מהפכה בהלוויות הצבאיות בטורקיה: יצירת "תכביר" של מלחין עות'מאני במקום מארש האבל של שופן [וידיאו]

"רוח התקופה" הניאו-עות'מאנית בטורקיה מגיעה גם לבתי הקברות.

משרד הפנים הטורקי הורה השבוע למושלי המחוזות ברחבי המדינה לנגן במהלך טקסי ההלוויה של חיילי הצבא את Segah Tekbir – יצירתו של המלחין והמשורר בוהוריזאדה מוסטפא איטרי (1712-1640), ממלחיני המוזיקה העות'מאנית הקלאסית [מצורף קישור ליצירה].

ניגון התכביר העות'מאני – המשלב בתוכו טקסטים מתוך הקוראן – יחליף את מארש האבל המפורסם [הידוע גם כ"שיר לכת להלוויה", Marche funèbre] של המלחין הפולני בן המאה ה- 19 פרדריק שופן, שנוּגן בהלוויות הצבאיות בטורקיה מאז שנת 1932.

בהודעה שהוציא משרד הפנים (ב- 12 בספטמבר) נאמר, כי יצירתו של איטרי תואמת את המידות הטובות של החייל שנפל ואת מקומו בלב העם הטורקי: "האחריות שלנו כלפי אומץ לבם של [החללים] הקדושים שלנו, כלפי משפחותיהם וכלפי האומה שלנו – היא נצחית. הסוגיה המרכזית של אחריות זו והחשיבות שלה טמונות בהתאמת הטקסים על פי ערכינו הלאומיים והמוסריים ועל פי שורשיה של הציוויליזציה שלנו".

הדיון הציבורי בטורקיה בשאלת אופיין של הלוויות הצבאיות החל באפריל 2016, לאחר שבמהלך טקס בו הועלה למטוס ארונו של חייל שנהרג, השתיקו חבריו את התזמורת שניגנה את המארש של שופן בקריאות של "אללה אכבר".

ארגון החיילים הוותיקים (הווטרנים) של טורקיה החל לאחר מכן בקמפיין להחלפת מארש האבל של שופן ביצירתו של המלחין העות'מאני איטרי: "מארש מוות זר אינו מתאים לקדושים שלנו", אמר לוקמן איילר, יו"ר הארגון. ההצעה זכתה גם לגיבויו של מהמט גורמז, יו"ר המינהל לעניינים דתיים (הגוף האחראי מטעם המדינה לספק ולנהל את שירותי הדת בטורקיה).

בסוף החודש שעבר נוגן ה- Segah Tekbir לראשונה בהלוויה של איש ז'נדרמריה, שנפצע קשה במהלך קרב מול המחתרת הכורדית שהתחולל בנפת שירנק (דרום-מזרח טורקיה) ומת לאחר מכן מפצעיו.

(hurriyetdailynews ;sozcu ;birgun)