כורדיסטן – "ישראל נוספת במזרח התיכון" / פרופ' עוזי רבי

הכורדים בעיראק אמרו את דברם. רוב מכריע הצביע בעד כינון מדינה עצמאית והיפרדות מהשלטון העיראקי.

המזרח התיכון כמרקחה. רוחות מלחמה מנשבות מכיוונן של איראן וטורקיה (שאצלן הכורדים מהווים 10% ו-20% בהתאמה). הממשלה העיראקית מתלהמת כאילו מדובר בתופעה של "פתאום קם אדם ומרגיש שהוא עם".

הללו מבקשים להשכיח את העובדה שהכורדים בעיראק (למעלה משמונה מיליון איש) הם חלק מקהילה אתנית-לשונית בת אלפי שנים, ש"נפלה בין הכיסאות" בעיצוב המפה המדינית של המזרח התיכון לפני כמאה שנים. בניה ובנותיה הפכו לדיירי משנה ולאזרחים מדרגה שנייה במדינות כמו טורקיה, איראן סוריה ועיראק. הקהילה הכורדית ידעה סבל ומכאוב, ורבים מבניה נטבחו ונרדפו על ידי שליטים צמאי דם כדוגמת הרודן סדאם חוסיין, שלא בחל באמצעים, בכלל זה שימוש בנשק כימי. אך רוחם של הכורדים לא נשברה.

מסורת הלחימה העילאית של שבטי ההר התכנסה לכוח צבאי (הפשמרגה), שהיה ל"רגליים" עבור ארה"ב במלחמה כנגד דאע"ש.

ומה הפיצוי? עולם חסוד וצבוע שהציע לכורדים "לדחות לבינתיים את משאל העם" כדי לא לעורר שדים מרבצם.

היימצא צדיק בסדום? כן. ישראל, שבחוכמה ובאומץ הייתה ליחידה לתמוך בשאיפה הלאומית של הקהילה הכורדית בעיראק המתפרקת.

הדרך לעצמאות כורדית קשה וארוכה. רבים האתגרים המונחים על אם הדרך. גורמים אינטרסנטיים בעולם הערבי ובמזרח התיכון מזהירים שעלולה לצמוח כאן "ישראל שנייה".

כל מי שעיניו בראשו ומבקש למנוע רצף איראני בלב המזרח התיכון יראה בהקמת מדינה כורדית עצמאית צעד חשוב בכיוון הנכון.

גילוי נאות: ידידים רבים לי בכורדיסטן העיראקית. עבורם ישראל היא מודל לחיקוי מכל הבחינות. לא נרחיב בעת הזו אודות הקשר הכורדי-ישראלי, וזאת מתוך כבוד לעם הכורדי, שבניו ובנותיו אנשי עשייה ועבודה קשה, חפצי חירות וחפים מקנאות דתית.

במזרח התיכון שלאחר דאע"ש מתרומם עמוד האש הכורדי בדרך לקוממיות. רוצה אני לשתף אתכם באחד המיילים האחרונים שקיבלתי מחברי מארביל, בירת המחוז האוטונומי הכורדי:

"ידידי היקר, הלב פועם בחוזקה וההתרגשות רבה. יודעים אנו מה קשה הדרך, אך ברור לנו שעם החפץ בעצמאותו חייב לזהות שעת כושר ולא להחמיץ אותה. שבענו הבטחות סרק והמתנו עד בוש. שעתנו הגיעה. יהי השם בעזרנו".

תשובתי: "חיזקו ואימצו".

(הופיע לראשונה בעמוד הפייסבוק של פרופ' עוזי רבי, ומתפרסם כאן באישורו)