לקראת החג' במכה: האם סעודיה נעזרת בחברת אבטחה ישראלית?

בסוף השבוע הבא יתחיל החג' – העלייה השנתית לרגל לעיר מכה ולאתרים הקדושים לאסלאם שמסביבה. עבור המאמינים ברחבי העולם המוסלמי-סוני, מצוות החג' הינה אחת מחמש מצוות היסוד הקרויות "חמשת עמודי האסלאם", וגם באסלאם השיעי היא תופסת מקום מרכזי. טקסי העלייה לרגל, שעל כל מוסלמי לבצע לפחות פעם אחת בחייו, מתקיימים בפרק זמן קצר במהלך חודש ד'ו אל-חיג'ה – החודש האחרון בלוח השנה המוסלמי, שהחל היום.

סעודיה עסוקה בחודשים האחרונים בהכנות קדחתניות לפרויקט הענק. מיליוני מוסלמים מגיעים בכל שנה במהלך חודש העלייה לרגל אל הממלכה, והצפיפות הרבה מביאה מדי כמה שנים לאסונות כבדים בנפש – האחרון שבהם היה בשנה שעברה בעמק מינא, כחמישה ק"מ מזרחית לעיר מכה, במהלך חג הקורבן (עיד אל-אדחא), שהינו אחד משיאיה של העלייה לרגל. על פי הנתונים הרשמיים שסיפקו השלטונות הסעודיים, 769 אנשים נמחצו למוות בדוחק ששרר במקום. איראן – יריבתה המושבעת של סעודיה, והמדינה שספגה את מספר ההרוגים הגבוה ביותר, כ- 470 איש – טוענת כי כ- 4,700 איש מצאו את מותם באסון. דיווחים אובייקטיביים יותר טענו, כי מספר ההרוגים הינו למעלה מ- 2,000.

החג' במכה (תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)
החג' במכה (תמונת אילוסטרציה, pixabay, נחלת הכלל)

כחלק מההיערכות הבטיחותית לקראת החג' השנה (הכוללת גם קרוב לאלף מצלמות אבטחה חדשות שהותקנו במסגד הגדול במכה), הודיעה סעודיה בסוף חודש יוני כי מרגע כניסתם אל הממלכה עד צאתם ממנה יחויבו כל העולים לרגל לשאת על ידם צמידי זיהוי אלקטרוניים. הצמידים העמידים למים מחוברים למערכת GPS המאפשרת לנטר את מיקומם של נושאיהם. הם כוללים גם מידע אישי ורפואי אודות עולי הרגל, וכמו כן מעניקים להם במהלך שהותם מידע חיוני.

האתר האיראני בשפה האנגלית PressTv טען שלשום, כי סעודיה העניקה את חוזה הצמידים האלקטרוניים לענקית האבטחה הבינלאומית G4S, שבסיסה בבריטניה – חברה, שלדברי האתר הקשור לממסד האיראני עובדת ב"שיתוף פעולה צמוד עם סוכנויות ביון ישראליות".

בכתבה שפורסמה אתמול באתר "אל-מנאר" של החזבאללה, נטען כי G4S הינה חברה ישראלית, המחזיקה מספר סניפים בסעודיה (בין היתר בריאד ובג'דה), והיא מסייעת באבטחת גבולה הדרומי של סעודיה. לטענת הכתבה, טכנולוגיית ה- GPS של הצמידים מאפשרת לשירותי המודיעין הזרים – המחזיקים ב"קשרים אסטרטגיים" עם סעודיה –  לדעת בכל רגע את מיקומם של עולי הרגל. כותרתה של הכתבה ברורה ופסקנית אף יותר בטענתה, כי הצמידים האלקטרוניים מהווים אמצעי ריגול של ישראל.

אתרים מצריים דיווחו אף הם אתמול – בהסתמך, לדבריהם, על דיווח ברדיו הישראלי – על החוזה עליו חתמה סעודיה עם G4S, המוגדרת גם על ידם כחברה ישראלית. בתגובה לפרסומים, הוציאה היום השגרירות הסעודית בקאהיר הודעת הכחשה, המגדירה את הטענות ככוזבות.

חברת G4S נתונה בשנים האחרונות למתקפה מצידם של פעילים פרו-פלסטיניים ופעילי תנועת ה- BDS (הקוראת לחרם נגד ישראל), וזאת בשל העובדה שהיא מספקת ציוד ושירותים לגורמים ממשלתיים שונים בישראל – בין היתר למשטרת ישראל ולבתי כלא, בכללם כלא עופר בו כלואים אסירים בטחוניים פלסטיניים (בית סוהר הממוקם ליד ירושלים, דרומית לרמאללה).

בתחילת השנה הודיעה החברה על כוונתה לסגור את סניפה בישראל – לטענתה משיקולים מסחריים בלבד, וללא קשר ללחץ של ה- BDS וגופים אנטי-ישראליים אחרים. בחודשים האחרונים היא פועלת למכירת הסניף, ולאחרונה פורסם כי היא קרובה לסגור עסקה בסך 100 מיליון דולר עם קרן פימי – קרן ההשקעות הפרטית הגדולה בישראל.