לראשונה מאז 2009: תרגיל "כוכב זוהר" משותף לצבאות ארה"ב ומצרים

במצרים נפתח היום התרגיל הצבאי "כוכב זוהר 2017", המשותף לצבאות ארה"ב ומצרים.

"כוכב זוהר" התקיים לראשונה בשנת 1981, ומאז הפך למסורת דו-שנתית (למעט 1991, בשל מלחמת המפרץ הראשונה), שעם הזמן הצטרפו אליה גם צבאות של מדינות נוספות (ביניהן כוויית וירדן, טורקיה ופקיסטן). התרגיל האחרון נערך ב- 2009, ומאז לא חוּדש – בתחילה בשל אירועי "האביב הערבי" ב- 2011 ועליית "האחים המוסלמים" לשלטון, ובהמשך בשל היחסים הרעועים בין ממשל אובמה למשטרו של הנשיא המצרי הנוכחי עבד אל-פתאח א-סיסי, שהדיח את הנשיא האח'ואני מוחמד מורסי.

דווקא על רקע ה'חריקה' שאירעה לאחרונה ביחסים בין ארה"ב ומצרים – לאחר שהממשל האמריקני הודיע בחודש שעבר על הקפאת חלק מן הסיוע הכלכלי בעקבות המצב המידרדר של זכויות האדם במצרים (החלטה שהתקבלה למרות הציפיות למתווה יחסים שונה בתכלית בין שתי המדינות בעידן טראמפ לעומת תקופת קודמו) – התרגיל הצבאי הנוכחי נתפס במצרים כאינדיקציה חשובה לשיתוף הפעולה האסטרטגי בין שתי המדינות.

התרגיל מתקיים בבסיס הענק (הגדול ביותר במזרח התיכון) על שם מוחמד נגיב, שנחנך בחודש יולי ממערב לעיר אלכסנדריה. הוא יימשך עד ה- 20 בספטמבר, ובנוסף לאימונים בלוחמה קונבנציונלית מודרנית יושם בו דגש על שיתוף פעולה בטחוני ולוחמה בטרור ובקיצוניות.