כשכולם אשמים – גרסת אל-ג'זירה / נעם בנעט


כל ויכוח של ימין ושמאל מתחיל באשמים.

לפעמים הוויכוח הוא בין הימין הפוליטי המספח (יחסית) לבין השמאל שהביא את אוסלו (יחסית), ולפעמים הוויכוח מתנהל בין האשמה של ישראל מול האשמה של הערבים.

ערוץ אל-ג'זירה הוא ערוץ טלוויזיה שמלווה כמובן גם באתר אינטרנט. הערוץ עלה לאוויר בשנת 1996 בכותרת "הדעה והדעה האחרת" כשדיבר על זווית אחרת של המזרח התיכון. זווית שהתקשורת הערבית הקיימת לא יכולה לתת בשל השליטים הרודנים. הערוץ שינה את פני עולם התקשורת הערבי. מי שעומד מאחורי הערוץ הוא האמיר (נסיך) לשעבר חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, שליט קטר, לאחר שהדיח את אביו מהשלטון. חמד בן ח'ליפה העביר את השלטון, ויש שיאמרו הודח אף הוא, ביוני 2013.

מקומו של אל-ג'זירה חשוב מאוד עד כדי כך שרבים רואים בו כמי שהצליח לשנות את המזרח התיכון, ובהיותו המנוע העומד מאחורי טלטלת המזרח התיכון של שנת 2011 שזכתה לכינוי האופטימי "האביב הערבי". כשיש לך ערוץ טלוויזיה עם כ-80% צפייה, אתה יכול להזיז מהלכים כמו הדחת רודנים השולטים למעלה מ-30 שנה. הערוץ הוא שופרו של השייח' המצרי יוּסֻף אַל-קַרְצַ'אוי (Yusuf al-Qaradawi), שמתגורר בדוחא, בירת קטר. השייח', שהוא בכיר האחים המוסלמים, התיר לדוגמה להרוג את מועמר אל-קד'אפי, שליט לוב בין השנים 2011-1968.

ערוץ אל-ג'זירה בעל אוריינטציה אח"סית, כלומר של תנועת "האחים המוסלמים", האמא של תנועת החמאס המוכרת לנו. בקריקטורה שפורסמה אתמול באתר האינטרנט של הערוץ אנו רואים "שני אשמים" במצב הקיים. האחד – בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל (שימו לב למגן דוד) שבולע מפתח של "המדינה הפלסטינית" הכלואה. לידו מחמוד עבאס, נשיא הרשות הפלסטינית, יו"ר אש"ף ויו"ר פת"ח שבולע את המפתח של "ההתנגדות". כלומר: נתניהו ויתר על רעיון שתי המדינות (ישראלית ופלסטינית) ועבאס ויתר על ההתנגדות לישראל ורבים רואים בו כמשת"פ (משתף פעולה) של ישראל.

טוב שאל-ג'זירה מצאו את האשמים במצב הנוכחי.

נעם בנעט הוא בעל תואר ראשון ושני בלימודי המזרח התיכון, מלמד ומעביר הרצאות בנושא 'חלון למזרח התיכון המתחדש'