו מפרשים את דבריו של בולוט כקריאה למהפכה משטרית בסעודיה. הרקע לפרשנות זו הינה המתח שהתגלע לאחרונה ביחסיהן של טורקיה וסעודיה, וזאת בשל המשבר שפרץ במפרץ בין קטר לשכנותיה, שניתקו עמה את היחסים והטילו עליה מצור כלכלי. בכירים טורקיים הגדירו את הסנקציות שהטילו סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות הערביות על קטר כבלתי אנושיות; ארדואן אמר בשבוע שעבר כי מדובר בסנקציות המנוגדות לאסלאם ומהוות "עונש מוות" עבור קטר. הוא קרא למלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז – אותו הגדיר כמדינאי הבכיר של המפרץ – לנקוט בצעדים הנדרשים כדי להביא לפתרון למשבר. טורקיה אף מגבה את אמירותיה במעשים בשטח – באמצעות משלוחי מזון מוטסים לאמירות הקטנה, ובאמצעות שליחת חיילים טורקיים לבסיס הטורקי שקיים בקטר (צעד שאושר ב- 7 ביוני על ידי הפרלמנט באנקרה, ואושרר על ידי ארדואן). ערוץ "אל-ג'זירה" דיווח אתמול כי סנוניות ראשוניות של חיילים אלו הגיעו כבר לדוחה והחלו באימונים.

טורקיה מנסה אמנם להציג את עצמה כמתווכת במשבר החמור, ושר החוץ שלה מבלוט צ'בושולו אף הגיע בסוף השבוע לביקור בסעודיה. שליחת החיילים לקטר מוצגת על ידי המשטר הטורקי כתרומה ליציבותו ובטחונו של אזור המפרץ כולו. בראיון שהעניק בסוף השבוע לערוץ הטלוויזיה הפורטוגלי RTP, גילה ארדואן כי במהלך ביקורו בסעודיה בתחילת השנה (בחודש פברואר) הוא הציע למלך סלמאן להקים בסיסים צבאיים טורקיים בשטח הממלכה. הנשיא הטורקי טען בראיון כי המלך הבטיח לשקול את ההצעה, אך לדבריו הוא עדיין לא קיבל תשובה. סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית וא"ס מיהרה להגיב על הדברים, ומסרה מפי מקור בכיר כי הממלכה אינה זקוקה לכך ולא תאפשר הקמתם של בסיסי צבא טורקיים על אדמתה.

ובחזרה לדברי יועצו של ארדואן: זו אינה ההתבטאות החריגה הראשונה של בולוט – לשעבר מגיש חדשות והעורך הראשי של ערוץ הטלוויזיה הפרטי "24", שמונה ביולי 2013 ליועצו לעניינים כלכליים של ארדואן, אז ראש ממשלת טורקיה. בולוט מונה לתפקיד זמן קצר לאחר שאמר, כי גורמים בינלאומיים מנסים להרוג את ארדואן באמצעות טלקינזיס. במאי 2015 הוא הכריז – בהופעה בערוץ הממלכתי TRT – על נכונותו למות בהגנה על ארדואן.

בדצמבר 2016 טען בולוט, כי שפים זרים המופיעים בתכניות בישול בערוצי טלוויזיה בטורקיה הם למעשה מרגלים, המנצלים את מסעותיהם ברחבי טורקיה לצרכים של איסוף מודיעין על בסיסי צבא ומתקני תעשייה: "צפיתי יום אחד בתכנית. היה שם בחור אנגלי ואיטלקי שנדדו מכפר לכפר ובישלו מנות כדי לגלות את המעדנים של אנטוליה. למה אנגלים ואיטלקים משוטטים סביב כפרים באנטוליה ובתראקיה? מה העניין בזה? הם אוספים מסד נתונים!".

בולוט הוסיף, כי המרגלים מנצלים את פשטותם ותמימותם של אזרחי טורקיה, הפותחים בפניהם את דלתותיהם ומספרים להם את סודותיה של המדינה. הוא קרא לאזרחים לשמור על ערנות – "ובבקשה שאף אחד לא יאמר לי שזו תאוריית קונספירציה או שאני מגזים!".