לא הצחיק: קומיקאי פלסטיני נעצר בעזה בשל ביקורת על החמאסהמשטרה הצבאית ברצועת עזה עצרה אתמול (רביעי) את הזמר והקומיקאי הפלסטיני עאדל אל-משוח'י, וזאת בשל ביקורת שמתח על החמאס (השולט ברצועה ובמנגנוני הביטחון שלה).

אל-משוח'י העלה לעמוד הפייסבוק שלו מונולוג מצולם קצר (באורך של כדקה), בו יצא נגד ארגון החמאס בשל תנאי החיים הקשים השוררים ברצועת עזה – ובמיוחד הפסקות החשמל הרבות (תוצאתו של משבר חשמל כרוני שהחריף בשבועות האחרונים) והאבטלה הכבדה השוררת ברצועה: "אין עבודה, אין מעברים [=מעברי הגבול הסגורים עם ישראל ומצרים], אין אוכל… חמאס, מספיק!… אנחנו רוצים חשמל! אנחנו רוצים חשמל!".

חמאס, מספיק! (צילום מסך מתוך הסרטון של אל-משוח'י)
חמאס, מספיק! (צילום מסך מתוך הסרטון של אל-משוח'י)

אל-משוח'י, בן 32, עבד בעבר כאיש אבטחה באחד ממנגנוני הביטחון של החמאס. לפני שלוש שנים הוא נורה ברגלו בשוגג במהלך אימונים ונאלץ להפסיק את עבודתו, אך ממשיך עדיין לקבל משכורת חלקית.

אל-משוח'י הפך בחודשים האחרונים לדמות פופולרית ברחבי הרצועה, וזאת הודות לסרטונים קומיים וליריים שהועלו על ידו לרשתות החברתיות ואשר זכו לתפוצה רבה. בחלקם הוא משמש על תקן של אמן מחאה עממי, המבטא את רחשי לבם של רבים ברצועה: הוא מתייחס לקשיי היום היום של התושבים ומותח ביקורת על שלטון החמאס – ביקורת ששלחה אותו כבר מספר פעמים בעבר לתא המעצר.

מקור במשרד הפנים ברצועה מסר אתמול, כי אל-משוח'י נעצר בגלל הפרות משמעת, ובשל כך שהפר הבטחות קודמות שנתן לציית לחוקים ולתקנות. לדברי המקור, הדיון בעניינו של אל-משוח'י הועבר לבית משפט צבאי ברצועה.

קטע הוידיאו המדובר נמצא עדיין בעמוד הפייסבוק של אל-משוח'י – עד כה הוא נצפה יותר מ- 230 אלף פעמים.

("סקיי ניוז" בערבית; עמוד הפייסבוק של אל-משוח'י; timesofisrael)