לראשונה מאז 2010: שר טורקי מבקר בישראל

שלב נוסף בתהליך הנורמליזציה בין ישראל וטורקיה: שר התרבות והתיירות הטורקי נאבי אבג'ה הגיע לביקור בן יומיים בישראל.

מדובר בביקור רשמי ראשון של שר טורקי בישראל מאז פרוץ המשבר החריף של ספינת המרמרה במאי 2010, שהביא לניתוק היחסים בין שתי המדינות. הן החליטו בקיץ שעבר לנרמל את היחסים ביניהן, ובסוף 2016 הגישו שגרירים חדשים מטעמן את כתבי האמנה לנשיאי טורקיה וישראל.

אבג'ה נפגש היום עם עמיתו הישראלי יריב לווין. במסיבת עיתונאים משותפת לאחר הפגישה, אמר השר הטורקי כי שתי המדינות שואפות להדק את קשרי התיירות ביניהן, ולשם כך יכוננו מחדש ועדת תיירות משותפת.

אבג'ה התייחס לסוגיית חוק ההסדרה הישראלי, שעבר אמש בכנסת, ואשר זכה לגינוי חריף בהודעה שהוציא משרד החוץ הטורקי. הוא הביע תקווה שבית המשפט העליון בישראל יקבל את ההחלטה הנכונה "[באופן שיעלה] בקנה אחד עם החלטות האו"ם".

אבג'ה (תמונת ארכיון, World Humanitarian Summit, OCHA, Berk Ozkan, flickr, cc BY-ND 2.0
אבג'ה (תמונת ארכיון, World Humanitarian Summit, OCHA, Berk Ozkan, flickr, cc BY-ND 2.0

אבג'ה אמר, כי ארצו עושה כל שביכולתה כדי להביא להשגת פתרון של שלום לסכסוך הישראלי-פלסטיני: "אנחנו מקווים שיחסינו עם ישראל יתרמו לכינון שלום".

השר לווין אמר במסיבת העיתונאים, כי היחסים הבילטרליים בין ישראל וטורקיה הנם מרכיב חיוני ליציבותו של האזור ולהגברת הצמיחה הכלכלית. הוא ציין כי בשנה שעברה הגיעו לטורקיה 260 אלף תיירים ישראליים (לעומת 30 אלף תיירים טורקיים שהגיעו לישראל), וכי לדעתו ניתן לחזור למספרי התיירים שהיו בעבר – 600 אלף תיירים ישראליים בטורקיה.

בשבוע שעבר, נפגשו דיפלומטים ישראליים וטורקיים בכירים באנקרה – פגישה ראשונה בדרג גבוה בין שתי המדינות מאז נרמול היחסים – ודנו בנושאים אזוריים ובשיתופי פעולה בתחומי האנרגיה, הכלכלה, התרבות והתיירות.

שר התיירות הטורקי הגיע, בין היתר, כדי להשתתף בפתיחתו בתל אביב של יריד התיירות הבינלאומי IMTM המתקיים בישראל זו השנה ה- 23. בכנס ישתתפו עשרה שרי תיירות ממדינות הים התיכון. בנוסף, אבג'ה ייטול חלק בפתיחתה של תערוכת תמונות העוסקת בקשרים בין ישראל וטורקיה, ובפתיחתה של תערוכת תמונות היסטוריות של ירושלים. הוא גם אמור להגיע לרמאללה ולהיפגש עם שר התיירות הפלסטיני.

(arabnews ;yenisafak ;dailysabah)