יו"ר הפרלמנט של כוויית תקף משלחת של הכנסת בכינוס פרלמנטרי בינלאומי: צאו מכאן, רוצחי ילדים (וידיאו)

בסנט פטרסבורג שברוסיה ננעלה היום הוועידה השנתית של האיגוד הבין-פרלמנטרי (IPU) – ארגון-גג בינלאומי של פרלמנטים שנוסד ב- 1889, אשר מרכזו בז'נבה וחברים בו 173 פרלמנטים. את ישראל ייצגה בכינוס משלחת בראשות חבר הכנסת נחמן שי (המחנה הציוני), שכללה את חברי הכנסת יוסי יונה (המחנה הציוני), שרן השכל (ליכוד) וחיים ילין (יש עתיד).

למרות דיווחים ראשוניים לפיהם הסכסוך הישראלי-פלסטיני לא יעלה לדיון בוועידה, במהלך הכינוס אושרו הצעות החלטה אנטי-ישראליות, ובכללן קריאה לשחרורם של הבכירים הפלסטיניים מרואן ברגותי ואחמד סעדאת (שהורשעו במעשי טרור ומרצים עונשי מאסר בכלא הישראלי). בנוסף, אימצה הוועידה דו"ח הקורא לישראל לשחרר באופן מיידי חברי פרלמנט פלסטיניים הנתונים במעצר מנהלי.

נחמן שי מחה בישיבת הסיום על ההחלטות האנטי-ישראליות. דבריו (וגם דבריה של שרן השכל) הופרעו, והוא 'זכה' לגינויים מחבר המשלחת הפלסטינית לוועידה ומנציגיהן של מספר מדינות (בין היתר – סוריה, ירדן ופקיסטן). יו"ר הפרלמנט של כוויית, מרזוק אל-ראנם, היה חריף במיוחד כשהגיב על דבריו של "נציג הפרלמנט הכובש והגזלן, המייצג את הסוג המסוכן ביותר של טרור – טרור של מדינה". הוא קרא לשי "לקחת את התיק ולצאת מהאולם": "צא מן האולם מיד, אם יש לך טיפה של כבוד. כובשים, רוצחי ילדים!".

דבריו של אל-ראנם זכו למחיאות כפיים. בסרטון ערוך המופץ במדיה הערבית, שהפך לויראלי, נראים חברי המשלחת הישראלית כשהם יוצאים מהאולם לאחר דבריו של יו"ר הפרלמנט הכווייתי, והוא זוכה ברשתות החברתיות הערביות ל'תהילת עולם' על ש"גירש" את המשלחת הישראלית. עם זאת, בהודעה שפרסמה משלחת הכנסת נאמר כי היה זה צעד מחאה על ההחלטות האנטי-ישראליות שקיבלה הוועידה.